Ēšana, Uzturs

Uztura speciālists vai viltvārdis? Lolita Neimane atklāj, kas nelietīgi valkā uztura speciālista vārdu

1. Neīstie uztura speciālisti

1no6
Foto - Fotolia/pololia

Padomus par pareizu uzturu Latvijā sniedz ne tikai dietologi un uztura speciālisti, bet arī dažādu specialitāšu ārsti, treneri, veselīga dzīvesveida entuziasti, dziednieki, pārdošanas speciālisti, nereti – tie, kam nav attiecīgas izglītības. Ir uztura speciālisti un uztura konsultanti. Arī par uztura speciālistiem uzdodas cilvēki, kuri nemaz tā sevi nevarētu saukt, savukārt prasības uztura konsultantiem, kā noskaidrojām, darba sludinājumos ir stipri apšaubāmas. Kā atšķirt uztura speciālistu no viltvārža? Ar kādām zināšanām pieņem uztura konsultantus? Dietoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes programmas “Uzturs” vadītāja Lolita Neimane arī nosauc speciālistus, kas īsti nedrīkst pārstāvēt uztura speciālista profesiju.

Meklēju internetā, kādām iemaņām jāatbilst uztura konsultantam. Izrādās, ka vajag tikai vēlmi apgūt jauno, prasmi komunicēt latviešu un krievu valodās un spēju strādāt patstāvīgi. Priekšroka tiek dota personām, kam ir pieredze tirdzniecībā, apkalpojošā sfērā, zināšanas sporta un diētiskā uztura pārdošanā. Tas skaidri norāda, ka uztura konsultants ir ieinteresēts vienīgi tajā, lai pārdotu konkrētu preci, kas ne vienmēr ir kvalitatīva un efektīva. Uztura konsultants izklausās pēc cilvēka, kas ir gana zinošs, lai sniegtu uztura rekomendācijas, tomēr tas neatbilst patiesībai!

Visvairāk būtu jāuzmanās no cilvēkiem, kuri sevi dēvē par uztura konsultantiem. Tie pēdējā laikā saradušies lielā skaitā, parasti izplata uztura bagātinātājus vai citus produktus, vienlaikus it kā konsultējot uztura jomā, uzsver dietoloģe, Rīgas Stradiņa universitātes programmas “Uzturs” vadītāja Lolita Neimane. Uztura konsultants ir ieinteresēts vienīgi tajā, lai pārdotu konkrētu pakalpojumu vai preci, par kuras noderīgumu pārdevējam var trūkt zināšanu.

“Studentiem mācām, ka ļoti uzmanīgi jāizvērtē situācijas, kad lietot uztura bagātinātājus. Ir gadījumi, kad pacients nelieto piena produktus, un tad ir jānozīmē kalcijs, savukārt vegānam B 12 vitamīns. Latvijā diemžēl cilvēki bieži netic tradicionālai medicīnai un uzskata, ka, lietojot uztura bagātinātāju, var atrisināt visas veselības problēmas,” vērtē Lolita Neimane.

Vēl jāuzmanās no nutricionistiem, nutriciologiem, piebilst ārste. Ir speciālisti, kas ārzemēs apguvuši ar uzturu saistītus kursus, mācījušies koledžās, skolās, bet ir grūti pateikt, kāds ir apgūto zināšanu plašums un kvalitāte. Tikmēr kāds var apmeklēt vienas dienas semināru un saņemt par to sertifikātu. Ļoti iespējams, ka ambiciozs cilvēks šo dokumentu ievietos rāmī un pieliks kabinetā pie sienas. Ja pacients rūpīgi neie¬skatās, to kļūdaini var pieņemt par plašu zināšanu apliecinājumu. “Latvijā šādu specialitāšu nav. Ir tikai viena programma, kas jau 14 gadus sagatavo speciālistus uztura jomā. Mūsu programma ir veidota atbilstoši Eiropas standartiem un šogad tika akreditēta uz sešiem gadiem. Starptautisku ekspertu vidū tā novērtēta ļoti augstu, ar ko lepojos.”

