Ārstēšana, Veselības politika

Mediķu darba samaksai – papildus 117 miljoni eiro

Foto - Karīna Miezāja

Nākamgad medicīnai būs par 194 miljoniem eiro vairāk nekā šogad un 117 miljoni eiro no tiem tiks novirzīti mediķu darba samaksas palielinājumam. Taču nav zināms, vai finansējums turpinās augt 2019. un 2020. gadā. Par to vakar Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisija sēdē informēja Veselības ministrijas Resursu vadības departamenta direktors Āris Kasparāns.

“Tas ir rupjš trīspusējās – valdības, darba devēju un arodbiedrības – vienošanās pārkāpums, jo bija paredzēts, ka nozares finansējums tiks kāpināts, sasniedzot 4% no IKP 2020. gadā. Šī ir pirmā lielā neatbilstība, no kuras izrietēs pārējās neatbilstības par darba samaksu 2019. un 2020. gadā,” komisijas sēdē secināja Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris.

Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes veselības aprūpes nozares apakšpadome 13. oktobra sēdē ir pieņēmusi lēmumu lūgt Saeimas Budžeta un finanšu komisiju precizēt 2018. gada valsts budžeta likumprojektu, kā arī likumprojektu par vidējā termiņa budžeta ietvaru 2018., 2019. un 2020. gadam ar vairākām paskaidrojuma sadaļām, kurās ietverts ne tikai mērķis palielināt finansējumu medicīnai, līdz tas sasniedz 4% no iekšzemes kopprodukta 2020. gadā, bet arī norādīti skaitļi, kā finansējums pieaug pa gadiem.

Ā. Kasparāns informēja, ka darba samaksa ārstiem nākamgad tiks palielināta par 31%, medicīnas māsām – par 26%, bet ārstniecības un pacientu atbalsta personām – par 13 procentiem. Desmit miljoni eiro ir piešķirti, lai varētu paaugstināt minimālo algu līdz 430 eiro, bet, lai pakāpeniski atteiktos no pagarinātā darba laika, – 3,7 miljoni eiro. Slimnīcu uzņemšanas nodaļu mediķiem papildus ir piešķirti 7,8 miljoni eiro.

Latvijas Ārstu biedrības valdes pārstāvis un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Zemgales reģionālā centra vadītājs Roberts Fūrmanis vēlējās noskaidrot, cik lielu papildu finansējumu saņems ātrās palīdzības ārsti, ārstu palīgi un autovadītāji, bet atbildi nesaņēma. Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča un Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētājs Romualds Ražuks R. Fūrmanim aizrādīja, ka viņš lobējot vienu jomu. Bet šī ir veselības aprūpes stratēģiski svarīgākā joma un tajā katastrofāli trūkst medicīnas personāla un ir liela kadru mainība. Vēlāk Ā. Kasparāns informēja, ka arī NMPD mediķiem ir paredzēts tāds pats finansējuma pieaugums kā slimnīcu uzņemšanas nodaļās un ka tas tikšot izlīdzināts, lai ātrās palīdzības ārsti un ārstu palīgi neturpinātu aizplūst uz slimnīcām tikai tādēļ, ka tur darba samaksu palielināja, jau sākot no šā gada aprīļa. Papildu nauda būšot gan par darbu diennakts režīmā, gan arī lai samaksātu par nakts darbu svētku dienās un brīvdienās.

Savu ir panākuši arī ģimenes ārsti, jo viņiem papildus piešķirti 17 miljoni eiro. Obligātais maksājums, ko ārsti saņems no valsts budžeta par katru reģistrēto pacientu no 2018. gada 1. janvāra, tiks palielināts no pašreizējiem 1,25 eiro līdz 1,6 eiro, kas budžetā papildus prasīs 8,5 miljonus eiro. Ģimenes ārstu kvalitātes maksājumu sistēmas reformai piešķirti 4 miljoni eiro. Katrs ārsts varēs saņemt mēnesī papildus 150 eiro, ja izpildīs trīs kvalitātes kritērijus: nodrošinās savu pacientu veselības stāvokļa novērtējumu, konsultēs pacientus ne vēlāk kā piecu dienu laikā, nodrošinās, ka ārsts savus pacientus pieņem gan no rīta, gan vakarā.

“Šis ir tikai pirmais solis, lai uzlabotu situāciju veselības aprūpē, bet tas neatrisinās cilvēkresursu krīzi, tāpēc cīnīsimies, lai finansējums tiktu palielināts arī 2019. un 2020. gadā,” sacīja Ā. Kasparāns.

 

20171018210443_4286

 

20171018210451_6844

1 komentārs

Pievienot komentāru