Ārstēšana, Sāpes

Sāp galva? Pavēro stāju vai pozu!

Foto - Shutterstock

Vingro, stiepj un masē

Kā pacientam ar galvassāpēm var palīdzēt fizioterapeits? Vispirms izklausīs pacienta sūdzības, pēc tam novērtēs stāju, kustību apjomu, muskuļu spēku un garumu, kā arī ņems talkā speciālus testus, lai noskaidrotu galvassāpju iemeslu un ieteiktu piemērotu terapiju. Ja pacienta muskuļos vai to fascijās atrasti sāpīgie mezgliņi – trigerpunkti, labi palīdz aukstuma terapija (aukstuma geli, ledus aplikācijas, krioterapija ar ogļskābo gāzi) vai ārstēšana ar karstumu (pirts procedūras, silta duša, muskuļu sildīšana ar siltu, mitru dvieli), teipošana, trigerpunktu masāža, pasīvo vai aktīvo muskuļu stiepšana, dažādas mīksto audu atbrīvošanas metodes.

Gan saspringuma galvassāpju, gan migrēnas mazināšanai lieti noder arī citas fizikālās medicīnas un fizioterapijas metodes – gan ārstnieciskā vingrošana fizioterapeita vadībā, kurš piemeklē katram vispiemērotākos vingrinājumus, gan relaksācijas metožu un elpošanas tehniku apgūšana, gan stājas korekcija, gan manuālā terapija, gan trakcija – muskuļu un saišu stiepšana, piemēram, slinga terapijā, gan dažādas fizikālās terapijas procedūras, piemēram, transkutānā elektroneirostimulācija (TENS), kuras laikā elektriskie impulsi atsāpinoši iedarbojas uz nervu receptoriem. Ieteicamas ir arī fiziskās aktivitātes svaigā gaisā – vismaz trīs reizes nedēļā pa pusstundai soļot vai nūjot, braukt ar velosipēdu. M. Puide gan uzsver, ka katram pacientam vispiemērotākās fizioterapijas metodes un vingrojumus var ieteikt vienīgi speciālists: lai gan lielai daļai galvassāpju pacientu fiziskās aktivitātes nāk tikai par labu, ap 30% migrēnas pacientu tās provocē lēkmes.

Lai izvairītos no saspringuma galvassāpēm, ļoti svarīgi ir mainīt virkni ikdienas paradumu un apgūt ergonomiskas darba pozas.

2 Komentāri

Pievienot komentāru