Ārstēšana, Veselības politika

Latvieši bēg no Anglijas un citām valstīm ārstēties uz Latviju. Iespēja atgūt naudu un pieredzes stāsti

1. Valsts, kurā dzīvo, apmaksā ārstēšanos dzimtenē

1no5
Foto - Shutterstock

Autore: Agija Kalve

“Esmu neskaitāmas reizes gājis pie ārstiem Lielbritānijā, ilgas stundas nosēdējis uzņemšanā, taču nopietnu ārstēšanu tā arī nesaņēmu,” tā sākas Edija Vezauska stāsts, kurš, neguvis pienācīgu medicīnisko aprūpi Lielbritānijā, izmantoja iespēju ārstēties dzimtenē, Latvijā, un ārstēšanās izdevumus atgūt no Lielbritānijas. Šādu iespēju, proti, kad ārstēšanās izdevumus dzimtenē apmaksā mītnes valsts, sniedz Eiropas Savienības (ES) Pārrobežo direktīva.

ES Pārrobežu Direktīva, kas stājusies spēkā 2013. gadā, nodrošina lielāku brīvību veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanas kārtībā – tā ļauj šķērsot valstu robežas. Latvijā mītošiem valstpiederīgajiem ir visizdevīgāk doties ārstēties uz tuvākajām kaimiņvalstīm, bet, piemēram, Lielbritānijā dzīvojošie latvieši var apvienot ģimenes apciemojumu ar veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu dzimtajā zemē. Turklāt arī ārzemnieki labprāt brauc ārstēties uz Latviju.

Šāds medicīnas tūrisms ir iespējams kopš 2013. gada, un to nosaka īpaša ES Direktīva. Tā ir attiecināma uz ES, Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstīm un Šveici, kur jānodrošina plānveida pakalpojumi, kā arī, piemēram, jābūt iespējām izmantot zāļu recepti citā valstī. (Nacionālā veselības dienesta (NVD) mājas lapa, Pārrobežu Direktīva (2011/24/ES) “Par pacientu tiesību piemērošanu veselības aprūpē” – Aut.)

Tātad Latvijas valstspiederīgais varētu doties, piemēram, uz Poliju, lai veiktu kataraktas operāciju vai sirds vārstuļa nomaiņas operāciju, atgūstot iztērētos līdzekļus Pārrobežu Direktīvas noteiktajā kārtībā.
Medrefund LTD, kas nodarbojas ar ārstēšanas izdevumu atgūšanu, pārstāvis Arnis Krasovskis atklāj, ka latvieši uz ārzemēm medicīnas tūrismā dodas krietni retāk nekā ārzemēs mītošie ES iedzīvotāji – gan latvieši, gan citu valstu pilsoņi – uz Latviju: “Es varu viennozīmīgi teikt, ka mums ir liels skaits ar latviešiem, kuri dzīvo Lielbritānijā un brauc uz Latviju ārstēties. Tagad tieši mēs apkalpojam kundzi, kurai ir bijusi muguras operācija ORTO Klīnikā.”

SIA “Veselības centrs 4” medicīnas tūrisma menedžere Katrīna Kalteniece novērojusi, ka ”Veselības centrs 4” klīnikās galvenokārt medicīnas tūristi ierodas no Krievijas, Lielbritānijas, ASV, Vācijas, un apmēram desmitā daļa no ārvalstu pacientiem ir ārzemju latvieši. Tātad viens no desmit medicīnas tūristiem, kurš ierodas klīnikā, būs Latvijas pilsonis, kurš kādā savas dzīves posmā ir pārcēlies uz dzīvi ārzemēs.

Lai kvalificētos ES Direktīvas piedāvātajām iespējām, “nav atšķirības nedz vecumam, nedz dzimumam, nedz reliģijai. Ja cilvēks brauc no, piemēram, Lielbritānijas uz Latviju ārstēties, tad galvenais nosacījums ir – vai viņi dzīvo Lielbritānijā, vai viņi spēj to pierādīt,” stāsta A. Krasovskis. “Tieši šobrīd mums ir gadījums, kad cilvēkam ir problemātiski pierādīt, ka viņš dzīvo Anglijā, jo daudzi latvieši, kuri šeit dzīvo, īrē istabas, dažbrīd nav īres līguma, un īres naudā ir iekļauti visi rēķini, tāpēc pēc būtības nav pierādījumu, ka cilvēks fiziski atrodas šajā valstī.”

