Dzīvesveids, Padomi

20 interesanti fakti par nierēm no tradicionālās un netradicionālās medicīnas

Foto - Shutterstock

Tās mums ir divas un ļoti pacietīgas. Tāpēc šie pupas formas orgāni nereti jau ir bojāti, bet slimības sākumposmā to nemanām. Taču, kaitējot ik dienu, nieru izturības kritisko robežu bieži vien pārsniedzam. Tad cieš viss organisms.

* Asinis attīrošās sarkanbrūnās pupas atrodas abos sānos aiz vēdera dobuma, tuvu pie muguras, ir dūres lielumā un caurmērā sver 120–150 gramus. Ja tās ir mazākas, arī nieru kamoliņu tajās mazāk (parasti to ir aptuveni viens miljons katrā), nierēm nākas darboties intensīvāk. Bet lielākas slodzes dēļ tās var ātrāk novalkāties.

* Nieres organismā veido filtrēšanas sistēmu, kas darbojas nepārtrauktā režīmā un kuras galvenais uzdevums ir attīrīt asinis un uzturēt konstantu organismā cirkulējošā šķidruma daudzumu, regulēt asinsspiedienu, nodrošināt pastāvīgu organisma iekšējo vidi, līdzsvarot skābju un sārmu proporciju. Arī veicināt vairāku hormonu sintēzi, kas stimulē eritrocītu veidošanos kaulu smadzenēs un ietekmē fosfora, kalcija un D vitamīna līmeni asinīs. Ja šo vielu daudzums ir līdzsvarots, kauli ir stipri.

* Katrā nierē ir aptuveni viens miljons galveno darbīgo elementu – nefronu.

Nefronu veido asinsvadu kamoliņš, kurā no asinīm tiek izfiltrēts pirmurīns, un kanāliņi, kuros 99 procenti šī filtrētā šķidruma tiek atsūkts atpakaļ asinsritē, urīnā atstājot tikai organismam nevajadzīgo – lieko ūdeni, sāļus, olbaltumvielu vielmaiņas galaproduktus.

* Nieres ir kustīgas un nedaudz organismā staigā. Noslīdējusi vai, kā mēdz sacīt, klejojoša niere ir iedzimta īpatnība. Reizēm tās iemesls var būt arī pārāk mazs ķermeņa svars – ja nav tauku krājumiņa, nierei nav, kur atbalstīties.

* Nieres ir kustīgas un nedaudz organismā staigā. Noslīdējusi vai, kā mēdz sacīt, klejojoša niere ir iedzimta īpatnība. Reizēm tās iemesls var būt arī pārāk mazs ķermeņa svars – ja nav tauku krājumiņa, nierei nav, kur atbalstīties.

* Pa nieru artērijām tajās nonāk 1,2 litri asiņu minūtē. Diennakts laikā caur nierēm tiek izfiltrēti aptuveni 1000 litri asiņu – tātad visas organismā cirkulējošās asinis caur šo filtru tiek izdzītas kādas 300 reizes – un veidojas vidēji 1,5 litri urīna.

* Nopietnus nieru bojājumus var izraisīt gan šā orgāna saslimšanas, gan citas kaites – visbiežāk neārstēts cukura diabēts un paaugstināts asinsspiediens. Tas ir arī viens no pirmajiem simptomiem, kas var liecināt par nieru funkcijas traucējumiem. Citas to pazīmes ir tūska, īpaši sejā, urinēšanas traucējumi un mazasinība, arī pastāvīgs nogurums, izteikts nespēks, galvassāpes.

* Visbiežāk nieres iet bojā tieši neārstēta cukura diabēta dēļ, jo paaugstināts glikozes līmenis asinīs bojā nieru kamoliņus veidojošo kapilāru sieniņas, kā arī citas nieru struktūras.

* Nieres nelabvēlīgi ietekmē mazkustīgums, aptaukošanās un smēķēšana. Pētījumos pierādīts, ka nieru asinsrite asi reaģē uz nikotīna iedarbību – spiediens nieru kamoliņos paaugstinās un bojā tos.

* Veselām, normāli attīstītām nierēm, īpaši, ja to saimniekam nav citu slimību, uzturs parasti nekaitē. Taču pārlieku bagātīga sāls kaisīšana ēdienā un liels gaļas patēriņš uzturā nav nierēm draudzīgākā izvēle.

* Veselām, normāli attīstītām nierēm, īpaši, ja to saimniekam nav citu slimību, uzturs parasti nekaitē. Taču pārlieku bagātīga sāls kaisīšana ēdienā un liels gaļas patēriņš uzturā nav nierēm draudzīgākā izvēle. Sāls sekmē asinsspiediena celšanos, kaitējot asinsvadiem kā sirdī, tā nierēs. Olbaltumvielu, ar ko bagātīga gaļa, pārstrāde un šo vielmaiņas atliekproduktu izvadīšana no organisma ir papildu slodze nierēm. It īpaši, ja tās slimas vai viena niere izoperēta, tāpēc visa slodze jāuzņemas palikušajai.

* Nieru darbības atvieglošanai svarīgi pietiekami daudz, caurmērā līdz diviem litriem dienā, uzņemt šķidrumu. Tad asinis nav tik biezas, to filtrācija noris vieglāk, nieru producētais urīns nav tik koncentrēts un tādu ir vieglāk izvadīt.

Pievienot komentāru