Dzīves māksla, Psiholoģija

Enerģētisko vampīru tipoloģija. Kas padara tevi par upuri?

Foto - Shutterstock

Viņi atņem mūsu spēku un laiku, nemanot iekļūst mūsu dzīvē. Enerģētiskie vampīri – kas viņi ir un kas viņiem padomā?

Svarīgākie aspekti

Ir vairāki “vampīru” veidi: apburošs pavedinātājs, neatzīts ģēnijs, harizmātisks boss.

Lai zem kādas maskas vampīrs neslēptos, viņš parasti apbur un piesista upuri, lai pēc tam viņu izmantotu.

Katrs no mums ir potenciāls upuris.

Lai izkļūtu no vampīra nagiem, viņš jāatmasko. Apzinies, ka esi kļuvis par upuri un aizsargā savu personisko telpu.

“Daudzi no manis sūkuši enerģiju, bet es ne vienmēr sapratu, ka manā priekšā bijis vampīrs,” atceras 32 gadus vecā Vera. “Piemēram, mana labākā draudzene. Vairākus mēnešus es centos viņu uzmundrināt, jo viņu nomāca smaga šķiršanās. Viņa dzīvoja pie manis nedēļas nogalēs, zvanīja desmit reizes dienā, es pieskatīju viņas bērnus, lai viņa varētu doties atpūsties un izklaidēties. Tad vīrs atvēra man acis: mana draudzene atjaunoja savu enerģiju, kamēr es tērēju savējo. Pēdējais salmiņš bija, kad viņa lūdza mani nedēļu pieskatīt bērnus, lai viņa varētu pavadīt laiku skaistumkopšanas salonā. Tad mana pacietība bija galā.”

Bieži vien ir grūti saprast, ka tuvs cilvēks (draugs, partneris, kolēģis, vecāks) ir kļuvis par “vampīru”, un mēs esam nokļuvuši viņa varā. Kā atpazīt “plēsoņu”?

“Dvēseļu laupītāji” – kas viņi ir?

“Mēs saprotam, ka esam pakļauti vampīru varai, kad pamanām, ka vairāk ieguldām attiecībās, nekā saņemam pretī,” skaidro franču psihiatrs Fransuā Lelors. Bieži vien to pavada fiziski un psiholoģiski simptomi: mēs jūtamies iztukšoti, izspiesti kā citroni, vairs nesaprotam, kas mēs esam. Vampīrs kļūst arvien uzstājīgāks un attiecības ar viņu arvien nomācošākas.

“Viņš mani neatlaida. Lieliski zinot, ka vairs nemīlu viņu, viņš turpināja apdāvināt mani ar puķu pušķiem un ielūgumiem uz vakariņām,” sūdzējās 35 gadus vecā Alena. Tādus vampīrus kā bijušie partneri nav grūti atmaskot un līdz ar to arī neitralizēt. Citi izmanto izsmalcinātākas metodes un paliek ēnā. Būdami labi stratēģi, viņi veiksmīgi savaldzina upuri un pēc tam izmanto savas interesēs.

Ir arī “bikli vampīri”. “Šie cilvēki ir pārliecināti, ka vieni neko nespēj un meklē palīdzību pie, viņuprāt, garā stiprākiem cilvēkiem,” komentē Lelors. Piemēram, birojā “kautrīgais vampīrs” ir kolēģis, kuram vienu reizi palīdzi, tad otru, un tad jau sāc darīt darbu viņa vietā. Romantiskās attiecībās tas ir partneris, kurš kļūst pilnīgi atkarīgs no otra.

Ivans izšķīrās ar Kristīni – “depresīvo vampīru”. “Mani piesaistīja viņas trauslums un neaizsargātība, bet tad es sapratu, cik smagi esmu kļūdījies. Man viņa bija jāatbalsta it visā, man neatlika laika sev. Viņa inficēja mani ar savu depresiju, es redzēju visu melnā gaismā.”

Vēl vienu taktiku izmanto “apburošais vampīrs”. Viņa trumpji ir savaldzināšana, autoritāte vai bailes, iesaista upuri mīlestības vai draudzības attiecībās, lai pilnībā kontrolētu viņu. Viņa vēlme pievērst uzmanību ir neizsmeļama.

Vampīru galvenais mērķis ir pakļaut savā varā citu cilvēku un manipulēt ar viņu savām vajadzībām. “Es iekritu uzņēmuma vadītāja tīklos,” atceras 40 gadus vecā Margarita. “Viņš šķita neparasts: erudīts, izglītots, apburošs. Kad viņš uzticēja man delikātus uzdevumus, es jutos glaimota, uztvēra to kā cieņas un uzticības izpausmi. Tikai runa bija par darbu, kas bija viņa kompetencē… Tikai tad, kad viņš vainoja mani savā rupjajā kļūdā, es beidzot sapratu, ka viņš ļaunprātīgi izmantoja manu laiku un profesionālās īpašības savās interesēs.”

Pievienot komentāru