Intīmā veselība, Sekss

Suvenīrs pēc nedroša seksa – slimība. 7 biežākās saslimšanas

1. Gonorejas pacientu mazāk, sifilisa slimnieku – vairāk

1no8
Foto - Shutterstock

Mūsdienās zināmas vairāk nekā 30 dažādas seksuāli transmisīvās infekcijas – trihomonoze, ģenitālais herpes vīruss, smailās kondilomas un citas slimības, ko iespējams iegūt, vienīgi mīlējoties ar inficētu partneri. Latvijā obligātai reģistrācijai pakļautas trīs: sifiliss, gonokoku un hlamīdiju infekcijas. Ar citām slimībām, piemēram, HIV un AIDS, C un B hepatītu, var inficēties gan seksa laikā, gan citos veidos, piemēram, ar inficētām asinīm.

Slimību kontroles un profilakses centra ekspertu apkopotā informācija liecina par labām un ne tik labām tendencēm seksuāli transmisīvo infekciju izplatībā, kurām nenoliedzami ir būtiska ietekme uz vīriešu un sieviešu seksuālo un reproduktīvo veselību. Piemēram, šo slimību sekas var veicināt ārpusdzemdes grūtniecības iestāšanos vai neauglību.

Labā ziņa ir tā, ka pēdējo piecu gadu laikā krasi – par 71% – samazinājies gonorejas gadījumu skaits. Vēl 2013. gadā Latvija saslimstības ziņā ierindojās trešajā vietā aiz Lielbritānijas un Īrijas un pārsniedza vidējo līmeni Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas valstīs 1,6 reizes (27,8 pret 16,9 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju). Tagad saslimstība ar gonokoku infekciju nepārsniedz vidējo. Piemēram, pērn ar gonoreju saslima 172 cilvēki, lielākoties vecuma grupā no 18 līdz 29 gadiem (111 gadījumu jeb 64%), bet 2015. gadā – 393. Diemžēl ir arī darvas piliens – pēdējos gados arvien aktuālāka kļūst gonokoku rezistence jeb nejutība pret vairākiem antibakteriāliem medikamentiem. Tas nozīmē, ka slimības ārstēšana kļūst sarežģītāka un dārgāka.

Citādi ir ar sifilisu: pēdējos piecos gados saslimstība ar to pieaugusi par 13%. 2015. gadā, rēķinot uz 100 000 iedzīvotāju, ar to slimoja vien septiņi cilvēki, pērn – jau 8,5.

  1. Gonorejas pacientu mazāk, sifilisa slimnieku – vairāk
  2. Hlamīdiju posts
  3. Satraucošs HIV un AIDS pieaugums
  4. Kas izglītos – skola, internets?
  5. No HIV un AIDS pasargās tikai prezervatīvs 
  6. B hepatīts 
  7. C hepatīts lipīgāks par HIV un AIDS
  8. Seksuāli transmisīvās infekcijas. Jāārstējas abiem!

Pievienot komentāru