Ārstēšana, Vēzis

Kurš Visvaldim var iedot ministres Čakšas telefona numuru? Skaudrs vēža pacienta stāsts

Foto- Stock.xchng

Stāsts par Visvaldi ir gandrīz kā no grāmatas par to, kāpēc jāpievērš uzmanība savai veselībai un mazākajām sūdzībām. Ventspilnieks, ārēji veselīgs, enerģisks Latvijas pilsonis un patriots, kurš ilgus gadus gājis jūrā, vēlāk strādājis vadošos amatos, bet šobrīd ir septiņdesmit gadu slieksni pārkāpis pensionārs un… diemžēl arī prostatas vēža pacients.

2006.gadā viņš ar prostatas problēmām saskārās pirmo reizi, lai gan toreiz viņam tas nebija kas vairāk kā nesaprotamu simbolu kombinācija “PSA 200” (prostatas specifiskais antigēns jeb angļu valodā – prostate-specific antigen) veselības pārbaudēs pēc ģimenes ārsta nosūtījuma. Diemžēl arī vizīte pie urologa nevedināja viņu uz domām, ka tas ir kas nopietns – ārsti nemācēja vai nevarēja izstāstīt, kas īsti Visvaldim tuvākajā nākotnē draud. Viņš turpināja dzīvot kā līdz tam, jo “sūdzību par veselību nebija”.

Šobrīd gan Visvaldis katram vīrietim iesaka nopietni pievērst uzmanību muguras sāpēm. Varētu jau teikt – kuram tad nesāp? Bet kā viņš pārliecinājies pats gan no savas pieredzes, gan sarunās ar “cīņu biedriem” un ārstiem, par nopietnām izmaiņām veselībā var liecināt pat it kā nenozīmīgi sīkumi.

Četrus gadus vēlāk – kad labierīcību apmeklējums viņam pēkšņi sāka sagādāt ļoti nopietnas problēmas un steidzami veiktās pārbaudes PSA uzrādīja jau 600 jeb 250 reižu pārsniegtu normu, sākās īsts karuseli – patiesās situācijas apzināšana, izmeklējumi, rindas, maksas ārsti, zāles. Maksas vizītes pie ārstiem Visvaldim bija piespiedu izvēle, jo tolaik zaļais koridors vēl nebija iedarbināts un rindas uz bezmaksas vizītēm, izmeklējumiem bija vismaz trīs mēnešu garas.

Kuldīgas urologa spriedums pēc biopsijas – vēzis trešajā stadijā. Visvaldis sāka apzināties, ko viņam tas nozīmē, bet nepadevās, jo “nevar būt, ka Latvijā slīcēja glābšana ir tikai paša slīcēja rokās”. Nu jau septiņus gadus Visvaldis nepārtraukti lieto dažādas zāles, bijusi starošana, terapijas vēža apturēšanai – valsts apmaksātās un ne tās efektīvākās, kas nedevušas vēlamo efektu. Bija laiks, kad katru dienu tika mērots ceļš no Ventspils uz Rīgu un atpakaļ, lai apmeklētu intensīvus starošanas seansus. Par saviem līdzekļiem veicis vairākus specializētus izmeklējumus, piemēram, pozitronu emisijas tomogrāfiju jeb PET/CT, kas maksā vismaz 2300 eiro.

Viņam daudz palīdzēja bērni, kuri gan labāk zina valodas un var internetā sameklēt noderīgu informāciju, gan vadājuši uz ārstu vizītēm un arī atbalstījuši finansiāli. Ārstēšanās maksāja ne mazu naudu. Tie Visvaldim zināmie prostatas vēža pacienti, kuri nav bijuši gana finansiāli nodrošināti, šobrīd ir jau zem zemes vai mokās un gaida pēdējo stundu mājās.

Kopumā šo gadu laikā iztērēti vismaz 27 tūkstoši eiro no privātiem līdzekļiem un nekas nav beidzies… Šobrīd Visvaldis lieto jaunākās paaudzes zāles, kas palīdz, bet nav iekļautas valsts apmaksāto medikamentu sarakstā, izmaksā 4500 eiro mēnesī un jālieto būs vēl divus mēnešus, plus vizītes pie ārstiem, izmeklējumi, transporta izmaksas.

Visvaldis jūtas bezspēcīgs, jo saprot, ka viņa privātie finanšu līdzekļi drīz beigsies pavisam, medicīnas konveijers un rindas ir nogurdinājuši gan viņu, gan ārstus, atliek lūgt vākt ziedojumus, bet vai tas ir cilvēka cienīgi mūsdienu Latvijā?

Tāpēc viņš zvanīja uz Veselības ministriju jautāt par iespējām, bet… saņēma aicinājumu rakstīt oficiālu vēstuli, uz ko viņam atbildēšot mēneša laikā, minot, ka patiešām šobrīd valsts kompensējamo medikamentu sarakstā viņam nepieciešamo medikamentu nav.

