Ārstēšana, Vēzis

Ievēro brīdinājumus par ultravioletā starojuma intensitāti! Kā pasargāt sevi no ādas vēža

Foto - Shutterstock

Gan strādājot dārzā, gan pastaigās un pārgājienos, bet visvairāk pludmalē tiekam pie iedeguma. Tomēr kārotais un vasarā itin viegli iegūstamais miesas brūnumiņš nav tik nevainīgs, kā šķiet, jo ārsti un veselības uzraudzības organizācijas zvana trauksmes zvanus – pieaug to cilvēku skaits, kuriem atklāj melanomu.

Viens no nelabvēlīgākajiem ļaundabīgo audzēju veidiem tiek saistīts ar ultravioleto starojumu, uzsver onkoloģe ķīmijterapeite Zinaida Štara. Āda neko neizmirst, tāpēc, pamanot jaunu veidojumu, kas maina izmēru, krāsu un formu, vajadzētu kļūt uzmanīgam. Dzimumzīme vai kārpveida izaugums, kas traucē un tiek noberzts, jānoņem, bet visdrošāk to uzticēt ārstam, kurš nosūta audus analīzei un vērtē rezultātu.

 

Dzimumzīmes ar raksturu

Melanoma ir ādas vēža paveids, kas attīstās no melanocītiem, turklāt pārsvarā virs dzimumzīmēm. Ja to uz ādas ir daudz, jābūt divtik vērīgam. Nekādā gadījumā nevajadzētu pašam uz veidojuma likt kompreses, mēģināt to nokasīt, pasildīt, lietot ziedes vai vērsties skaistumkopšanas kabinetā, lai nesmukumu noņem.

Uz ādas, protams, mēdz būt arī labdabīgi veidojumi, turpretī dzimumzīmes, kas pārveidojas par melanomu, ļoti ātri izplatās un rada metastāzes. Taču to, vai aizdomīgā dzimumzīme ir bīstama, spēj noteikt vienīgi ārsts, izmantojot dermatoskopu. Melanomai ir atsevišķa nozoloģija, statistika, no ādas vēža atšķirīgas stadijas. Tāpēc vissvarīgāk ir uzmanīgi vērot savas un tuvinieku dzimumzīmes, vai apkārt neveidojas valnītis, vai tās nesāk niezēt, asiņot, nekļūst tumšākas.

Ne kaitīgie ieradumi, pat ne fakts, ka ģimenē kādam bijis vēzis, nav tik bīstams faktors kā ultravioletais (UV) starojums, ko dažkārt saņemam komplektā ar saulītes stariem un iedegumu.

Pieaugušie par sevi var parūpēties, bet bērna veselība atkarīga no vecāku gudrības. Ir taču redzēti daudzi mazuļi no agra rīta līdz vēlam vakaram sēžam pludmalē, kamēr āda lobās!

Pievienot komentāru