Ārstēšana, Sāpes

Ja vēders bieži sāp vai burbuļo, bet slimību neatrod… Ko iesākt ar kairināto zarnu sindromu

1. Atraugas, smaguma sajūta, aizcietējumi vai caureja...

1no4
Foto - Fotolia

Autore: Agija Kalve

Kurš gan nav cietis no vēdergraizēm vai pārtikas saindēšanās un tādēļ ņēmis brīvdienu. Taču ir tādi kuņģa un zarnu trakta traucējumi, kuri nereti būtiski ietekmē dzīves kvalitāti, lai arī nerada apdraudējumu dzīvībai un veselībai. Par to, kā tie izpaužas, cik tie ir nopietni un kā ar tiem cīnīties, uzzinām sarunā argastroenteroloģi ārsti Ilzi Birku.

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas gastroenteroloģe, Latvijas Jūras medicīnas centra ārste un Latvijas Universitātes docētāja llze Birka skaidro, ka funkcionālie gastroinestinālie traucējumi ir plašs slimību spektrs, un pamatā ar šo jēdzienu saprot to, ka “pacientam ir sūdzības, bet mēs neatrodam organisku patoloģiju, kas šīs sūdzības izskaidro. Dzīves kvalitāte ir slikta, bet mēs neredzam izmaiņas, arī veicot padziļinātus izmeklējumus.”

Sūdzības var būt ļoti dažādas – piemēram, sākot no neizskaidrojama kamola sajūtas kaklā, atraugām, smaguma sajūtas pēc ēšanas līdz pat caurejai vai aizcietējumiem. Ārste atzīst, ka “tās var būt atsevišķas epizodes, kas paiet garām nepamanītas,” kuru gadījumā cilvēks nemeklē medicīnisko palīdzību, jo šīs epizodes nav tik izteiktas, lai radītu satraukumu.

“Otrs variants – sūdzības būtiski ietekmē dzīves kvalitāti, cilvēks kavē darbu, vērās slimnīcu uzņemšanas nodaļās, veic atkārtotus izmeklējumus, bet nekāda slimība netiek atrasta. Ir atkārtotas slimības lapas, kas ietekmē gan darbu, gan ģimeni,” komentē ārste Birka.

Tātad šiem traucējumiem nav vienotas formulas un tie mēdz būt ļoti dažādi. Arī vecums, kurā sūdzības rodas, var būt atšķirīgs.

Ārste min, ka tipiskos gadījumos cieš jauni cilvēki, bet “arī gados vecākiem cilvēkiem reizēm mēdz konstatēt traucējumus, kuriem nav organiska pamata.” Speciāliste uzsver, ka “atšķiras tas, kā mēs skatāmies uz sūdzībām, jo pacienta vecums ietekmē izmeklējumu apjomu.”

Ārste Birka atgādina, ka viens no biežākajiem funkcionāliem traucējumiem ir kairinātu zarnu sindroms (KZS), kas skar “apmēram no 20 līdz pat 25 procentiem iedzīvotāju. Cieš aptuveni katrs piektais cilvēks.” Taču ārste uzsver, ka statistikā neiekļaujas tie cilvēki, kuriem ir viegli traucējumi, kas “tik ļoti dzīves kvalitāti neietekmē, šie cilvēki pielāgojas, sadzīvo, pie ārsta neiet, un mēs nezinām, cik viņu ir.”

Vai šādus traucējumus var nodot no paaudzes paaudzē? “Reizēm var novērot, ka ģimenē ieaudzina uzvedības modeļus – kā cilvēks reaģē uz sliktu pašsajūtu un sāpēm. Tomēr ir vēl kāda iespēja – zarnu traktu apdzīvo milzīgs baktēriju daudzums, kuras sākotnēji bērns saņem no mammas – pirmās iegūst dzemdību laikā, pēc tam – no ādas un apkārtējās vides. Tātad varētu gaidīt, ka zarnu baktēriju sastāvs ģimenē būs līdzīgs,” turpina ārste. “Zarnu baktērijas ietekmē arī uztura paradumi un fiziskās aktivitātes, kas ģimenē arī ir līdzīgi. Un daļai kairinātu zarnu sindroma pacientu zarnu baktēriju sastāvs ir atšķirīgs no veseliem cilvēkiem. Pats cilvēks vislabāk to var ietekmēt ar veselīgu uzturu un fiziskām aktivitātēm.”

