Ārstēšana, Veselības politika

Jaunās zāles pret vēzi, HIV, čūlu u.c. slimībām glābj dzīvības un ietaupa miljonus

Foto - Shutterstock

Pēdējo desmit gadu laikā pasaulē ir apstiprināti 293 jauni medikamenti, kas cilvēkiem ar smagām slimībām paver jaunas iespējas dzīvot ilgāk, labāk un veselīgāk. No vairāk nekā 7000 zālēm, kas patlaban ir izstrādes stadijā, vislielākie pūliņi atrast jaunus ārstniecības līdzekļus notiek onkoloģijas jomā, kur dažādās attīstības stadijās cīņai ar vēzi top vairāk nekā 1900 zāļu. Kāds ir jauno zāļu sniegtais ieguvums plašākai sabiedrība, kā inovācijas farmācijas nozarē pēdējā desmitgadēs ir mainījušas ierasto skatījumu uz cilvēka veselību, un kādas tendences šajā jomā vērojamas Latvijā?

Vēzis kļūst ārstējams

Inovatīvu zāļu ieviešana sabiedrībai sniedz daudz ieguvumu. Pirmkārt, jaunās zāles ievērojami uzlabo cilvēku fizisko un garīgo labklājību, palielina dzīvildzi. Otrkārt, būtiski samazinās izmaksas, kas saistītas ar ārstēšanos slimnīcā, vizītēm pie ģimenes ārsta u.c.
Piemēram, vēzi, vienu no 20.gadsimta postošākajām un biedējošākajām slimībām, jaunās zāles pēdējā desmitgadē padarījušas par ārstējamu saslimšanu ar labu ārstēšanas prognozi. Kopējā mirstība no vēža pasaulē ir samazinājusies uz pusi. Pat metastātisku vēzi, kas izplatījies citos orgānos vai attālos limfmezglos, jaunās zāles ļauj uzlūkot kā ilgstošu hronisku slimību, ar kuru kvalitatīvi un pilnvērtīgi var nodzīvot nevis pāris mēnešus, kā agrāk, bet pat vairākus gadus. Vēzi šodien var ārstēt efektīvāk, ātrāk un vieglāk, pagarinot ne tikai dzīves ilgumu, bet arī dzīves kvalitāti. Piemēram, atklājot agrīni, tādai ļaundabīgai slimībai kā leikēmija jeb balto asins šūnu vēzis remisiju jeb bezslimības periodu var panākt, lietojot zāles vien reizi dienā.

Arī augstu holesterīna līmeni un citas sirds un asinsvadu slimības, kam pagājušā gadsimta 70.gados bija nepieciešama intensīva, sarežģīta ārstēšana, šodien var ārstēt, ikdienā vienkārši lietojot ārsta izrakstītās zāles. ASV veiktie aprēķini liecina, ka ikviens dolārs, kas tiek ieguldīts jaunās zālēs augsta asinsspiediena ārstēšanai, ietaupa 10,1 dolāru par ārstēšanas izmaksām, kas ir būtisks ieguvums.

Mirstība no AIDS uz pusi mazāka

Arī 20.gadsimta “mēris” – cilvēka imūndeficīta vīruss jeb HIV, pateicoties jaunajām zālēm, no nāvējošas infekcijas ierindojusies pie hronisku kontrolējamām slimībām. Zāļu ražotāji pēdējos gados izstrādājuši vairāk nekā 35 pretvīrusa zāles HIV / AIDS ārstēšanai, kas ļauj ievērojami kontrolēt epidēmijas apmērus.

Tā rezultātā ar AIDS saistīto nāves gadījumu skaits pasaulē samazinājies vairāk nekā uz pusi: no 2,5 miljoniem 2005.gadā līdz 1,1 miljonam 2015.gadā. Savukārt mirstību no HIV/AIDS komplikācijām Eiropā pēdējo desmit gadu laikā izdevies samazināt četras reizes. Šos panākumus lielā mērā nodrošinājusi jaunā antiretrovirālā terapija. Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijām, uzsākot ārstēšanu agrīni, savlaicīgi, būtiski mazinās ne tikai HIV izplatība, bet arī risks inficētajiem saslimt ar citām HIV pavadošām slimībām kā tuberkulozi, sēnīšu infekcijām, vēzi, diabētu u.c.

Jaunas antibiotikas ārstē efektīvāk un lētāk

Kopš 1928.gada zinātnieki ir atklājuši un attīstījuši 19 antibiotiku veidus, kas nogalina mikrobus un ļauj daudz vieglāk uzveikt grūti ārstējamas slimības. Piemēram, pirms tika radītas antibiotikas kuņģa čūlas ārstēšanai, slimajam cilvēkam bija jāveic plaša operācija, kam sekoja ilgstoša aprūpe. ASV izrēķinājusi, ka kopumā tam tika iztērēti aptuveni 17 000 ASV dolāru un vairāk nekā 300 ārstēšanas dienu jeb teju gads. Jaunās antibiotikas samazinājušas čūlas ārstēšanas izmaksas līdz 1000 ASV dolāriem – tātad 17 reizes! Turklāt pacientiem ir labāka dzīves kvalitāte, ārstēšana ir saudzīgāka un drošāka, nekā veicot operāciju. Patlaban pasaulē top 34 jauni antibakteriāli savienojumi, no tiem 15 ir vakcīnas, bet 19 – dažādas molekulas.

zales

Pievienot komentāru