Ārstēšana, Sāpes

Bumbulis vēdera sienā. Ko darīt, ja rodas bruka

Foto - Shutterstock

Ja redzam kādu cilājam smagus priekšmetus, mēdzam puspajokam brīdināt, ka tā var dabūt bruku. Aizrādījums ir vietā, jo fiziska pārpūle mēdz veicināt vēdera sienas plīšanu un izvelvēšanos uz āru. Medicīnas sabiedrības “ARS” ķirurgs Jānis Dūmiņš norāda – lai nenotiktu šāda nelaime, smagas lietas būtu jāceļ uzmanīgi un pakāpeniski.

 

Vēderā spiediens

“Bruka jeb trūce rodas vēdera sienas vājākajās vietās: nabā, cirkšņos un ciskas kanālā, kas lielākas fiziskas slodzes laikā, pastiprinoties spiedienam vēderā, mēdz izplesties. Tad muskuļos veidojas atvere, caur kuriem vēderplēve iespiežas zem ādas,” skaidro ārsts.

Parasti tas notiek pamazām ilgākā laika posmā. Trūcei plešoties, sākumā šī vieta var būt nedaudz sāpīga. Brukas veidošanos veicina ne tikai smagumu celšana un fiziskas aktivitātes, bet arī stiprs klepus, dūšīga balona vai taures pūšana, kad vēderā rodas spiediens. Vēdera sienas plīšanu veicina arī liekais svars un grūtniecība, pēc kuras veidojas mazas trūcītes nabā. Vēdera dobuma operācijas rētu vietā mēdz rasties pēcoperācijas trūce. Tas notiek, ja brūce labi nedzīst. Smagu vēdera dobuma saslimšanu gadījumā no tās reti izdodas izvairīties.

Parasti izspīlējums ir pamanāms, taču citkārt var tikai just, ka šī vieta ir sāpīga. Korpulentiem cilvēkiem, kuriem ir bieza tauku kārta, bruku ne vienmēr ir iespējams saskatīt, un tad jāveic ultrasonoskopija.

Trūces lielums var būt no paipalu olas līdz pat spaiņa izmēram. Brukas maiss ir brīvi kustīgs un piepūšas kā burbulis, kuru var iespiest atpakaļ. Guļus stāvoklī, kad vēderā nav spiediena, tas pazūd.

Vīriešiem tā sauktā slīpā trūce mēdz ieslīdēt sēkliniekos. Tā ir ļoti nepatīkama, jo var sasniegt ievērojamus izmērus, kad zarnas nokarājas līdz pat ceļiem.

Parasti diagnozi nosaka pēc taustes, bez papildu izmeklējumiem. Ultrasononoskopiju veic tikai neskaidrību gadījumā. Līdzīgi brukai var izskatīties labdabīgais taukaudu audzējs lipoma, taču tā atšķirībā no trūces redzama visu laiku.

 

Kad trūce kļūst bīstama

Ja trūces maiss ar tajā ieslīdējušo tauku plēvi, zarnām, urīnpūsli un reizēm pat aklās zarnas piedēkli iesprūst, šī vieta kļūst cieta un sāpīga. Atguļoties uz muguras, to var pamasēt, lai bumbuli iedabūtu atpakaļ, taču, ja tas 15 minūšu laikā neizdodas, jāsauc ātrā palīdzība. Kavēties noteikti nedrīkst, jo, ja zarnas ilgi būs nospiestas, asinsrites traucējumu dēļ atmirs audi, tās pārplīsīs un saturs nokļūs vēdera dobumā, par ko liecinās stipras sāpes un vemšana.

 

Vienīgās “zāles” – operācija

“Pacienti bieži prasa, ko darīt, lai bruku nevajadzētu operēt, taču nekas cits nav iespējams. Vēdera sienā izplīsušais caurums ir jādabū ciet, lai vēderplēve netiktu ārā. Tas nozīmē, ka jāveic operācija,” uzsver Jānis Dūmiņš.

Zīdaiņiem nabas gredzentiņš mēdz savilkties pats no sevis, taču pieaugušajiem bruka tāpat nepazudīs. Protams, ja trūce īpaši netraucē, to var arī neoperēt, taču jārēķinās, ka tā jebkurā brīdī var iesprūst, tāpēc labāk problēmu novērst laikus.

Operācijas veids atkarīgs no trūces lieluma un ārsta izvēles. Pacientam vieglāka ir laparoskopiska operācija, neatverot vēdera dobumu, jo pēc tās mazāk sāp un īsāku laiku jāievēro saudzējošs režīms, taču šajā gadījumā nepieciešama vispārējā narkoze.

Ļoti lielu trūci ir grūti operēt. Ja vēdera dobumā ir izveidojusies papildu telpa, kur atrodas daļa no zarnām, ievietojot tās atpakaļ, rodas papildu spiediens, tādēļ bruku vajadzētu sašūt laikus divu iemeslu dēļ: lai tā neiesprūstu un nerastos grūtības likvidēt.

Pēdējā laikā, operējot trūces, vēdera sienu mēdz nostiprināt ar speciālu sintētiska materiāla sietiņu. Tad ir vieglāk gan ķirurgam, gan pacientam, jo muskuļi tiek mazāk iestiepti un tos nenākas saīsināt, taču sietiņš vēderā paliks uz visu mūžu.

Gadās, ka bruka atkārtojas vairākas reizes. Tā notiek, ja ir vāji saistaudi, ķir­urgam nav izdevies to labi sašūt un slimnieks pēc operācijas nav ievērojis ārsta ieteikto saudzējošo režīmu.

Ja bijusi liela trūce, vēdera atbalstam noderēs korsete vai bandāža, taču, kā atzīst dakteris Dūmiņš, parasti tā nav nepieciešama. Katrā ziņā to nevajadzētu valkāt ilgstoši, lai neveicinātu muskuļu atrofēšanos.

Pievienot komentāru