Saprotot, ka ilgāk gaidīt nevar, viņš vērsies Saeimā pie A. Barčas, uzrakstījis vēstuli pat Valsts prezidentam R. Vējonim, prasot kā viņam var palīdzēt visur izslavētais Onkoloģijas plāns, tomēr atbildi nav saņēmis. Kas ar viņu pašu notiks pēc diviem mēnešiem, viņam nav skaidrs. Zāles pagaidām palīdz, bet drīz vairs nebūs pat naudas uzturam, Visvalža bērniem arī nav bezizmēra atbalsta iespējas. Kuram zvanīt tagad, lai saņemtu atbildi, kā valsts cilvēkam, kas visu mūžu godīgi maksājis nodokļus?

Visvaldis: “Esmu sekojis līdzi presē, ka šajā gadā onkoloģijas zālēm tika piešķirti vairāk par 4 miljoniem EUR. Vai tiešām ar šiem miljoniem nepietiek, lai mēs – prostatas vēža pacienti, kuriem slimība jau progresējusi un kuriem nepieciešamas specifiskākas un efektīvākas zāles, tās arī dabūtu? Vai tiešām ar 4 miljoniem nepietiek, lai pacientiem nodrošinātu atbilstošas zāles un izmeklējumus atbilstoši pasaules līmenim? Kāda ir garantija vēža pacientiem, ka arī nākamgad neatkārtosies tas pats – nauda ir, bet tad, kad vajag – izrādās, tās nav! Kā tā? Ir tikai tiem, kam vajag vienkāršāku terapiju? Kā lai tic Veselības ministrei, ka  onkoloģiskajiem pacientiem aprūpe gadu no gada kļūs labāka?  Kāda ir garantija, ka nākamgad ar solītajiem 14.5 miljoniem pietiks visu vēža pacientu ārstēšanai, tajā skaitā, manas slimības ārstēšanai?

15 Komentāri

  1. Ne tikai prostatas vēža slimniekiem tā ir, tas ir pilnīgi visu veidu vēža pacientiem, mūsu dārgā medicīna mūs strauji dzen kapā: ar nenormālajām rindām pat uz kārtējo obligāto pārbaudi, ar attālumiem, kad pacientam uz pārbaudi jābrauc 250 un vairāk km, lai pēc 5 minūtēm dakteris tikai nozīmētu nākošo apmeklējumu, uz kuru, protams, atkal valsts apmaksāto kvotu vairs nav. Kamēr bija pieejami maniveselibasdati.lv, pārliecinājos, ka pēc dakteru teiktā pielietotās it ka dārgās ķīmijterapijas zāles, sacīto tūkstošu vietā valstij ir izmaksājušas tikai nepilnu simtu. Bezkontrole, nekompetence vai vēl nezin kas tas ir! Kāpēc mūs ārstē ar zālēm, ko Rietumeiropā sen vairs neizmanto, un kas rada ļoti nevēlamas blaknes, bet ne ar jaunākajiem, pasaulē atzītajiem, medikamentiem? Kāpēc līdz jauna zāļu preparāta apstiprināšanai paiet tik ilgs laiks? Kāds ir ieinteresēts nogrūst iegulējušos zāļu krājumus? Jautājumu vairāk, nekā atbilžu. Neizprotamā Sistēma darbojas nevainojami, bet cilvēki mokās un mirst priekšlaicīgi.

  2. Vīriešiem ieteiktu apmeklēt vairākus urologus, nevajag paļauties tikai uz vienu spriedumu.Mūsu ģimenē pieredzēts, ka vecākam vīrietim (66 g.) pasaka: vecums, vēl cits urologs ik pāris mēnešos sūtīja uz sonogrāfiju pie sava drauga,jo vēzi neatklāja, bet speciālistam un draugam naudiņu gan gribējās. Gods, kam gods, pats gan arī sazvanīja un pieteica rindu gan Stradiņos pie speciālistiem, gan Gaiļezerā.Trešais urologs ieteica operāciju, negaidot kad attīstīsies vēzis.Pats arī veica šo operāciju.Ļoti labi, jo vīram pagaidām nekādu problēmu nav. Valsts gan vīriešiem prostatas operāciju neatmaksā, bet tas nebija tik dārgi. Daļu attaisnotajos izdevumos dabūjām atpakaļ, toties pagaidām ptu, ptu, ptu…. Ja būtu paļāvušies uz pirmo urologu, tad droši vien nonāktu līdzīgā situācijā kā Visvaldis.

  3. Diemzel no saslimsanas no veza nav iespejams izvairities ,bet no baribas ,kura baro veza sunas gan var un pirmkart tas ir cukurs un jebkurs partikas produkts ,kurs satur cukuru,ari alkohols.Visa informacija atrodama interneta.

