Ārstēšana, Citas slimības

Endokrinologs: kādus izmeklējumus veic un kā ārstē. Skaidro Valdis Pīrāgs

pirags2_db_14

Ko dara endokrinologs

Endokrinologs ir iekšējās sekrēcijas dziedzeru ārsts. Vizītes laikā ārsts vispirms iztaujā pacientu par pašsajūtu un esošajām sūdzībām, pēc tam uzdod mērķtiecīgus jautājumus par slimības sākumu un līdzšinējo norisi. Tiek vaicāts arī par citām agrākām slimībām, dzīvesveidu, fiziskām aktivitātēm, kaitīgiem ieradumiem un iedzimtību, skaidroValdis Pīrāgs, endokrinologs, iekšķīgo slimību ārsts, medicīnas zinātnieks; Latvijas Universitātes profesors, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Internās medicīnas klīnikas vadītājs.

Pirms došanās pie ārsta vērts apkopot šo informāciju un paņemt līdzi visus iepriekš veiktos izmeklējumus, kurus ārsts izpētīs pēc sarunas par esošo veselības stāvokli. Pacientam sēžot vai stāvot, ārsts rūpīgi izvērtē vispārējo stāvokli, iztausta vairogdziedzeri, izklausa sirdi, izmēra asinsspiedienu un veic katrai slimībai specifiskus izmeklējumus. Vīriešiem ar dzimumhormonu darbības traucējumiem reizēm tiek izmeklēti ārējie dzimumorgāni un mērīts sēklinieku izmērs. Atsevišķos gadījumos sievietēm veic krūts dziedzeru izmeklēšanu.

Daži endokrinologi veic arī vairogdziedzera ultrasonoskopiju, ko uzskata par zelta standartu vairogdziedzera mezglu izmeklēšanā. Pacientiem ar cukura diabētu pārskata ierakstus dienasgrāmatā un pārbauda zināšanas par diētu, fiziskās slodzes nozīmi. Pacientiem, kas lieto insulīnu, pārbauda injekciju tehniku. Ja nepieciešams, norīko uz diabēta papildapmācību.

Parasti nepiciešamas atkārtotas vizītes pie endokrinologa, lai kontrolētu izmeklējumu rezultātus un sekotu terapijas efektivitātei, ja nepieciešams, kontrolējot zāļu devas vai nomainot medikamentus.

Kā ārstē endokrinologs. Valda Pīrāga atziņas

Sekmīga ārstēšana ir atkarīga no pareizas diagnozes. Tomēr viss sākas no mērķtiecīgas sarunas ar pacientu un patiesas vēlmes izprast viņa veselības problēmas. Endokrinologiem biežāk nekā citu specialitāšu ārstiem jāsaskaras ar retām slimībām vai arī netipiskām slimību izpausmēm.

Lai ārstētu šīs slimības, vajadzīgas dziļas zināšanas un plaša klīniskā pieredze. Hormonu regulācijas traucējumu izraisītās slimības ir ārkārtīgi daudzveidīgas un prasa individuālu pieeju katram atsevišķam gadījumam. Tikai pēc tam, kad izveidojies konceptuāls priekšstats par pacienta sūdzību iemesliem, jāveic papildizmeklējumi, kas bieži vien ir dārgi vai nepatīkami. Tādēļ nekad nedrīkst tos veikt uz labu laimi, jo nejaušas atradnes bieži vien noved pie nepareizas diagnozes un kļūdainas, dārgas un veselībai bīstamas ārstēšanas. Kad hormonu traucējumi ir precīzi diagnosticēti, jāizvēlas pareizais terapijas veids.

Parasti ārstēšana ilgst vairākus mēnešus, vairākus gadus vai pat visu mūžu. Tādēļ pacientam jāsniedz viņam izprotamas zināšanas par slimību un tās ārstēšanas mērķiem. Tikai tad, kad pacients nostājas ārsta, nevis slimības pusē, tā atkāpjas un kļūst kontrolējama. Protams, ir arī izņēmumi, kad endokrīna slimība ir pilnībā izārstējama, ja hormonu traucējumus rada endokrīni aktīvs audzējs. Tādā gadījumā nepieciešams pieredzējis ķirurgs, kas endokrīno orgānu operācijas veic regulāri un kam ir vajadzīgais aprīkojums.

Esmu sapratis, ka izšķirīga šādos gadījumos ir multidisciplināra komanda (endokrinologs, ķirurgs, radiologs u.c.), kas konsīlija veidā konsultē pacientu un kopā ar viņu pieņem lēmumu par vislabāko taktiku.

