Atkarības, Psiholoģija

Moderni ir nesmēķēt. 5 soļi smēķēšanas atmešanai

Foto: fotolia.com

Smēķēšana nogalina, tā ir kaitīga jūsu veselībai – šiem un līdzīgiem brīdinājumiem uz cigarešu paciņām pīpmaņi nepievērš nekādu uzmanību, un, kā liecina pētījumi, tie neietekmē arī smēķētāju ikdienu. Mediķi gan pārliecinājušies, ka nelāgais ieradums var izraisīt ne tikai plaušu vēzi un citas onkoloģiskas saslimšanas, bet arī sirds problēmas, hronisku obstruktīvu plaušu slimību jeb HOPS un aterosklerozi, kas nopietnākos gadījumos veicina gangrēnas rašanos, līdz ar to vienas vai pat abu kāju amputāciju.

Smēķēšanas izraisīto slimību uzskaitījumu varētu turpināt vēl un vēl, ne velti zināms, ka ik sesto sekundi pasaulē kāds mirst smēķēšanas seku dēļ. Tāpēc no šīs atkarības būtu jātiek vaļā pēc iespējas ātrāk, kamēr tā nav radījusi nopietnas problēmas. Taču tas nav viegli – daudziem pietrūkst motivācijas, gribasspēka, traucē organisma pieradums pie nikotīna. Turklāt kā lai pārstāj smēķēt, ja visapkārt visi uzvelk dūmu!

Kaitē arī apkārtējiem

“Cigaretē ir gandrīz 4800 ķīmisku vielu, no kurām 69 ir zināmas kā kancerogēnas un izraisa ļaundabīgus audzējus. Katra cigarete nodara ļaunumu ne tikai smēķētāja organismam, bet arī līdzcilvēkiem, kuri paši nesmēķē, bet atrodas blakus un ieelpo cigarešu dūmus. Ir zināms, ka pasīvā dūmu ieelpošana ir pat kaitīgāka nekā pati smēķēšana, jo nākas ieelpot gandrīz 6000 ķīmisku vielu,” skaidro P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Plaušu slimību centra pneimonoloģe, alergoloģe Līga Ciekure.

Atmešanas iemesli

Ir daudz iemeslu, lai runātu par smēķēšanas atmešanu. Tā ir ne tikai veselība – cigarešu dūmi ietekmē elpu, iesūcas apģērbā, ādā. Smēķējošam cilvēkam arī māja var dvakot pēc tabakas, ko viņš pats, iespējams, pat nejūt, toties ļoti labi saož nesmēķētāji. Smēķētājiem ir vājāka oža un garša, tātad mazāk baudas sniedz ēdiens.

Ja ģimenē otra pusīte nepīpē, smēķēšana var negatīvi ietekmēt attiecības. Turklāt cigaretes ir dārgs prieks. Arī darba devēji var nelabprāt pieņemt darbā smēķētāju, jo šāds darbinieks mēdz biežāk slimot, krietnu daļu laika ziedo pīppauzēm.

1 komentārs

  1. Pīpēšanas netikuma atmešanu labi veicinātu nepieciešamība pērkot cigaretes reģistrēt pirkumu izmantojot ID karti un pēc tam visi medicīnas pakalpojumi pa komerccenām. Ja pats bojā savu veselību, valsts apmaksāta medicīna nepienākas. Vēl derētu arī tiesu precedents ka pīpmaņa ārstēšanas izdevumus, jebkurus, piespiež apmaksāt tabakas kompānijas. Tad var būt varētu atrast medicīnai trūkstošo finansējumu. Piemēram, plaušu vēža operācija pīpmanim – 100000 EUR.

Pievienot komentāru