  4. Manam vīram arī ir prostatas vēzis 3. stadijā. Bija operācija, apstarošana. Pagājuši jau pieci gadi, jūtas normāli, analīzes ideālas. Mēs domājam, ka iemesls ir zemestauku uzlējums, ko viņš sāka dzert no 1.dienas un dzer joprojām.Iesaku arī jums. ***

  5. DIVREIZ GADAA UROLOGS JAAAPMEKLEE VEČIEM UN JA VAR TAD PIE DIVIEM UZREIZ — PIE VIENA VAR KLUUDIITIES ,KAS LASAMS SAJAA RAKSTAA — KAA ARSTS VAR NEZINAAT KAS BUS NAAKOTNEE ,ANALIIZES TAK RADA PATIESO STAAVOKLI C REAKTIIVS UN UTT,URIINĀĀ,,,

  6. ieteikums painteresēties, cik šīs zāles maksā Igaunijā un pirkt tur… domāju, ka ietaupījums varētu būt ap 50%… arī dakteri ietiktu apmeklēt Igaunijā, iepriekš pierakstoties pie onkologa…. vizītes cena ap 55 EUR, var izrādīties, ka izrakstītās zāles un ārstēšanas metode nav īstā…. ar šo saskārās mūsu ģimene pāris mēnešus atpakaļ, tikai mēs par vēlu vērsāmies pie dakteriem Igaunijā, un mūsu mīļš tuvinieks aizgāja viņsaulē, Igaunijas vairāku onkologu slēdziens bija, ka slimība nepareizi ārstēta un ielaista…. arī manam radiniekam bija izrakstītas šeit Latvijā dārgas zāles ar kurām viņš cītīgi ārstējās, tā tika iztukšotas ģimenes finanses + ziedot.lv ziedojumi, jo zāles katru otro mēnesi maksāja virs 15000 EUR, un kāds pārsteigums bija dzirdēt no onkologa Igaunijā, ka šīs zāles jau pāris gadus viņi neizmanto melonomas ārstēšanai, jo atzītas par neefektīvām, ka vajadzīgas ir pavisam citas zāles, kur viena deva Igaunijā maksā 5100 EUR, bet Latvijā ap 7500 EUR…. Kā arī Latvijas dakteri nebija nosūtījuši uz visiem nepieciešamajiem izmeklējumiem, nebija veikts CT galvai, kas arī izrādījās letāli, jo metastāzes bija iekļuvušas galvā, ko veicot nekavējošus izmeklējumus Igaunijā konstatēja turienes dakteris… šī Latvijas dakteru kļūda izrādījās letāla manam radiniekam… varbūt kādu vēža slimnieku mans stāsts var glābt….. neuzticieties pārāk Latvijas onkologiem, mūsu ģimenes pieredze rāda, ka to nedrīkst darīt…. starp citu CT visam ķermenim Tallinas reģionālajā jebkuram pacientam, tai skaitā Latvijas maksā ap 100 EUR, pie mums tikai ARS to veic par cenu virs 700 EUR… es domāju cenas starpība ir acīmredzama…

    1. Paldies, ka dalieties ar pieredzi. Par medikamentiem esmu pati pārliecinājusies. Zāles par pilnu cenu maksā Igaunijā uz pusi lētāk, oriģinālpreparāts, kas jālieto nevis ģenēriķis, ko mīļu prātu nozīmē Latvijas onkologs. Igaunijas farmaceits pat uzreiz teica, ka jālieto oriģinālpreparāts šādā gadījumā nevis lētākais aizvietotājs. Būs jasāk izmantot ari kaimiņu ārsti

  7. Vēl pievienot jautājumu Čakšai! Kā var Stradińos, ievedot pacientu ar stiprām sāpēm vēserā, veicot itkā izmeklëśanu un analīzes, pēc 8stundām koridorā turot sēžot uz krēsla, iedodot Nošpa, cilvēku izlaiž naktī uz ielas ar rekomendācijām, uzlabot diētu un ēst svaigus pruduktus, nekonstatēt un neredzēt Zarnu vēzi trešajā stadijā, ko GAiłezerā, tikai izstāstot gastrologam simptomus , momentā tika nozīmētas izmeklēšana un łoti frīz operācija! Jautājums Kas tā par attieksmi? Kas tā par medicīnu? Un tas viss par naudu! Un tas Korridors ir pills Ar vaidošiem cilvēkiem! Kā šie vīzdegunīgie mediki sevi bat saukt par medikiem un Ar tādu nicinājumu ixtuteties pret nelsīgajiem cietējiem, kas nonāk slimnīcas nožojamajā uzñemšanas nodałā? Blakus tur kā izsmiekls pacełas daudzmiljonu apēdušais jaunais Stradińu korpuss! Kapēc Jūs mediki un funkcionāri tik łoti neciešat Latvijas tautu?

Pievienot komentāru