Ārstēšana, Veselības politika

Čakša uzrunā diplomātu Lapiņu valsts sekretāra amatam

Foto - Edijs Pālens/LETA

Veselības ministrei Andai Čakšai pirms mazuļa laišanas pasaulē ir jāatrod profesionāli spēcīgs valsts sekretārs. Ministre ir uzrunājusi Aivaru Lapiņu, Zemkopības ministrijas Eiropas Savienības (ES) lietu nodaļas vadītāja vietnieku, Latvijas pārstāvi ES Padomes īpašajā lauksaimniecības komitejā, kur viņš atbild par lauku attīstību un ar šo jomu saistītajiem finanšu un nodokļu jautājumiem. Viņa darba vieta ir Briselē.

Diplomāts Lapiņš necentās noliegt, ka ir bijusi šāda formāla saruna, bet tā nav notikusi tādā stadijā, lai Lapiņš varētu apgalvot, ka viņš ir pieņēmis lēmumu pretendēt uz šo amatu. Viņš pastāstīja, ka pēdējo divu gadu laikā ar viņu esot pārrunātas arī dažādas citas iespējas, bet tās visas bijušas tikai varbūtības līmenī. Taču tajā pašā laikā viņš apgalvoja, ka neizslēdz iespēju pieņemt jaunus izaicinājumus, bet, lai to darītu, ir jābūt absolūti skaidriem kopējiem nosacījumiem, jo viņš nevēloties mesties jaunos izaicinājumos par katru cenu. Lapiņš Zemkopības ministrijā strādā kopš 1998. gada un, vaicāts, vai viņu nebaida tik krasa darbības lauka maiņa, atbildēja, ka šis jautājums neesot tādā gatavības stadijā, lai sāktu dziļi domāt par tā saturu.

Ja Veselības ministrijas izraudzītā kandidatūra piekritīs pāriet darbā no Zemkopības ministrijas uz Veselības ministriju, tad gala lēmums būs jāpieņem Ministru kabinetam.

Patlaban valsts sekretāra pienākumus pilda ilggadējā ministrijas darbiniece Daina Mūrmane-Umbraško, kurai tie uzticēti uz laiku.

Ministru prezidents Māris Kučinskis publiski ir paziņojis, ka veselības ministres krēslu, kas sākot no gada nogales uz pāris mēnešiem būs tukšs, grasās aizpildīt ar saviem resursiem. Premjers intervijā ziņu portālā “Delfi” sacīja, ka esot svarīgi, lai ministres prombūtnes laikā būtu profesionāli spēcīgs valsts sekretārs un ministres birojs.

Saeimas Zaļo un zemnieku savienības frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis uzskata, ka veselības ministra pienākumus varētu pildīt premjerministrs, bet M. Kučinskis gan neesot vēl pateicis, vai viņš tam piekritīs.

Atgādināšu, ka pēc veselības ministres Ingrīdas Circenes demisijas uz laiku veselības ministra portfeli savās rokās ņēma toreizējā valdības vadītāja Laimdota Straujuma (“Vienotība”). Viņa gan palīgos bija aicinājusi savas partijas biedru ārstu Renāru Putniņu, kuru pieņēma darbā par padomnieku veselības aprūpes jautājumos. Toreiz arī viņas partijas biedrene Ilze Viņķele sniedza savu palīdzīgo roku.

Veselības ministre, visticamāk, strādās līdz brīdim, kad tiks pieņemts 2018. gada valsts budžeta likums un tam pakārtotie Ministru kabineta noteikumu grozījumi par veselības aprūpes finansēšanas un organizēšanas kārtību.

“Esmu solījusies strādāt līdz galam un tad varbūt kādu brīdi ņemšu pārtraukumu. Jaunībā varēju pateikt, es zinu, kā būs, cik ilgi nestrādāšu, bet tagad tomēr esmu piesardzīgāka,” tā veselības ministre sacīja, kad sabiedrība uzzināja par priecīgo notikumu viņas ģimenē.

1 komentārs

Pievienot komentāru