Ārstēšana, Veselības politika

Akūta finanšu mazspēja slimnīcām. Lielākā slodze, mazākā alga

Foto - Ieva Čīka/LETA

Universitāšu slimnīcās notiek arvien straujāka mediķu aizplūšana uz labāk apmaksātām darba vietām. Lai šo procesu nobremzētu, visām trim universitāšu slimnīcām (Rīgas Austrumu klīniskajai universitātes slimnīcai, P. Stradiņa klīniskajai universitātes slimnīcai un Bērnu klīniskajai universitātes slimnīcai) jau šogad papildus nepieciešami 18 miljoni eiro. Saeimas Sociālo un darba lietu komisija gatavo vēstuli Ministru prezidentam par šo situāciju cerībā, ka valdības vadītājs Māris Kučin­skis kopā ar finanšu ministri Danu Reiznieci-Ozolu atradīs papildu finansējumu kādā no valsts budžeta programmām, kur nauda palikusi pāri. Aizvadītajā valdības sēdē otrdien valdība jau sadalīja 19 miljonus eiro sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzēju zaudējumu segšanai. Šo naudu atradaFinanšu ministrijas (FM) apakšprogrammā, kura nodrošina iemaksas Eiropas Kopienas budžetā. FM noskaidroju, ka jūlijā ministrija saņēmusi 28,5 miljonu lielus papildu naudas pieprasījumus no dažādām ministrijām un šo pieprasījumu skaits turpina augt. FM Budžeta departamenta direktore Taisa Trubača informēja, ka patlaban ministrija izskatot šā gada valsts budžeta izpildi, lai noskaidrotu, kuras programmas apgūtas un kuras ne, bet par akūtajām veselības aprūpes prioritātēm ir nepieciešama Veselības ministrijas vēstule, kuru ministrija sola sagatavot. Arī Saeimas Sociālo un darba lietu komisija gatavos vēstuli valdības vadītājam Mārim Kučin­skim, lai izklāstītu papildu naudas nepieciešamību ārstiem un medicīnas māsām jau šogad.

Ministru prezidentam tas gan nav nekāds jaunums, jo, kā pats sacījis, veselības ministre Anda Čakša ir no tām ministrēm, ar kuru viņš tiekoties visbiežāk. Arī sociālie partneri premjeram ir snieguši pietiekami izsmeļošu informāciju. Tāpēc valdības vadītājam nevajadzētu būt pārsteigtam, ka lielajās slimnīcās vakanču kļūst arvien vairāk.

 

Izvēlas strādāt par bērnu auklēm

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) vadība katru dienu saņemot atlūgumus no medicīnas māsām, jo daudzas no viņām labāk izvēlas strādāt par bērnu auklēm ģimenēs, saņemot krietni lielāku atalgojumu nekā stacionārā, deputātiem pastāstīja BKUS valdes pārstāve finanšu un personāla vadībā Ināra Bluķe.

“Mēs runājam par ļoti akūtu papildu finansējuma nepieciešamību jau šogad. Lai noturētu pašreizējos ārstus un medicīnas māsas, atalgojumam papildus būtu nepieciešami 800 tūkstoši eiro,” deputātus informēja I. Bluķe. Slimnīcā pagarinās rindas, tiek pārkārtots operāciju grafiks. Piemēram, otrdien atceltas divas operācijas, jo pietrūka operāciju māsu. Slimnīcā ir 79 vakantas medicīnas māsu un 48 ārstu slodzes. “Vakanču dinamika ir straujāka nekā iepriekšējos gados,” norādīja slimnīcas valdes priekšsēdētājs Valts Ābols, piebilstot, ka algām tiekot novirzīta arī tā daļa, kas nepieciešama tehnoloģiju atjaunošanai. Līdz šim minimāls algu pieaugums nesniedz risinājumu ieilgušajām problēmām. Ārstu darba samaksa, salīdzinot ar 2016. gadu, šogad pieaugusi tikai par 2,12% un sasniegusi 1267 eiro pirms nodokļu nomaksas, savukārt medicīnas māsām tā ir 813 eiro jeb par 5,20% lielāka nekā aizvadītajā gadā.

