Ārstēšana, Citas slimības

Greipfrūti kavē zāļu iedarbību. Un vēl citi padomi, medikamentus lietojot

1. Droša zāļu lietošana

1no3
Foto - Stock.xchng

Izsmeļoša informācija par Latvijas aptiekā pieejamajām bezrecepšu zālēm un to pareizu lietošanu, kurai var uzticēties, atrodama Valsts zāļu aģentūras mājaslapā. Pirms došanās uz aptieku vēlams sīki izpētīt gan izvēlētā preparāta sastāvu, gan lietošanas īpatnības, gan nevēlamās mijiedarbības ar citiem medikamentiem un iespējamās blaknes.

Aptiekā vienmēr ir pieejams farmaceits – zinošs veselības aprūpes speciālists, kurš var izstāstīt, kā pareizi lietot bezrecepšu zāles un uztura bagātinātājus, ārstniecības augu tējas un citus dabas līdzekļus, lai tie pasargātu no saslimšanas vai sekmētu atveseļošanos, nevis radītu jaunas problēmas veselībai.

Farmaceite Marija Čeha, runājot par pašārstējoties biežāk pieļautajām kļūdām, uzsver neiedziļināšanos zāļu sastāvā, jo dažāda nosaukuma zāļu iepakojumos var būt viena un tā pati aktīvā viela, piemēram, temperatūras pazemināšanai zāļu ražotāji piedāvā daudz tablešu un pulverīšu, kuru sastāvā ir paracetamols. Vēloties ātrāk tikt uz kājām, lai nekavētu darbu, cilvēki nereti vienlaikus lieto vairākus medikamentus ar vienādu sastāvu, pārsniedzot pieļaujamo devu. “Daudzi nesaprot, ka viena mājās pavadīta diena veselībai nāktu par labu daudz vairāk nekā sauja tablešu,” viņa saka. Nereti bezrecepšu medikamentu izvēle notiek reklāmas ietekmē. Arī Zāļu valsts aģentūras apkopotā informācija liecina, ka pērn pārdotāko bezrecepšu zāļu topā atkal iekļuvuši plaši reklamētie preparāti Ibumetin, Detralex, Magne B6 Premium, Voltaren Emulgel un Mezym.

Marija Čeha novērojusi, ka cilvēki pārspīlē arī ar vitamīnu un citu uztura bagātinātāju izmantošanu. Iegādājas un vienlaikus lieto gan imunitātes, gan locītavu, gan matu stiprināšanas līdzekļus, kuru sastāvā bieži vien ir vieni un tie paši vitamīni, bet pārāk liels daudzums traucē tiem uzsūkties.

“Nekādā gadījumā nevajag glabāt nebaltai dienai un lietot kādreiz ārsta izrakstīto antibiotiku pārpalikumus. No divām trim tabletēm nebūs nekāda labuma, tās tikai veicinās rezistences jeb nejutības veidošanos,” uzsver farmaceite un iesaka ik pa laikam pārskatīt mājas aptieciņas saturu un nodod aptiekā medikamentus, kam beidzies derīguma termiņš.

Farmaceite Ivanda Krastiņa stāsta, ka pieredzējušie aptiekāri bieži vien cenšas izskaidrot aptiekas apmeklētājiem potenciālos riskus, ko var slēpt viņu izvēlēto bezrecepšu zāļu lietošana, jo ne jau visi medikamenti der visiem un visās situācijās. Piemēram, bērniem noteikti nevajadzētu iegādāties zāles, kas domātas pieaugušajiem, jo tām ir citāds iedarbīgo ķīmisko vielu sastāvs.

  1. Droša zāļu lietošana
  2. Vai zināji?
  3. Neaizmirsti pajautāt farmaceitam

Pievienot komentāru