ES Pārrobežu Direktīva Anglijā attiecas arī uz bezdarbniekiem: “Ja cilvēks ir bezdarbnieks, kas kvalificējas un pilda savus pienākumus, ir darba meklētāja statusā, ir uzskaitē, ja cilvēks turpina maksāt visus rēķinus, tas nav šķērslis medicīnas pakalpojumu saņemšanai. Līdzīgi kā Latvijā – veselības aprūpes sistēma nav saistīta ar to, vai cilvēks strādā un cik pelna.”

 1. Valsts, kurā dzīvo, apmaksā ārstēšanos dzimtenē
 2. Kādas procedūras netiek apmaksātas?
 3. Izdevīgi ne tikai pacientam
 4. Nozīmē fizioterapiju, lai gan nepieciešama operācija
 5. Latviešu ārsti izlabo ārzemju mediķu paviršo darbu

22 Komentāri

 1. Pilnīgi un apsolūti meli! Laikam Čakšas pasūtījuma raksts!
  Es, piemēram, no Latvijas braucu ārstēties uz Igauniju vai Zviedriju! 10 x lētāk un 100x kvalitatīvāk kā Latvijā! Te – sēdi dienām rindās, maksā unikālas stundas un tik velcies no viena kāsēja pie otra. Tur – samaksā vienreiz un Tevi dazu stundu laikā izmeklē visi ārsti un viss sk!

 2. Visa latviešu problēma ir neprasmē angļu valodā ārstam izskaidrot savu kaiti, un tāpat neprasmē saprast, kādu diagnozi ārsts angliski noteiks!
  Tiem, kas pārvalda valodu, nav problēmu….
  Mācieties, draugi, angļu valodu, pat ja braucat sēnes lasīt!

 3. Tiešām izskatās pēc pasūtījuma raksta, jo labi zināms un redzams kāda mums ir aprūpe Latvijā. Ārstēties var tikai bagātie, pārējie var droši mirt nost, jo rindas (kvotas) nesagaidīt, vai gaidīt , kad kāds saziedos. Pati veselības aprūpe no pašiem pamatiem ir sapuvusi.

  1. Būsim godīgi, tie latvieši kas strādā ārzemēs un brauc uz LV ārstēties apzog ne tikai valsti bet arī visus nodokļu maksātājus. Medicīna tiek uzturēta par Latvijā dzīvojošo un strādājošo nodokļu naudu bet ārzemēs strādājošie no savas algas nevienu EUR nemaksā par šo medicīnu un te nu arī veidojas rindas. Jūsu minētās kvotas tiek sadalītas starp Latvijā dzīvojošiem un strādājošiem. Medicīna Anglijā vai Norvēģijā ir rietni dārgāka par medicīnu Latvijā. Salīdziniet kaut vai zobārsta cenu Latvjā un Anglijā. Ja pieņemam, ka Latvijā uz šo brīdi dzīvo kāds 1,6-1,7mlj. bet ārzemēs dzīvo 200-300tkst. 90% no viņiem vismaz reizi gadā profilaktiski aiziet pie ārsta Latvijā bet šeit dzīvojošies, kas strādā un maksā nodokļus, ir daļa kas neaiziet ne reizi. Tā tad reālais pacientu skaits ir krietni lielāks kā nodokļu maksātāju. Mazs modelis, piemēram, ja valsts par nodokļu maksātāju naudu var samaksāt ārstēšsanos bez maksas, piemēram 10 cilvēkiem bet konkrētā laika posmā aiziet 20, tas nozīmē, ka ar 10 nodokļu māksātāju naudu nepietiek un šeit dzīvojošajiem ir jāpiemaksā par pakalpojumu,ko citā situācijā viņš saņemtu bez maskas. Būsim godīgi, ka ārzemēs strādājošie, labākajā gadījumā, samaksā tikai nekustamā īpašuma nodokli, ka spaliek pašvaldībai nevis aiziet valsts kopējā kasē. Sen bija jāmaina nodokļu politika, ka Valsts nodorošinātos pakalpojumus var saņemt tikai bērni, oficiāli strādājoši nodokļu maksātāji un pensionāri. Ticiet man, situācija daudzās jomās būtiski mainītos.