Uztura speciālisti strādā Vācijā, Austrijā un citviet Eiropā, jo RSU programma ir veidota atbilstoši Eiropas Savienības prasībām. Mūsdienu izglītībā svarīgs instruments, ar ko mērīt programmas kvalitāti, ir akreditācija. Dažkārt speciālists var apmeklēt vienas dienas semināru un saņemt sertifikātu. Ļoti iespējams, ka kāds ambiciozs cilvēks šo sertifikātu ievietos rāmī un pieliks pie sienas. Ja pacients rūpīgi neieskatās, tad pie sienas esošo sertifikātu var pieņemt kā plašu zināšanu apliecinājumu.

 1. Neīstie uztura speciālisti
 2. Uzturzinātnes maģistrs – ne vienmēr uztura speciālists!
 3. Ārste Inga Pūce: nesaprotu saceltās jezgas iemeslu
 4. Kur pārbaudīt, vai uztura speciālists ir sertificēts
 5. Veselības inspekcijas komentārs
 6. Ar ko atšķiras dietologs no uztura speciālista

19 Komentāri

 1. Var redzēt, ka galvenais mērķis ir “uztura speciālistu asociācijai dot tiesības noteikt , kurš drīkst un kurš nedrīkst ” . Ja cilvēkam ir iegūts grāds (diploms) attiecīgā specialitātē – kādi vēl sertifikāti? Tad jau Neimane un Andrijanova slikti māca, ka pēc tam vēl vajag sertificēt.

  1. Bet sertifikācija ir normāla procesa sastāvdaļa, kāpēc tad citiem ārstiem jāsertificējas, piemēram neatliekamās palīdzības ārstam katru gadu ir resertifikācija. Un tikai nesakiet, ka uztura speciālistam tas nav vajadzīgs

 2. Adrijanovas tekstiem gan īstas ticības nav – manuprāt, viņai vairāk interesē sacelt ažiotāžu un paust viedokli, kas principā ir pretējs pārējiem. Šķiet, ka uzmanības deficīts tomēr ir pārsvarā, turklāt pārāk aktīvi aizstāv lielražotāju pārtiku un bezgala nikni reaģē uz viedokļiem, kas nesakrīt ar viņas pausto.

   1. Ja vien ir brīvs laiks, var atrast pētījumus jebkurām gaumēm. Gan tādus, kuros zinātniski pierādīts, ka, piemēram, sarkanās bietes ir viens no veselīgākajiem dārzeņiem pasaulē, gan arī tādus, kur tikpat zinātniski pierādīts, ka mūsdienu lielražošanā iegūtās bietes ir tik ļoti piesārņotas ar slāpekli un pesticīdiem, ka tās ir bīstami uzturā lietot. Viss atkarīgs no tā, kā faktus izmanto un kā labā. Un manā skatījumā Adrijanovas kundze ar faktiem manipulē, pasniedzot kā vienīgo pareizo tikai savu viedokli un to, kas viņai izdevīgs. Profesionāļi tā nerīkojas – ir jāizvērtē visi fakti. Adrijanovas kundze ir aktīva blogere, viņas rīcība ir tāda, kāda ir, saprotama, protams – popularitāte ir vajadzīga cilvēkam. Tālāk diskutēt nav laika. Lai Jums jauka diena!

    1. Jums arī jauku! Katram savs. Bet par pētījumiem – nav taisnība. Ja labi orientējas un saprot, par ko runā, viegli atšķirt graudus no sēnalām. Vienmēr vat atrast tos pētījumus, kuri, jūsuprāt, netika ietverti un norādīt uz to autoram.

 3. “Ja pacients vēlas pārliecināties, vai konkrētais speciālists drīkst konsultēt uztura jomā, jāielūkojas reģistrā Latvijas Diētas un uztura speciālistu asociācijas mājas lapā internetā http://www.ldusa.lv apakšsadaļā “Reģistrētie un sertificētie uztura speciālisti”.”

