Bērni, Veselība

Ne tikai baterijas un karsti dzērieni… Septiņas bērnam bīstamākās lietas mājās

Foto-Shutterstock

Lai gan mājām vajadzētu būt bērnam visdrošākajai videi, tieši tā ir vieta, kur mazi bērni vecumā no viena līdz pieciem gadiem traumas gūst visbiežāk. Par to, kādas ir septiņas bērnam bīstamākās lietas mājās, konsultē bērnu ķirurgs Ģirts Salmiņš.

• Mēbeļu un durvju asie stūri. Aptuveni no viena gada vecuma bērni mācās vai sāk staigāt un bieži krīt, tāpēc biežāk gūtās traumas šajā vecumā ir tieši sasitumi. Šī iemesla dēļ viena no bīstamākajām lietām mājās ir mēbeļu un durvju asie stūri – uzkrītot uz tiem, bērns var gūt sasitumus, dziļas brūces. Lai padarītu tos bērnam drošākus, ieteicams izmantot stūru un durvju aizsargus, kā arī iegādājoties mēbeles, izvēlēties tādas, kuru stūri ir noapaļoti.

• Krūze ar karstu dzērienu, piemēram, vecāku rīta tēja vai kafija, kas atstāta bērnam aizsniedzamā vietā, ir viens no bīstamākajiem priekšmetiem mājās. Bērns to netīšām var uzgāzt sev virsū un gūt applaucējumus. Lai novērstu potenciālo risku bērna drošībai, trauks ar karsto dzērienu jānovieto gana augstu, lai bērns to nevarētu aizsniegt. Tāpat noteikti nedrīkst krūzi likt uz galda, kam uzklāts galdauts, – bērns to var paraut, trauks apgāzties un bērns applaucēties ar karsto šķidrumu. Karsto dzērienu noteikti nevajadzētu malkot, turot bērnu klēpī. Tāda pati piesardzība jāievēro arī attiecībā uz karstiem ēdieniem.

• Logi un balkoni. Smagākās traumas mazu bērnu vidū tiek gūtas, izkrītot pa logu vai balkonu. Turklāt šīs traumas var būt nāvējošas. Ja mājās ir mazs bērns, logus un balkona durvis nedrīkst turēt atvērtus, kā arī jānovērš iespēja, ka bērns tos var viegli attaisīt. Gan logi, gan balkona durvis jāaprīko ar fiksatoriem un telpu vēdināšanai tie jāatver tikai vēdināšanas režīmā.

• Mazi priekšmeti, piemēram, magnēti un baterijas. Mazs bērns iepazīst pasauli, visu liekot mutē un pagaršojot. Divi īpaši bīstami priekšmeti ir lodveida magnētiņi un mazās, monētu izmēra baterijas, kuras norijot var radīt iekšējo orgānu apdegumus un izraisīt spēcīgu asiņošanu. Lai padarītu mājas vidi drošāku, vecākiem šīs lietas jānovieto un jāuzglabā bērnam neaizsniedzamās vietās, piemēram, augstā plauktā vai aizslēdzamā skapī. Tāpat noteikti jāpārbauda, vai rotaļlietām (vai citiem priekšmetiem, kuros ir šādas baterijas, piemēram, pulksteņiem, pultīm, kalkulatoriem u.c.) ir stingri aizvērti bateriju nodalījumi un bērns tos nevar viegli attaisīt.

Pievienot komentāru