Ārstniecības augi, Netradicionāli

Cik daudz irbeņu ir droši ēst? Atbild Artūrs Tereško

Foto - Shutterstock

“Mans vīrs ir daudz lasījis par to, cik vērtīgas ogas ir irbenes, un aizrāvies ar to vākšanu un ēšanu, mums apkaimē ir daudz  vietu, kur tās aug. Bet kāda paziņa minēja, ka ar tām jābūt piesardzīgam, jo ogas esot arī indīgas. Paskaidrojiet, lūdzu, kāds ir risks saindēties ar šīm ogām, cik pieļaujami būtu tās lietot un kā tās vislabāk ēst, lai būtu labums veselībai!” Mētra Beverīnas novadā

Atbild fitoterapeits Artūrs Tereško: “Tautas medicīnā irbeņu ogas lieto krūts audzēja gadījumā, jo to sula stiprina imunitāti un organismu kopumā, piegādājot tam vajadzīgos vitamīnus un minerālvielas. Irbeņu sula palīdz arī tad, ja ir acu slimības, jo mazina iekaisumu. Tā ieteicama bērniem ar ādas diatēzi, arī aknes ārstēšanai pusaudžiem.

Irbeņu ogas ir spēcīgs fitoterapijas līdzeklis, un, tāpat kā stiprām zālēm, arī to sulai var būt nevēlamas blakusparādības. Irbenes sula pastiprina asins recēšanu, tāpēc to nedrīkst lietot, ja ir mirdzaritmija, pazemināts asinsspiediens. Tā mēreni pastiprina urīnskābes veidošanos, tāpēc to nedrīkst lietot podagras gadījumā. Pati par sevi sula satur ievērojamu organisko skābju daudzumu un var pastiprināt arī kuņģa skābes izdalīšanos, kas var izraisīt kuņģa un zarnu trakta iekaisumu. Arī nierakmeņu slimības un nieru iekaisuma gadījumā irbenes sula netiek ieteikta. Irbenes preparātus nedrīkst lietot grūtnieces, jo tie tonizē dzemdes muskulatūru.

Lai nenodarītu sev kaitējumu, jāpārbauda organisma reakcija. Pirmajā dienā apēd dažas ogas, katru nākamo dienu devu palielinot par vairākām ogām, un tā līdz pat saujai. Ja reakcija ir normāla, var ēst pat trīs saujas dienā – indīgas šīs ogas nav.”

Pievienot komentāru