   1. Ha ha, nu tad nosauc, kas tad lv ir reālā bezmaksas medicīna?!!! Šie medicīnas tūristi noteikti negaida valsts rindās, vairums tie izmanto maksas pakalpojumus, dod darbu mediķiem, pilda valsts kasi, nevis tukšo nodokļus. Raksts-pasūtījums:))

   2. Veselības budžetu pamatā veido patēriņa nodokļi, ko veido no ārzemēm esošo latviešu atsūtītā nauda, ko PVN veidā atstāj veikalos un benzīntankā, Ja paši brauc ārstēties, tad par pilnu maksu, jo nav laika stāvēt bezgalīgās rindās…

   3. Briesmonígi gudrs gribéji izlikties,bet aizmirsi,ka Lv medicína NAV par brívu.Kà àrzemés stràdàjosais var izmantot kvotas,ja uz vietas nemaz nav?Ja arí kàds izmanto maksas pakalpojumus,tad samaksà pilnu programmu.

   4. Kops kura laika Latvija ir bezmaksas zobarsts?? Es kaut kad Latvija biju pie zebu higienista, jau toreiz latos nebija par velti un pie zobarsta var atljauties tikai tie, kas par to var samaksat. Kads tam sakars ar kvotam? Latvija zobarstnieciba ir 100 procenti maksas medicina.

   5. Beidziet te demagoģiju izplatīt! Ja aizbraukušais Latvijas pilsonis ir citas valsts rezidents, viņš nekādā veidā nevar ārstēties LV par valsts līdzekļiem un “apzagt” vietējos, kā Jūs te izsakāties! Citas valsts rezidentu nevar uzņemt rindā uz valsts apmaksātājiem med.pakalpojumiem! Vienreiz taču tas ir jāsaprot! Papētiet, ko nozīmē jēdziens rezidents. Valsts apmaksātos pakalpojumus var izmantot tikai tie LV pilsoņi, kuri strādā ārvalstīs, bet joprojām ir oficiāli LV rezidenti! Tā sauktie aizbraukušie, ja brauc uz LV, lielākoties izmanto maksas medicīnas pakalpojumus, bet tas, ja Jums vēl nav saprotams, ir ļoti izdevīgs pasākums gan Latvijas valstij, gan visiem nodikļu maksātājiem!

   6. Tīrā muldēšana ! UK visa reālā medicīna ir bezmaksas izņemot zobārsta pakalpojumus ! Varu teikt tikai milzīgu paldies NHS , jo manai ģimenei ir tik ļoti palīdzēts ,kas Latvijā atbilstoši mūsu iespējām samaksāt visas tās operācijas , apskates , konsultācijas – nu nekādi nebūtu iespējams ! Ja arī kādam ir negatīva pieredze – tas droši vien ir kāda pārpratuma pēc . Nevaru iedomāties ,ka man vajadzētu kavēt savu dārgo laiku ,lai censtos saņemt valsts apmaksātos medicīnas pakalpojumus Latvijā . Cita lieta ir maksas medicīnas pakalpojumi , kas iespējams kādam ir nepieciešami un Latvijā kāds konkrēts pakalpojums ir pieejamāks , bet tam noteikti nav sakara ar valsts apmaksāto medicīnu !

 4. Kàpéc bútu jàbrauc uz maksas medicínu,ja UK medicínas iestàdés àrsté par brívu?Kaut gan,kàds àrsts man atzina,ka àrz.latviesi uztur pie dzívíbas viñu biznesu.