Kas jāzina par izmeklējumu gaitu

1. Izmeklējuma laikā būs jāizģērbjas līdz jostasvietai. Ja ir atsevišķas blakus saslimšanas vai lai precizētu diagnozi, iespējams, būs jāatkailina citas ķermeņa vietas.

2. Parasti apskates laikā izmēra asinsspiedienu, reizēm gan guļus stāvoklī, gan pēc piecelšanās kājā.

3. Pēc rūpīgas iztaujāšanas par pašsajūtu un slimības gaitu ārsts izvērtēs iepriekšējos izmeklējumus. Tie obligāti jāņem līdzi un jāsakārto hronoloģiskā secībā.

4. Kopējā saruna un izmeklēšana ilgst no 20 minūtēm līdz pat stundai atkarībā no slimības un tās komplikāciju sarežģītības.

5. Pacientiem ar aptaukošanos mēra vidukļa apkārtmēru nabas līmenī.

6. Diabēta pacientiem jābūt gataviem, ka ārsts liks novilkt apavus un zeķes, lai apskatītu iespējamos diabēta izraisītos pēdu bojājumus, iztaustītu asinsvadu pulsu un tūsku uz kājām un pārbaudītu ādas jutību.

UZZIŅAI

Endokrinologs – diagnosticē un ārstē hormonu un vielmaiņas regulācijas traucējumu izraisītās slimības (cukura diabētu, aptaukošanos, augšanas un attīstības traucējumus), kā arī iekšējās sekrēcijas dziedzeru (vairogdziedzera, hipofīzes, virsnieru, aizkuņģa dziedzera, olnīcu, sēklinieku) slimības.

Hormonu analīzes un funkcionālie testi – asins izmeklējumi, ko veic lielākajās laboratorijās, lai noskaidrotu iekšējās sekrēcijas dziedzeru darbības traucējumus. Endokrinologs pēc rūpīgas iztaujāšanas var ordinēt pat 5–10 dažādas hormonu analīzes. Dažas analīzes var būt dārgas, un atbilde jāgaida ilgāku laiku. Lai precizētu slimības izcelsmi, reizēm jāveic arī autoantivielu analīze.

Radioloģiskie un scintigrāfiskie izmeklējumi – attēlizmeklējumi, ko veic slimnīcās un lielākajās ambulatorajās medicīnas iestādēs, lai noskaidrotu iekšējo dziedzeru lielumu, funkcijas un struktūras izmaiņas. Endokrinologs var ordinēt dažādus attēlizmeklējumus, kā ultrasonogrāfisko, datortomogrāfisko vai arī magnētiskās rezonanses izmeklēšanu. Lai precizētu atrasto veidojumu aktivitāti un izplatību,reizēm jāveic arī scintigrāfiskie izmeklējumi ar radioaktīvajiem izotopiem.

Ģenētiskie izmeklējumi – asins vai audu izmeklējumi, ko veic specializētās laboratorijās, lai precīzāk noskaidrotu slimību izcelsmi un pārmantojamību. Endokrinologs var izlemt, ka ģenētiskie izmeklējumi jāveic arī ģimenes locekļiem un citiem asinsradiniekiem

Biopsija – mazinvazīvs audu izmeklējums, ko veic slimnīcās un lielākajās ambulatorajās medicīnas iestādēs, lai noskaidrotu iekšējo dziedzeru struktūras izmaiņas un noteiktu precīzu veidojumu (mezglu) diagnozi. Aizkuņģa dziedzera biopsiju veic endoskopiskās ultrasonoskopijas kontrolē. Iegūtos šūnu paraugus pēc tam īpaši krāso un analizē ar mikroskopu citoloģiskajā laboratorijā.lDziedzeru operācija pēc apspriedes ar endokrinologu un radiologu – to veic īpaši specializējušies endokrīnie ķirurgi vai neiroķirurgi. Operācijas var būt dažādas pēc apjoma, reizēm veic laparoskopiskas virsnieru vai transnazālas (caur degunu) hipofīzes endoskopiskas operācijas endokrīno audzēju izņemšanai.

Pacientu apmācība – jebkuras mūsdienīgas hronisko slimību ārstēšanas neatņemama sastāvdaļa. Sevišķi svarīgi apmācīt cukura diabēta slimniekus, sniedzot viņiem pamatzināšanas par slimības un tās komplikāciju izcelsmi, pareizu pēdu kopšanu, smēķēšanas atmešanas, diētas un fizisko vingrojumu nepieciešamību, lai pakāpeniski samazinātu ķermeņa masu

 

Raksts no grāmatas “Sveiks, dakter! Kas jāzina, ejot pie ārsta”. Sastādītāja Ilze Apine

 

Pievienot komentāru