Dziednieki, Netradicionāli

Dziedināšana ar skaņu. Dziedātāja Perukua palīdz caur skaņu atraisīt sevi un savu spēku

Perukua personiskā arhīva foto

Austrālieti Perekua, kuras koncerti oktobrī būs Rīgā, pirmoreiz iepazinu viņas vadītā seminārā sievietē par balss (un sevis) atraisīšanu. Viņa ienāca telpā, tērpusies baltā un tērpā, atvērtu vēderu, un jau no pirmajām skaņām, caur kurām – ar dziesmu – viņa iesāka semināru, šis dziedājums aizgāja līdz manas dvēseles dzīlēm. Droši vien būsiet ko tādu piedzīvojuši – kad klausies un skudriņas skrien pār ķermeni, kurš sāk vibrēt un varbūt pati no sevis sāk tecēt asara. Pieskāriens dvēselei. Arī viņa pati apzinās un jūt, ka “mana mūzika aizskar cilvēku sirdi un dvēseli ļoti dziļi”. Zināšanas un prasmes, ko dziedājums sevī nes, viņa “pa graudiņam vākusi visā pasaulē un sevī attīstījusi”. Savulaik precējusies ar indiāņu šamani, viņa 11 gadus nodzīvoja ASV, augstkalnu tuksnesī, kur apguva un iepazina senās zināšanas par dziedināšanu ar skaņu, senas indiešu ceremonijas, seno vēsturi… Tāpēc, pat dziedot “pop” vai “soul” stilā, viņas dziedājums nes šo dziļumu.

Toreiz, divu dienu seminārā, viņa mācīja, kā mums pašām ievibrēt sevī skaņu, kustību, pieskārienu un, jāsaka, tas bija jaudīgi un atmiņā paliekoši. Turklāt viņas dziesmās un seminārā, raisot sevi vaļā, viņa aicināja atvērties visam, kas ir mūsos – te netika aicināts atraisīt tikai maigu, pūkainu, glāsmainu sievišķību, nē, arī tādu mežonīgu, ugunīgu, seksuālu, pirmatnēju! Tādu, kādu tajā brīdī tu jūti.
Jā, skaņa dziedina dvēseli. Arī ķermeni harmonizē. To es šajā seminārā izjutu.

Mūsu saruna par to, kā skaņa var dziedināt un kā elpošanu un skaļu izmantot veselībai. Kā viņa krasi mainījusi savu dzīvi, pametot veiksmīgu karjeru un sekojot sirdsbalsij. Par to, kā dziedāšana palīdz dzemdībās un ikdienas spēka avotiem.

Pastāstiet, kā jūs, būdama dziedātāja, nonācāt līdz tam, ka sākāt veidot seminārus sievietēm?

Es biju veiksmīga džeza dziedātāja Austrālijā… Bet tad pametu karjeru un aizbraucu uz ASV, sekojot vietējam amerikāņu indiānim, šamanim John Twobirds. Es aizbraucu apgūt un iepazīt senās zināšanas par dziedināšanu ar skaņu, senās indiāņu ceremonijas, seno vēsturi… Daudz kas no tā nav pazīstams mūsdienu Rietumu pasaulē. Mans ceļš tur bija garš un sarežģīts… Vairāk nekā 11 gadu es pavadīju augstkalnu tuksnesī. Pa šo laiku es arī iepazinu daudz ko, kā arī pati izveidoju dažādas prakses, kuras palīdzēja man daudzās ceremonijās, kuras mēs vadījām. Dabiski, ka es sāku tajā dalīties – tā sākās mani pirmie semināri. Šobrīd uz maniem semināriem nāk ļoti daudz cilvēku. Dažkārt sieviešu apmeklē vairāk nekā 300 sieviešu. Šīs zināšanas es vēlāk integrēju savā mūzikā.

Un, kad atgriezos uz skatuves, manī pazuda visi ierobežojumi – gan žanra, gan vokālie. Plašāks kļuva mans vokālais un žanriskais diapazons. Tādēļ mana mūzika aizskar cilvēku sirdi un dvēseli ļoti dziļi. Tā dod cerību, jēgu un piepilda ar mīlestību!

Tikšanās ar Ziemeļamerikas šamani jums bija patiesi liktenīga. Lasīju, ka jūs satikāties nejauši (ja dzīvē tā vispār notiek) – ejot gar okeāna malu. Viņš bija atbraucis uz Austrāliju uzstāties ar savu mūziku. Vairāk nekā desmit gadu jūs mācījāties pie viņa mākslu dziedināt ar balsi. Pēc tam sekoja Indija un seno mantru apgūšana. Toreiz, kad pametāt Austrāliju, gājāt pretēji straumei, draugiem, sabiedrībai…

Man nācās pārvarēt milzu lūzumu, kas atdalīja mani no savas dvēseles aicinājuma, jo es ļoti šaubījos sevī, baidījos, nebiju pārliecināta… Sēžot uz klints, skatoties uz okeānu, es lūdzu atbalstu Zemei un savai dziļākajai būtībai. Man vajadzēja atbalstu, jo visa mana ģimene, visi mani draugi, mani muzikanti bija absolūti negatīvi pret manu izvēli. Tā bija sarežģīta izšķiršanās, bet manas mīlestības spēks, manas izvēles spēks bija spēcīgāki par bailēm. Es mīlēju šo cilvēku, šamani, viņš kļuva par manu vīru un vēlāk – bērna tēvu. Patiesa mīlestība vienmēr ir milzīgākais atbalsts.

Ir senas zināšanas par skaņu nozīmi, piemēram, ka konkrētas skaņas var ievibrēt, arī dziedināt konkrētus orgānus. Vai skaņas, ko izmantojat koncertos un semināros, ir balstītas konkrētās zināšanās par noteiktu skaņu ietekmi vai arī esat sajutusi caur praksi, empīriski, kas vislabāk palīdz?

Abējādi. Jā, ir noteiktas skaņas, kuras atbilst konkrētu orgānu vibrācijām. Tas atbilst daoistu praksēm. Piemēram, skaņa “H-a-a-a-a” rezonē sirds līmenī. Pat ikdienas līmenī, kad mēs izelpojam skaļāk, tas skan kā “ha”.
Mans seno tradīciju izzināšanas ceļš un mani (empīriskie) iekšējās pasaules pētījumi, noveda līdz noteiktām skaņu gammām, kuras palīdz noskaņot ķermeni harmoniskās vibrācijās. Tādās, kas notur iekšējo līdzsvaru un daudzi meistari izmanto manas prakses savā darbā.

Ko rāda jūsu pieredze – vai parasts cilvēks var sevi izdziedināt vai citus ar balsi?

Balss ir ārkārtīgi spēcīga atslēga uz to, lai atvērtu dziedināšanās potenciālu. Tūkstošgadēm dažādās pasaules kultūrās balsi izmantoja dziedināšanai. Tāpat kā tā palīdzēja senāk, tā palīdz cilvēkiem arī mūsdienās.

Pievienot komentāru