Ārstēšana, Citas slimības

Kas notiek organismā, rodoties zilumam. Kā stiprināt asinsvadus, lai zilumi nerastos bieži?

Foto - Shutterstock
Asinsizplūdumu rašanos var veicināt:

• trausli asinsvadi, ko izraisa C un K vitamīna, kā arī rutīna trūkums organismā;

• medikamentu lietošana, kuri šķidrina asiņu sastāvu, pie kuriem pieder, piemēram, aspirīns, hormonālās kontracepcijas līdzekļi, zāles pret trombiem un citi;

• slikta asiņu recēšana, kad asins­vados ir samazināts trombocītu skaits.

Padomi

Pie ārsta jādodas, ja:

• zilumi rodas ātri, vairākās vietās, ir nesāpīgi un nav skaidrs, kāpēc tie radušies;

• bijusi nopietna trauma un hematoma ir ļoti liela, jo tā var sastrutot;

• zilums nav nozudis 2–3 nedēļu laikā.

Reizēm pēc sasituma vai citas traumas vairāk nekā sāpes uztrauc zilums, it īpaši, ja tas radies labi pamanāmā ķermeņa vietā un gatavojamies svarīgam pasākumam. Kā ātrāk atbrīvoties no nodevīgā plankuma?

Asinsizplūdumus, hematomas jeb zilumus var iegūt, ne tikai sadzīvē sasitot, saspiežot vai kā citādi traumējot ādu, bet arī veicot medicīniskas vai kosmētiskas manipulācijas, piemēram, injekcijas.

Pārplīstot asinsvadam, asiņu šķidrā daļa izplūst apkārtējos audos. Vispirms cietusī vieta ir sārta, jo to ietekmē asiņu sastāvā esošais hemoglobīns. Aptuveni pēc dienas tā kļūst zilgana, jo hemoglobīns oksidējas. Kad limfocīti sāk likvidēt izplūdušo asiņu šūnas, laukums izskatās dzeltenīgi brūns vai zaļgans, līdz uzsūcas aptuveni divu nedēļu laikā. Ķermeņa augšdaļā, kur ir labāka apasiņošana, šis process notiek ātrāk nekā uz kājām. Katram laiks, kurā pazūd zilums, var mazliet atšķirties atkarībā no organisma individuālajām īpatnībām.

Jāstiprina asinsvadi

Zilumi ātrāk veidojas ķermeņa vietās, kur asinsvadi izvietoti tuvu ādai un kur tā ir plāna, piemēram, ap acīm un uz apakšstilbiem.

Dažiem pat neliels audu saspiedums izraisa pamatīgu asinsizplūdumu, jo ir trausli asinsvadi vai slikta asiņu recēšana. Lielāka tendence uz zilumu veidošanos var būt iedzimta, it īpaši sievietēm.

Asinsizplūdumi sejā var mainīt lokalizācijas vietu, piemēram, ja dabūts sitiens pa pieri, zilums veidojas starp acīm, zonā līdz žoklim vai pat kaklam, kas izskaidrojams ar šīs ķermeņa daļas anatomiskajām īpatnībām.

Ja asinsanalīzē nav atklātas pārmaiņas, taču zilumi veidojas pastiprināti, asinsvadu sieniņu stiprināšanai 2–3 mēnešus pēc kārtas pāris reižu gadā ieteicams lietot uztura bagātinātājus ar C un K vitamīnu, kā arī rutīnu. Dažkārt tie jāuzņem ilgstoši.

Svarīgākais – aukstums un miers

Pēc traumas, lai neveidotos izteikts zilums, cietušajai vietai iespējami drīzāk vajadzētu pielikt ledu, apakšā paklājot audumu, lai neapsaldētu ādu. Jo ātrāk to darīs, jo labāk palīdzēs. Aukstumu ieteicams turēt 10–15 minūtes ik pēc stundas vai divām pirmo divu dienu laikā. Var izmantot arī saldētu dārzeņu vai citu produktu paciņu, kā arī vēsu tekošu ūdeni, ja vien nav brūces. Tad sašaurināsies asinsvadi, tiks kavēta asiņu izplūšana audos, mazināsies tūska un sāpes.

Ja zilums izveidojies uz rokas vai kājas, cietusī ķermeņa daļa jāpaceļ uz augšu un jāpatur nekustinot.

Ja nav pušuma, pēc 2–3 dienām asinsvadu paplašināšanai un asinsrites veicināšanai traumētajā vietā uzliek siltu atšķaidīta spirta kompresi, pietinot ar plēvi. Zilumam ātrāk palīdzēs uzsūkties viegla masāža, ko var veikt, ja nav sāpju.

Pirmās divas dienas pēc traumas nevajadzētu karsēties pirtī, jo, paplašinoties asinsvadiem, asinsizplūdums kļūs vēl izteiktāks, taču vēlāk tas ir ieteicams, lai veicinātu asinsriti un uzlabotu dzīšanu.

Palīdzēs aptiekās nopērkamie līdzekļi zilumu mazināšanai, piemēram, heparīnu vai medicīnisko dēļu ekstraktu hirudīnu saturoša ziede šķīdinās apkārtējos audos izplūdušās asinis. Asinsizplūdums ātrāk pazudīs, ja lietos ārstniecības auga arnikas preparātus – pilienus vai ziedi. Līdzīgi iedarbosies ziedes, kuru sastāvā ir zelta stīga, taču auga sulu labāk neizmantot, jo tā var apdedzināt ādu. Protams, asinsizplūdumu iespējams padarīt mazāk pamanāmu ar maskējošu korektoru, taču tas ne vienmēr izdosies.

Ja hematoma radusies zem naga, ķirurgs var izurbt caurumiņu naga plātnītē, lai tā netiktu saspiesta un ātrāk novērstu kosmētisko defektu. Asinsizplūdumiem zem kāju nagiem diezgan bieži pievienojas sēņu infekcija, tāpēc profilaksei ieteicams lietot pretsēņu līdzekli.

Par zilumiem vai, precīzāk sakot, saplīsušiem asinsvadiem aplami mēdz dēvēt teleangektāzijas – asinsvadu zvaigznītes jeb tīklojumu, kas visbiežāk rodas uz sejas vai kājām. Patiesībā šajā gadījumā asinsvadi ir paplašināti un atrodas tuvu ādai. Atšķirībā no asinsizplūdumiem šo defektu iespējams likvidēt ar lāzerprocedūru.

 

KONSULTĒJUSI LĀZERPLASTIKAS KLĪNIKAS DERMATOLOĢE ANNA BĒRZIŅA

Pievienot komentāru