 5. Ja Latvijā deklarēts cilvēks ārstējas ārpus Latvijas, ir vērts ielāgot pāris lietas. Pirmkārt, nav svarīgi, kādā valodā būs dokumentācija, ko saņemsiet ārvalstu klīnikā, tā būs jātulko latviski, pie tam ar notariālu apstiprinājumu. Ejot uz NVD iesniegt lūgumu atmaksāt izdevumus jau ir vērts ņemt līdzi visu notariāli apstiprinātu tulkoto dokumentāciju.Otrkārt, NVD apmaksā tikai tos pakalpojumus, kurus var saņemt arī Latvijā un kuriem ir cena, pie tam tikai tādā apmērā, kā tas būtu izmaksājis Latvijā. Ja sarežģītas saslimšanas gadījumā atradīsiet tehnoloģisku risinājumu, kura Latvijā nav, tas apmaksāts netiks. Arī tad, ja maksāsiet par slimnīcu, piemēram 120 EUR dienā, bet Latvijā līdzīgā slimnīcā tas maksās 30 EUR, atgūsiet nevis visus 120, bet tikai 30 EUR. Nu un vēl viena nianse – dokumentu izskatīšanas laiks un naudas piešķiršanas laiks nu ne tuvu nav dažas dienas.

 6. To pasu varu teikt par Latviju.
  Luudzu paliceeji nevaaciet ziedojumus un nebrauciet aarsteeties uz aarzemeem, juus apzogat vieteejos.
  Nezinaaju ka jums nav kvotas un mediciina par briivu.
  Mums nav laika pusgadu, ,beegt, ,un staaveet pie juusu bezmaksas zobaarsta vai izmekleejumiem Riigaa.
  Juus tiesaam noskauzot esat taadu mediciinu pelnijusi.

  1. Cità portàlà, kàds pacients uz analízém gaidíji no pusdienlaika lídz vakaram 21” .Divas stundas vajadzéjis,lai atbildígà persona ieslégtu kompjuteri.Kurs bég péc tàdas medicínas?Çaksas neizdaríbas nenoveliet uz àrzemniekiem.

 7. Es dzivoju Vacija patstavigi un nebut nedodos uz Latviju arsteties. Gluzi otradi ,so pavirso attieksmi piedzivoju Latvija un ne reizi vien. Vieniga vieta, kur Latvija bija laba attieksme, ta bija privataja medicinas centra, ko pati tad atmaksaju par milzu summu, ka ari mana bernu arste kadreiz berniba. Vel viens butisks arguments par labu arvalstim ir tas, ka piemeram, Vacija es nomainiju visas amalgama blombas pie zobarsta, Latvija par to butu izdevusi milzu summas, kamer tur tas viss izgaja caur veselibas apdrosinasanu un es nesamaksaju absoluti neko. Tapat pieejami citi arsti un attieksme kolosala. Es nesaprotu kadelj arvalstu medicina tiek pasniegta ka slikta? Vacija ir plasakas izmeklesanas iespejas, plasaki profilu specialisti, jo jau valsts par sevi ir lielaka. Esmu satikusi daudz iejutigus, forsus arstus, dzivojot Vacija, tapat osteopatus, homeopatus un citus alterantivas medicinas parstavjus, kuri strada ljooti augusta limeni. Tapat ir daudzi arsti, kuri savas prakses ietver normalo medicina un dabas medicina, ejote laikam uz prieku, kas Latvija iespejams bus kas abstrakts, piemeram, no gjimenes arsta sanjemt nosutijumu pie osteopata, jo tas apgalvo, ka vinjs taja laucinja nav tik zinoss- neesmu neko tadu Latvija piedzivojusi. Tas ir tizli ta nomelnot arvalstu arstus, padarot to visu par menu un baltu.

 8. Man ar neveicas ar latvijas arstiem,,tik naudas izgrushana bet diognozi pat noteikt nevar pat privatie..tik kaut ko arstee.. shausmas. Labi ka ir citas valstis kur var parbaudities un arsteties par brivu. ( zobarsti ar dazas valstis par brivu)Un attieksme arzemees ir lieliska!!!

Pievienot komentāru