16 Komentāri

 1. Neviens nekur neaizplust, neprasmiga saimniekošana noved pie milijonu zaudējumiem. Lūdzu atdodiet 28 mlj no Austrumu slimnīcas un te būs! Pietiks visiem!

 2. Kur tādas algas izrautas RAKUSā māsām un sanitāriem? Tāds cipars uz papīra pirms nodokļu nomaksas nav redzēts ar 160 stundām mēnesī nostrādātām – māsai!Sanitāram sanāk lielāka alga :))) Beidzat gudrot un muldēt, saucat ciparus īstajos apmēros! Rīt nāks tantuks ne viens vien un brauks augumā – zažraļis mediki!!!!Super alga 450 eur no kā vēl novelk nodokli!!Drīz minimālā būs blakus manai algai :)))

 3. Uz kurzemes slimnīcām pēdējos divus mēnešus ātrie vairs neved pacentus , kācitos rajons . Un tamdēļ nav brīnums par Rīgas slimnīcu pārslodzi

 4. Alga, protams, ir svarīga, bet arī darba atmosfēra ir būtiska. Stradiņu vadība, par savu siles lepnumu domādama, pēdējos desmit gados tik centīgi izrāda nicinājumu reālā darba darītājiem, ka tādēļ vien ir atvieglojums no turienes aiziet. Slimnīca diemžēl mirst… tāpat kā pacienti.

  1. Precìzi sacìts!Vienai slimnìcai (stradiņu)..padsmit personàla daļas vadìtàjas,kuras diemžèl no ìstà màsu darba nejèdz PILNÌGI NEKO.Un cik likumiski ir pedèjà mèneśa dienà darbiniekam uzteikt darbu?Un likt parakstìt atlùgumu”uz abpusèju vienośanos”?Nožèlojami, ka tik lielà slimnìcà notiek tàaaaadas nelikumìgas lietas.Un neviens neko.Valde tik iet savu uzvaras gàjienu ka viss ir skaisti.Pretìgi vnk..
   Nez cien.god.ministres k-dze kadreiz palasa arì komentarus.Auditu slimnicas personàldaļai- steidzigi!!!!!

  1. Pilnīgi piekrītu -Kā nav kauna uzrādīt tāāāādu algu, it kā visām māsām tāda būtu par slodzi. Ja ir , tad par 2 slodzēm, vai arī māsām maģistrēm.

 5. Paldies dakter! Tas jums….un seko konverts. Māsiņai figa. Es strādājot trijās darba vietās 14 diennaktis un vēl 8 dienas operāciju zālē saņemu 1000 eiro uz rokas. Tās ir 320 stundas mēnesī! Kurā vietā par slodzi var saņemt 800 eiro? Ierindas māsa nē. Virsmāsa jā. Māsu alga sastāv no piemaksām par stāžu, nakts stundām un svētku stundām, ja gadās pacients uz operāciju par maksu. Pamatalga bez šīm piemsksām ir iztikas min. Kāda var būt maksa neatliekamajā aprūpē? Ko saņem dežūrpersonāls? Beidziet murgot. Cik maksā ceļa izdevumi? Paēst arī vajag.

 6. “medicīnas māsām tā ir 813 eiro jeb par 5,20% lielāka nekā aizvadītajā gadā”
  To saka Ābols par BKUS māsām.Ja rēķina vidējo,tad varbūt,jo viena slimnīcas virsmāsa saņem algu tūkstošos+ viņas labās rokas un draudzenes arī tuvu tam,parastās māsas melnstrādnieces uz papīra tik nesaņem.Kauns sniegt tādu informāciju.

 7. Man ,uztrauc tada lieta ,ko dzirdam tagad par algam ka masu paligam varetu but 20 eiro vairak neka min alga ?M,paligam nevaretu but tada atskiriba no masas ,jo m,pal,tapat ka masam ir izgltiba sertifikats ,un tapat javac kredistundas 100.par kuram jamaksa nauda ?Un vinas nav Sanitares ,vinam ir izglitiba,kuru arvien papildina!

Pievienot komentāru