Dzīvesveids, Padomi

Kas jāņem vērā, ja ir paplašinātas vēnas un jādodas ceļojumā

Foto-Shutterstock
Svarīgi

• Ja smaguma sajūta kājās ir jau no paša rīta, problēmas cēlonis meklējams nevis vēnās, bet gan, piemēram, mugurkaulājā.

• Pēkšņas sāpes un izteiktāka vienas kājas tūska var liecināt par dziļo vēnu trombozi. Ja virs varikozas vēnas parādās apsārtums, sāpes un sacietējums, iespējams tromboflebīts un var veidoties trofiskā čūla. Šajos gadījumos nepieciešama steidzama vizīte pie ārsta.

Kāju vēnas paplašinās lielākoties cilvēkiem, kuri ikdienā ilgstoši stāv kājās vai sēž. Bet vasaras karstums vai tāli ceļojumi asinsriti apgrūtina daudziem.

Tecējums pret kalnu

Vēnas ir asinsvadi, kuru diametrs ir lielāks nekā artērijām, tāpēc spiediens, ar kādu asinis plūst uz sirdi, ir mazāks. Kājās šo tecējumu pret kalnu gluži kā sūknis nodrošina galvenokārt apakšstilbu muskuļu darbība. Uz asiņu plūsmu iedarbojas arī gravitācijas spēks, tāpēc īpaši vārstuļi vēnās gādā, lai plūdums ir tikai vienā virzienā. Ja vārstuļi nedarbojas, kā nākas, vai vēnu sieniņas zaudējušas elastību, slimības uzreiz nav pamanāmas, par tām vēsta tikai slikta pašsajūta – nogurušas un pietūkušas kājas, ikros iemetusies sāpe.

Lai veicinātu atteci, amerikāņi kājas mēdz uzstutēt augstāk par sirds līmeni, – skaidro asinsvadu ķirurgs Ilmārs Pastars. Viņš piebilst, ka vēnu vārstuļi atgādina kausiņus, tāpēc, kājas paceļot augstāk kaut vai par iegurni, no šiem kausiņiem labāk izlīst asinis. Katru dienu tādai pozai vajadzētu veltīt vismaz 15 minūtes, arī aktīvas kustības neļauj asinīm iestāvēties.

Asinis sabiezē un lēnāk pārvietojas pa asinsvadiem, ja uzņem pārāk maz šķidruma, tāpēc nosacījums – vismaz 2 litri dienā – vajadzīgs arī vēnu slimību profilaksei. Ceļojot ar lidmašīnu, ieteicams izdzert pat litru četrās stundās, jo spiediens lidmašīnā pastiprina organisma atūdeņošanos.

Ceļā un gaisā

Karstā laikā vēnas izplešas, lai atdzesētu ķermeni, tāpēc asinis pārpilda kāju vēnas. Ja tās nav bojātas, karstums parasti problēmas nesagādā, taču citiem vasaras vakaros kājas ir pietūkušas, šķiet nogurušas un smagas, lai gan ziemā sūdzību nav. Tikai pēc diagnostiskiem izmeklējumiem atklājas vēnu vārstuļu mazspēja.

Papildu slodze ir gari pārbraucieni ceļojuma laikā vai pārlidojumi. Ilgstoši sēžot, kāju muskulatūra nedarbojas, saliektu kāju dēļ vēnas ir nospiestas, muskuļu sūknis nestrādā, vēnas pastiprināti izplešas, rodas sūce un šķidrums uzkrājas audos. Turklāt lidojuma laikā diskomfortu var radīt arī spiediena vai temperatūras maiņa lidmašīnā un atūdeņošanās gaisa kondicionēšanas dēļ.

Tāpēc jāparūpējas, lai brauciena laikā ir ērta sēdēšana un krēsla mala nespiež paceles vēnas. Ģimenes ārste Gerda Lielause tāpēc iesaka nesēdēt ar sakrustotām kājām, bet gan saglabāt kustīgumu, tās saliecot un iztaisnojot potītēs vai vismaz ik pēc stundas uz dažām minūtēm pieceļoties kājās, pamīņājoties no vienas kājas uz otru vai pastaigājot pa eju, lai apakšstilbu muskuļi venozo asiņu plūsmu virzītu no pēdām uz augšu. Lai palīdzētu asinsritei, kājas regulāri jāpamasē no potītēm līdz augšstilbiem. Pietupieni, kāju un roku vēzēšana, visa ķermeņa izkustināšana vēl vairāk nodarbina muskuļus, kas, masējot vēnu sieniņas, veicina asiņu plūsmu vēnās un sīko asinsvadu veidošanos.

Gara pārbrauciena laikā smēķēšana pieturvietās jāaizmirst, jo nikotīns jau tāpat rada asinsvadu spazmas, bet ilgstošs mazkustīgums problēmu pastiprina, un pat cilvēks ar veselām vēnām pēc gara ceļojuma var pārrasties ar dziļo vēnu trombozi.

Pievienot komentāru