Ārstniecības augi, Netradicionāli

Asinsvadiem, holesterīna mazināšanai… Reitere un Eniņa atklāj brūkleņu labumus un receptes

Foto - Anda Krauze

Šoruden mežs brūkleņu pārpilns, ogas ir lielas un sulīgas. Brūklene ir gards papildinājums svaigi ceptai kartupeļu pankūkai vai asinsdesai, taču vēl vairāk šī oga palīdz veselībai. To labi zina farmācijas doktore Vija Eniņa un ventiņu zāļu sieva Līga Reitere. Abas dāsni dalās savās iecienītajās brūkleņu receptēs.

“Es brūklenes saldēju – vienkārši saberu maisiņā un saldētavā iekšā. Ja grasos izmantot, noberu cik vajag, bet pārējo lieku atpakaļ saldētavā,” stāsta augu pētniece Vija Eniņa. Vēl ir labi, ja ogas izkaltē, tās var pievienot ikdienas tējai kā vitamīnu drogu.

Brūklenes stiprina asinsvadus un sirdi, līdzsvaro holesterīna līmeni asinīs. Ogas izmanto, lai celtu organisma aizsargspējas.

Der zināt, ka šajās ogās ir benzoskābe, kas ļauj tās uzglabāt arī bez vārīšanas, līdzīgi kā dzērvenes – brūklenes var glabāt gan ūdenī, gan stingri aizvākotā burkā bez ūdens.

“Var no brūklenēm vārīt ievārījumu, bet tikpat labi tās var sasautēt bez cukura un saldumu pievienot ēdot – cik vēlas. Cukura noteikti iznāks mazāk, nekā savārot ievārījumā,” akcentē bioloģe.

Zāļu sievai Līgai Reiterei tīk brūklenes likt medū, tāds sajaukums labi palīdz pret klepu, mazina svīšanu saslimšanas reizē un remdē kakla sāpes. Šāds gardums patīk bērniem, jo medus viens pats nereti mazajiem šķiet pārlieku salds, bet brūklenes piešķir rūgtenskābu noti.
Pagatavošana vienkārša: pieber pusburciņu ar ogām, saspaida un uzlej medu. Var nejaukt, pamazām burkas saturs tāpat sajauksies, jo ogas izdalīs sulu. Ja tīk uzkost rūgtenskābās odziņas, tās medū iemaisa nesaspiestas.

Pievienot komentāru