Ārstēšana, Citas slimības

Kāpēc kārpa neizzūd?

Shutterstock ilustrācija

“Uz pēdas ir kārpa, no kuras jau ilgu laiku nevaru tikt vaļā. Biju pie dermatologa, to apstrādāja ar skābi, nākamajā reizē – ar slāpekli (piesaldēja), tomēr kārpa joprojām nav izzudusi. Nesen izlasīju, ka labi palīdz strutenes. Jau vairākas dienas ar to smērēju, un šķiet, ka kārpa sarūk. Vai strutenes tiešām palīdz pret kārpām?”

“Kārpa ir vīrusu izcelsmes labdabīgs veidojums. Tās sakne (mainītie audi) var iestiepties diezgan dziļi zemādā, tāpēc ārstēšana ar struteni var būt mānīga,” atbild Veselības centra 4 skaistuma klīnikas  4. dimensija dermatoloģe Sandra Vizule. Var būt grūti atbrīvoties no lielas kārpas, turklāt vieglāk, ja tā atrodas uz rokas. Uz pēdas esošus veidojumus nemēdz vienkārši izgriezt, jo nevar normāli pastaigāt un jāņem slimības lapa. Tāpēc izmanto metodes, kas iznīdē kārpu pakāpeniski. Nav dzirdēts, ka zemādā labi iedzīvojušos kārpu izdevies likvidēt pirmajā reizē – tā nenotiek ne ar plāksteriem, ne krioterapiju (saldēšanu), ne skābēm, ne citām metodēm. Zinot pareizu ārstēšanu, tas izdodas tikai pēc ilgāka laika.

Krioterapijas laikā speciālists kārpu apsaldē ar īpašu aparātu – baloniņu, kas tievā strūklā virza slāpekli uz bojāto zonu. Kārpu var apstrādāt arī ar vates kociņu, ņemot šķidro slāpekli un turot to pie ādas 5–8 sekundes. Pēc tam bojātie audi kļūst jutīgi pret aukstumu un atdalās no veselajiem. Kārpa sažūst, sakalst. Daudzi iedomājas, ka kārpa pati pazudīs, tomēr mirušie audi ir jānoņem, jāizgriež. Audi paši no sevis neiznīkst, neiztvaiko.

Kamēr dzīst krevele, var lietot pantenolu saturošu ziedi vai ūdeņraža pārskābi. Aptuveni pēc mēneša jāvēro, vai vieta, kur iepriekš bijusi rēta, tagad ir gluda. Pretējā gadījumā saldēšana jāatkārto.

Jāuzmanās pašam nekontrolēti knaibīt un apstrādāt kārpu. Jārīkojas saskaņā ar ārsta rekomendācijām. Var palīdzēt arī pedikīra speciālists, bet ne katrs tādu apmeklē.

Kārpa nav nekas bīstams, bet ieteicams atrādīties zinošam speciālistam, lai veiksmīgi no tās atbrīvotos. Pēc tam 2–3 vakarus pēc kārtas var izmantot plāksterus, kuri satur augļskābes un citas agresīvas vielas, kas iedarbojas uz bojātajiem audiem. Pēc dažām dienām audus, kuri atslāņojušies, izkniebj.

Strutenes dabiskā sula nav tik stipra, lai efektīvi iedarbotos uz kārpu. Var jau mēģināt un cerēt, ka veidojums pazudīs, turklāt augs nekādu kaitējumu nenodarīs. Savukārt Krievijā ražoto strutenes preparātu koncentrācija ir pārāk spēcīga. Nepareizas lietošanas dēļ tie var izraisīt pat ādas apdegumu, iekaisumu un sāpes. Drošāki ir zīmuļi, kas satur skudrskābi, pienskābi, salicilskābi. Tos var lietot katru vakaru pirms gulētiešanas.”

 

logo-36

1 komentārs

  1. Manai meitai bija liela kaarpa uz peedas, vajadzeeja klibot. Tad viena vecaka sieviete ieteica katru dienu ieriiveet ar kriitu. Peec meenesha no kaarpas nebija ne ziimes. Pirms tam izmeegjinaajaam arii visaadus medukju ieteikumus, bet, protams, nekas neliidzeeja. Vajag aprunaaties ar vecaakiem cilveekiem,vinju dziives gudriibaa daudzreiz paliidz vairaak, nekaa muuslaiku zinaashanas. Lai veicas izaarsteeties.

Pievienot komentāru