Ārstēšana, Citas slimības

Izsmeļoši: kā slimības diagnosticē un ārstē dermatologs

Foto - Shutterstock

Dermatologs ir speciālists plaša spektra ādas, matu, nagu un gļotādu slimību diagnostikā,
ārstēšanā un profilaksē. Kopš seniem laikiem dermatologs nodarbojas ar t. s. seksuāli transmisīvo slimību diagnostiku, terapiju un profilaksi. Līdz ar to šo specialitāti sauc arī par  dermatoveneroloģiju.

Konsultē RAIMONDS KARLS, “Veselības centra 4” Dermatoloģijas klīnikas dermatovenerologs; Latvijas Dermoskopijas biedrības un biedrības “Dermatologi pret ādas vēzi” valdes priekšsēdētājs, daudzu grāmatu autors un līdzautors.

Nereti dermatoloģiskās slimības to pamanāmības dēļ vienlaikus ir kosmētisks defekts, tāpēc dermatoloģijai ir apakšnozares un lielākā no tām ir estētiskā dermatoloģija. Tieši estētisko problēmu (kuperoze, grumbiņas, liekais apmatojums, pigmentācija utt.) risināšana saistīta ar botulīna toksīna, fileru injekcijām, kā arī dažādu modernu tehnoloģiju (lāzeri, radiofrekvence,
intensīvi pulsējošas gaismas iekārtas u. c.) izmantošanu. Iegūstot dermatologa sertifikātu, nereti ārsti specializējas tieši kosmetoloģijā. Arī kosmetoloģija uzskatāma par dermatoloģijas apakšnozari.

Diagnostikas metodes, ko izmanto dermatologs

Optiskā dermatoskopija – svarīgākā metode ādas jaunveidojumu precīzai diagnostikai. Speciālā
apgaismojumā un 10–20 reižu palielinājumā kļūst redzamas tādas ādas izmaiņas, kas nav saskatāmas ar neapbruņotu aci. Ar dermatoskopijas metodi iespējams izmeklēt gan pieaugušos,
gan bērnus.

Biopsija – invazīva metode, kuru lieto, kad precīzi nav skaidra ādas veidojuma iedaba vai kāds cits ādas process. Biopsijas vietā tiek veikta atsāpi-noša injekcija un paņemts audu paraugs. Paraudziņu nosūta uz speciālu laboratoriju, kur ārsts šūnu līmenī to izmeklē un precīzi nosaka diagnozi.

Ādas ultrasonoskopija – izmeklēšanas princips neatšķiras no cita veida ultrasonoskopijas. Taču šīs iekārtas darbības pamatā ir augstākas frekvences ultraskaņas viļņi, kas dod iespēju precīzāk novērtēt ādas stāvokli. Lai to paveiktu, vajadzīgas speciālas augstas frekvences zondes, kādu nav parastajiem ultrasonoskopiem. Ādas ultrasonoskopija ir ļoti nozīmīga, lai izmeklētu dažādus ādas un zemādas veidojumus gan uz sejas, gan ķermeņa, lai noteiktu jaunveidojumu izmēru un izvietojumu ādas vidējā slānī – dermā. Ar šo iekārtu iespējams diagnosticēt dažādas ādas slimības, kā arī sekot līdzi terapijas efektivitātei.

Ultrasonoskopija veicama pāris minūšu laikā un nerada veselībai kaitīgu starojumu.

Konfokālā lāzera mikroskopija – tehnoloģiski aizvieto ādas biopsiju. Atšķirībā no tās, noskenējot ādas slāni pa slānim, konfokālais lāzera mikroskops, lāzera staram atstarojoties no šūnas virsmas, ļauj novērtēt ādu šūnu līmenī (šūnu formu, lielumu, kodolu). Metode pacientam ir saudzējoša – nav vajadzīga anestezējoša injekcija un nepaliek vizuāli redzams defekts – rēta. Pašlaik pasaulē viens no precīzākajiem iekaisuma ādas slimību, ādas jaunveidojumu vai audzēju, piemēram, bazaliomu, melanomu u. c., diagnostikas veidiem. Iegūtie fotoattēli vizuāli līdzinās datortomogrāfijai, tikai šūnu līmenī.

Pievienot komentāru