 1. Atraugas, smaguma sajūta, aizcietējumi vai caureja...
 2. Jāatšķir funkcionāli traucējumi no neatliekamām situācijām
 3. Ārstēšana un izārstēšana
 4. Diēta kā terapija

5 Komentāri

 1. Vienīgā pareizā frāze šajā rakstā ir ” joga ” , jo tā ir enerģētiskā problēma. Vienīgā vaina šādiem cilvēkiem ir citu cilvēku stiprās enerģijas nepanesība vai nepareizs enerģiju uzņemšanas regulējums. Pie visa vainīgi ir blakus esošie cilvēki ar stipru enerģijas izlādi. Ja cilvēciņu no mazotnes dauza ar pārlieku stipru enerģiju, tad viņam nav gandrīz nekādu izredžu būt noturīgam pret enerģijām. Šajos gadījumos ir jāārstē tie, kuri atrodas viņam blakus. Parasti vainīgi ir cilvēki ar paaugstinātu vai ļoti stipru enerģiju un viņi par šādu iedarbību pat neko nenojauš.
  Visi tie, kuri ir kaut kādā veidā ir paaugstinājuši sev enerģijas, esiet uzmanīgi ar izteicieniem un domām. Turieties pa gabalu no tiem, kuri nepanes spēcīgu enerģiju.
  Tiem, kuri cieš no citu enerģijām ir jāprot no tām atbrīvoties. Ja esi atrāvies, tad meklē koku vai lielu akmeni. Tie palīdzēs dabūt mierīgāku enerģiju. Dažu koku enerģija arī var būt par stipru, bet var piemeklēt sev piemērotāko. Tie, kuri ir galīgi bedrē, meklējiet speciālistu programmētāju. Jums ar meditāciju ir jāieliek pareiza enerģijas uzņemšanas programma, kuru pats palaidīsiet katru dienu. Es vismaz nezinu neko pareizāku par šo lietu. Labs programmētājs vienmēr izskatās jauns un vesels. Tikai tāds var ievest cilvēku pareizajā stāvoklī. Vienīgā piesardzība pēc meditācijas, ir iziešana no meditatīvā stāvokļa ārā un katru dienu palaižot šo programmu cilvēkus vairs tur nevelk iekšā. Šī procedūra attiecas arī uz visiem tiem, kuri ir nepareizā izmainītajā stāvoklī. Dzīvosim laimīgi !
  Vel pieminēšu ar ķīmiju smidzinātos produktus un trauku mazgājamos līdzekļus. Tos nedrīkst lietot uzturā !!!!!!!! Tas ir Nr 1 !!!!!!

 2. 5 gadu laikā 2 kolonoskopijas, 3 kobras, izmeklējumi uz celiakiju, uz heliobaktēriju, uz piena produktu nepanesamību un viss OK. Beigās pati nejauši atklāju, ka tas ir no asinsspienas medikamentu vienas sastāvdaļas (amlodopinum), kuras man jālieto katru dienu. Kā nomainīju zāles, tā kairinātās zarnas sindroms izzuda.
  Bet raksts ir “tukšs”, kā skeptiķis raksta, tāpēc, ka NEVIENS ārsts to kairinātāju nevar noteikt. Un arī pašam tas ir diezgan pagrūti.

  1. Super ! Veiksmes stāsts. Tas arī pierāda to, ka vis kas ir rakstā minēts ir tikai organisma reakcija uz kaut kādu ierosinātāju . Tātad arī paaugstinātam asinsspiedienam ir kaut kāds ierosinātājs. Samazināt asinsspiedienu galvā var ar ciguna vingrojumu bīdot enerģiju uz leju, bet ierosinātājs ir jāmeklē citur. Pamēģini negulēt uz savas vai dzīvesbiedra rokas. Caur rokām aizplūst ļoti daudz enerģijas un kaut kur tām ir jāpaliek. Nākamais solis varētu būt meklēt kādēļ ir paaugstinātas enerģijas. Ierosinātājs varētu būt bieža pirkstu galu turēšana plaukstā, gudrie to sauc par mudrām. Katra pirkstu kombinācija kaut ko stimulē enerģētiski. Gandrīz visu problēmu sākums ir paaugstināta enerģija. Veiksmi !

Pievienot komentāru