  Ksenija Andrijanova nav šai sarakstā. Kāpēc viņa tiek minēta rakstā kā uztura speciāliste?

  1. Tur vispar ir tikai kadi 20 cilveki. Ja programma vala no 2013. gada, specialistu jabut vairak. Izskatas, ka lapas gluks. Nav ari Tatjanas Tepo, kas ir uztura specialiste. Astras Sabules ari nav. Divaini.

 4. Beidzot profesionālo studiju programmu “Uzturs”RSU cilvēks iegūst profesiju, bet lai strādātu ārstniecības iestādēs, konsultētu pacientus ir nepieciešama sertifikācija, kas nozīmē, ka ir jāliek nopietns eksāmens un ik pa pieciem gadiem jāresertifiējas. Ir uztura speciālisti kas nav sertificēti un attiecīgi nestrādā ne slimnīcās, rehabilitācijas centros, bet viņi vienalga ir ārstniecības personas. Jūs aizejot pie jebkura ārsta, speciālista taču pie sienas varat redzēt sertifikātu. Jūs taču negribētu lai jūs konsultē kāds cilvēks bez izglītības:)

  1. nu sertifikāciju vēl varētu saprast uz kādām jaunām papilspecialitātēm, vai arī, ja pēc diploma iegūšanas teiksim 5 g vai ilgāk vispār nav strādāts specialitātē. Un sertifikācija uzticēta kolēģiem (interesanti, kurš sertificē šos sertificētājus? ) nevis augstskolu mācībspēkiem.
   tāda naudas izspiešana no jaunpienācējiem un pie viena ērti atbrīvoties no konkurentiem…atņem sertifikātu un viss, vai nu diploms jākar uz nagliņas, vai jāmeklē citas iespējas kā darīt to, par ko izmācījies.

   1. Jebkurš sertifikāts ir tikai un vienīgi tirgus ierobežošanas instruments nozarē jau strādājošo labā. Pacientu un cilvēku intereses šeit ir tikai vīģes lapa kas nekādi neietekmē procesa būtību sēņu vietām svešie un jaunie netiks pielaisti.

 5. Labu laiku atpakaļ televīzijā bija raidijumi kur sabiedrībā pazīstami cilveki gāja ciemos viens pie otra un degustēja mājasteva vai mājasmātes gatavotos ēdienus. Mani pārsteidza LOLITAS Neimanes gatavotās pusdienas. Bija tāda sajuta ka vina bija aizmirsusi uz to bridi visus pareiza ēdiena gatavošanas panemienus.Ēdiens bija trekns un galīgi garām pagatavots. Ļoti atbilda teicienam, neskaties uz maniem darbiem ,klausies manos vārdos.

 6. Trīs latvieši- piecas partijas. Ar ko atšķiras Latvijas ģimenes ārstu asociācija no Latvijas lauku ģimenes asociācijas. Skatīt, pirmo teikumu

 7. Piķis, piķis un vēlreiz piķis. Īpaši par to maģistra programmu, ja tur apakšā nebūtu tikai piķis ko rauš, tā sauktie pasniedzēji un tā sauktā mācību iestāde, tad tur varētu iestāties tikai un vienīgi atbilstošie bakalauri, bet, tā kā tur ņem pretī katru sētnieku, tad iršana par kaut ko ir mazākā mērā neētiska no raksta autores puses.

 8. Man ir sena pieredze pie diplomētiem – Tupiņa un Neimanes un nu jau gandrīz 10 gadus pie Pūces. Pārliecinoši turos pie Pūces, nesertificētas speciālistes, viņas sistēma man der vislabāk, viss sabalansēts un ir izstrādāta sistēma, pēc kā vadīties. Lūdzu nejauciet cilvēkiem prātus ar sertifikātiem, galvenais, lai palīdz, veselīgi un iespējams praktizēt kā dzīvesveidu mūža garumā!

Pievienot komentāru