Ārstēšana, Citas slimības

Gandrīz neticams gadījums: atveseļojas ar HIV inficēts bērns

Foto - Shutterstock

Kāda dienvidāfrikāņu meitenīte, kas bijusi inficējusies ar HIV, ir izveseļojusies. Šis ir trešais zināmais gadījums pasaulē, kad bērna veselība uzlabojusies par spīti infekcijai un tam, ka vīrusa izraisīto slimību – AIDS – joprojām uzskata par neārstējamu.

Meitenīte, kura patlaban ir deviņus gadus veca, jau piedzima inficēta ar HIV. Viņas veselības stāvokli zinātnieki raksturo kā atrašanos remisijas stadijā, vēsta britu medijs “The Independent”. Jau vairāk nekā astoņus gadus bērnam ir vesela imūnsistēma; mazā paciente saņēmusi tikai pavisam īsu ārstēšanas kursu drīz pēc piedzimšanas.

Zinātnieki uzskata, ka ļoti agresīva ārstēšana drīz pēc inficēšanās varētu izraisīt ilgstošu atveseļošanos – tas varētu būt veids, kā nāvējošo vīrusu uzveikt.

Pašlaik HIV inficētajiem diendienā visa mūža garumā jālieto antiretrovirālie medikamenti, lai kavētu slimības attīstīšanos. Šovasar zinātniskā konferencē Parīzē tika prezentēti klīniskie pētījumi, kas pārsteidza ekspertus, jo parādīja, ka meitenīte zāles nav saņēmusi – un pēc tām arī nav bijis vajadzības. Gadījuma izpēti bija sponsorējis ASV Nacionālais Alerģiju un infekcijas slimību institūts, kas jau iepriekš bija konstatējis: agrīni sākta ārstēšana ļauj HIV inficētiem zīdaiņiem izdzīvot. Neatklājot datus par konkrēto bērnu, zinātnieki informēja, ka sākuši meitenītei dot zāles divu mēnešu vecumā un to pārtraukuši pēc desmit mēnešiem. Deviņarpus gadu vecumā veiktās analīzes atklāja, ka imūnsistēmas šūnās joprojām atrodams neliels daudzums vīrusa, taču tas nespēj izplatīties. Bērna gēnos nav konstatētas mutācijas, kas veidotu dabisku spēju pretoties HIV, tāpēc šķiet, ka atveseļošanās notikusi, pateicoties agrīni uzsāktajai terapijai.

Vienlaikus eksperti pasvītro, ka tas ir ārkārtīgi rets gadījums, un nesteidzas ieteikt šādu ārstēšanas shēmu kā universālu līdzekli pret AIDS, kas ik gadu pasaulē prasa miljoniem cilvēku dzīvību.

Starptautiskās AIDS sabiedrības (IAS) prezidente Linda Geila Bekere atzinusi: atklājums raisījis apjausmu, ka, iespējams, zāles nebūtu jālieto visu mūžu, tomēr esot skaidrs, ka šis ir unikāls gadījums, fenomens, kas izraisa vairāk jautājumu, nevis sniedz atbildes, viņa paudusi ziņu aģentūrai “Reuters”.

Pievienot komentāru