Ārstēšana, Citas slimības

Rudens vēstnese saaukstēšanās. Degunu šņauc uz iekšu u. c. padomi, lai ātrāk izveseļotos

Foto - Shutterstock

Mainoties laika apstākļiem, aizvien vairāk cilvēku saaukstējas – sāk šķaudīt, klepot un šņaukāties.

Dzer un ārstē!

Jo vājāka imunitāte, jo vieglāk noķert bacili, piemirstot regulāri nomazgāt rokas vai izvēdināt telpas. Arī no nevainīgas sasveicināšanās vai atvadu bučas var tikt pie iesnām un temperatūras. Īsts vīrusu perēklis ir sabiedriskais transports, jo tur vienuviet uzturas daudz cilvēku, kuri šķauda un klepo, un izsprauslātās siekalu daļiņas nevilšus atstāj baciļus uz rokturiem.

Veselības centru apvienības poliklīnikas “Pulss 5” ģimenes ārste Marita Ķirsone iesaka rudenī ēst daudzveidīgu pārtiku un, kamēr iespējams, uzņemt svaigu C vitamīnu, kas ir mežrozītēs, smiltsērkšķos un pīlādžos. Imunitātes stiprināšanai ieteicama kontrastduša un aveņu, plūškoka, raudenes tēja. Dienas laikā veselam cilvēkam jāizdzer aptuveni divi litri šķidruma, izņemot kafiju un melno tēju. Savukārt slimajam šis daudzums jāpalielina līdz trim litriem, ja vien nav nopietnas sirdskaites.

Pirmais saslimšanas vēstnesis ir iesnas, un katram pašam jāatrod piemērotākā ārstēšanas metode. Apgalvojums, ka iesnas pāriet septiņās dienās bez zālēm vai nedēļas laikā ar tām, vairs neatbilst mūsdienu medicīnas praksei. Deguna pilieni jālieto, lai mazinātu vidusauss iekaisuma risku. Īpaši smagu iesnu gadījumā var noderēt arī zāles pret alerģiju, jo tās mazina deguna tūsku.

Deguna šņaukšana

Ģimenes ārste Marita Ķirsone uzskata, ka deguns jāšņauc uz iekšu, jo, šņaucot uz āru, radies spiediens traumē ausis, it īpaši, ja šņauc abas nāsis vienlaikus.

Otolaringoloģe Irina Čučujeva gan ir pārliecināta, ka deguns jāšņauc tikai uz āru – vispirms ar vienu nāsi un otru aizverot, tad mainot secību. Viņa uzskata, ka, šņaucot uz iekšu, gļotas var nonākt ausu kanālos, turp nogādājot arī infekciju. Ārste iesaka īpaši spēcīgas tūskas gadījumā vispār nešņaukt degunu, bet stāvokli normalizēt ar zālēm vai degunā iesmidzināt jūras ūdeni.

Kad grūtākais iesnu posms ir pārvarēts un deguna gļotāda vairs netiek kairināta, izveseļoties palīdz sāls istabas apmeklējums.

Ja iesnas ir zīdaiņiem, lai būtu vieglāk elpot, galvgali paceļ augstāk. Vēl vecākiem jāvēro, vai mazuļiem, kuri vēl nespēj skaidri pateikt, kas sāp, nepasliktinās dzirde, vai no ausīm netek šķidrums un vai tās nesāp, piespiežot ausu iekšējo daļu.

Klepus gadījumā pēc iespējas ātrāk jāatbrīvojas no sausās kāsēšanas, jo atkrēpošanās jau liecina par atveseļošanos. To var panākt, lietojot daudz šķidruma, reizēm arī sīrupus.

Ja saaukstēšanās simptomiem pievienojas neliela temperatūra un iekšēji karsējoša sajūta, kas nezūd piecu dienu laikā, vajadzētu konsultēties ar ārstu..

0 Komentāri

Pievienot komentāru