Ēšana, Uzturs

Ko ēst, ja ir vairogdziedzera saslimšanas. Ir tādas, kad uzturs, bagātīgs ar jodu, kaitēs!

Foto-Shutterstock

Lasītāja Kristīne jautā uztura speciālistei Linda Federai: “Kādi produkti būtu jālieto un no kādiem būtu jāatsakās vairogdziedzera slimniekiem?”

Atbild uztura speciāliste Linda Federa: “Labdien, Kristīne. Paldies par jautājumu. Vairogdziedzera slimību gadījumā ir ieteicams veselīgs sabalansēts uzturs. Īpaši nozīmīga loma vairogdziedzera hormonu produkcijā ir tādām minerālvielām kā jods un selēns. Vairogdziedzera funkciju regulācijā ir iesaistīts arī kalcijs, dzelzs, vitamīns A un D. Šo minerālvielu un vitamīnu uzņemšanai ar uzturu vairogdziedzera slimību gadījumā ir jāpievērš lielāka uzmanība.

Retos gadījumos joda deficīts noved pie samazinātas vairogdziedzera funkcijas. Biežākais iemesls samazinātai funkcijai ir autoimūna saslimšana, tā saucamais Hašimoto tireoidīts. Līdz šim nav ticamu zinātnisku pētījumu par uztura ietekmi tā regulēšanā.

Jebkurā gadījumā ir ieteicams veselīgs sabalansēts uzturs. Tādā veidā organisms tiek apgādāts ar visiem tam nepieciešamajiem mikroelementiem un var maksimāli atbalstīt vairogdziedzeri tā funkciju veikšanā. Dažreiz šiem pacientiem tiek ieteikts uzņemt papildus selēnu, jo ir novērota tā pozitīvā ietekme uz antivielām. Ārstēšana ir veicama tikai speciālistu uzraudzībā!

Pastiprinātas vairogdziedzera darbības gadījumā (Bazedova slimība vai mezglainais kākslis) ir jāpārtrauc pastiprināta joda uzņemšana, jo tas pastiprina hormonu veidošanos. Tas nozīmē, ka jodu saturoši uzturprodukti, medikamenti, dezinfekcijas līdzekļi var tik izmantoti ļoti ierobežotā daudzumā. Lai nodrošinātu diētu ar samazinātu joda daudzumu, būtu jāsamazina zivju un jūras produktu daudzums uzturā. Joda daudzums, kas tiek uzņemts ar sāli, pienu un citiem pārtikas produktiem, šajā gadījumā ir nenozīmīgs.”

 

Līdz 20. oktobrim varat uzdot jautājumu uztura speciālistei Lindai Federai šeit.

Pievienot komentāru