Netradicionāli, Padomi

Skaņa ar rīcībspēku. Izmēģinām gongu meditāciju

Foto - Matīss Markovskis

Aiziet pie reiki un gongu terapijas speciālistes Marijas Mežeckas man ieteica labi pazīstama jogas instruktore. Citādi diezin vai būtu šo skoliņu atradusi interneta dziļumos. Pat ja būtu, nekas no ārējās komunikācijas, kas par šo praksi bija pieejama, nebūtu šķitis īpaši vilinošs, profesionāls vai pārliecinošs. Ieteikums ir ieteikums – bezdrāts telefons joprojām ir pasaules labākais mārketinga rīks.

Ar Mariju sazinājos Facebook, jo pēc ieteikuma saņemšanas pat nevarēju ātrumā atrast kādu oficiālu pārstāvniecību (tagad gan varu pateikt, ka Facebook eksistē lapa Reiki skola, Gongi & Feng Shuj, tāpat arī mājaslapa lifestream.lv). Sarakstoties drīz vien izdevās sarunāt piedalīšanos nākamajā gongu meditācijā. Marija jau sarakstē radīja laipna un atsaucīga cilvēka iespaidu – un iemesls, kāpēc to īpaši tagad uzsveru, ir tas, ka citkārt, uzzinot manu vēlmi piedalīties kādā meditatīvā nodarbībā tādēļ, lai par to uzrakstītu, sarunas biedri kļuva ja ne pavisam nelaipni, tad vismaz aizdomu pilni, cenšoties aplinkus uzzināt manus patiesos nolūkus un uztraucoties, vai spēšu notiekošo reprezentēt patiesajā gaismā. Varbūt šādu žurnālistisku staigāšanu pa meditāciju centriem uztver kā garīgo prakšu nozares Aizliegto paņēmienu?

 

No reiki līdz mūzikai

Gongu meditācijas nodarbības notiek kādā veclaicīgā (lasi – vecmodīgā) Lāčplēša ielas dzīvoklī ar augstiem griestiem. Vienā telpā rindās izliktas krāsainas segas, uz kurām apgulties, tām virsū spilveni un segas, ar ko apsegties. Pie sienām fotogrāfijas no retrītiem, kurās redzami arī Austrumu izcelsmes skolotāji, mācāmo cilvēku grupas. Pie spoguļa dažādas figūriņas.

Visgrandiozākais neapšaubāmi ir lielākais gongs – paliels disks bronzas krāsā, kas izgatavots ar rokām, nevis industriāli. Tas ir galvenais mūzikas instruments, kuru Marija spēlēs seansa laikā.

Viņa stāsta, ka vada gan gongu, gan cita veida skaņu terapijas seansus, kā arī reiki apmācību un terapiju. Sākumā nodarbojusies tikai ar reiki, bet skaņa atnākusi kā radošās enerģijas izpausme – atradies spēks darīt vēl kaut ko, un skaņa izrādījusies īstais kaut kas. Marijai nav muzikālas izglītības – ar instrumentiem viņa daudz eksperimentējusi, bet sistemātiski apgūt mūziku sākusi tikai pērn. To gan viņa darot tikai intereses pēc, jo instrumenti, ar kuriem darbojas terapijā, neprasa teorētiskas zināšanas mūzikā, vien labu iekšējo stāvokli. Tādējādi Marija mūzikas instrumentus redz kā jebkurus instrumentus, kas ļauj izlikt laukā to, kas tevī ir: atkarībā no katra iekšējā stāvokļa jebkurš instruments (mūzikas instruments vai, piemēram, šujmašīna) radīs vai nu haosu, vai harmoniju.

 

Dziedina un attīsta

Gongu terapija tiek veikta, lai sniegtu dziedniecisku efektu – lai organisms atbrīvotos no hroniska noguruma, stresa. Harmoniskajām skaņām jāpalīdz tikt vaļā no neirozēm, bailēm, depresijas, jāatbalsta cīņā ar hroniskām slimībām, gremošanas un sirdsdarbības traucējumiem, artrītu, migrēnu, astmu, alerģijām, psihosomatiskām saslimšanām. Marija gongu terapiju iesaka arī grūtniecēm, bērniem un vecāka gadagājuma cilvēkiem, jo tā esot saudzīga dziedniecības metode. Ir bijusi laba pieredze, šādu terapiju izmantojot grupai bērnu ar Dauna sindromu un attīstības traucējumiem, kā arī bērniem ar atkarībām – dalībnieki teikuši, ka pēc nodarbības jutuši atvieglojumu un mieru. Tomēr gongu meditācijai ir ne tikai dziednieciska iedarbība, tas ir veids, kā atklāt savu potenciālu un talantus, sakārtot domas.

 

Skaņas viļņi stumda atomus

Telpa ir neliela, bet tajā pietiek vietas aptuveni 10 gulētājiem (varbūt pat vairāk, bet es vairs nespēju atcerēties, cik tieši cilvēku man apkārt bija). Apguļamies uz muguras, galvu noliekam uz spilvena, apsedzamies ar segu un aizveram acis. Marija sāk spēlēt gongus, un jau pirmā skaņa, tās intensitāte un vibrācija aizpilda telpu un apziņu. Skaņas nav pārlieku skaļas, bet tās panāk tādu pašu efektu, kā mašīnā klausoties mūziku maksimālā skaļumā. Te acumirklī var noticēt, ka skaņa ir vibrācija – ka tā ir viļņi, kas skalojas cauri ķermenim. Gluži vai intuitīvi šķiet, ka tiem piemīt spēks mainīt fizisko realitāti, stumdīt šūnas, sakratīt atomus. Tā tas arī ir, bet šoreiz par to nav jāizlasa fizikas grāmatā (vai visdrīzāk tomēr Google) – gluži vienkārši par to nav ne mazāko šaubu.

Pirmā doma, kas ienāk prātā: kaut es varētu izmantot to prāta lasīšanas ierīci, kura, manuprāt, ir pieejama Stīvenam Hokingam (ja neesmu pavisam sajaukusi realitāti ar zinātnisko fantastiku) – viņš domā, dators nolasa elektroimpulsus un pieraksta viņa domas uz ekrāna. Tas būtu tas, ko nepastarpināti vēlētos pastāstīt jums un arī pēc tam lasīt pati, jo gongu skaņu viļņu ielenkumā jutos kā Stenlija Kubrika filmas 2001: Kosmosa odiseja galvenais varonis, kurš beigās krita cauri melnajam caurumam un pēcāk bija dzirdami tikai viņa pēdējie vārdi: “Ak, mans Dievs, tas viss ir zvaigžņu pārpilns!” Njā, varbūt ne tik grandiozi, bet ātrums, ar kādu ļoti dažādas, gan praktiskas, gan teorētiskas, gan parasti tikai vieglā reibuma stāvoklī raisošas domas šāvās cauri manam prātam, gandrīz pieļāva šādu salīdzinājumu.

 

Pievienot komentāru