Diētas, Uzturs

Vingroju, skaitu kalorijas, bet esmu kā apburtajā aplī – svars nekrītas…

Foto - Shutterstock

Lasītāja Laima jautā uztura speciālistei Lindai Federai: “Labdien! Man ir 38 gadi. Septiņu gadu laikā esmu dzemdējusi četrus bērniņus. Labi saprotu, ka vecums jau vairs nav tas – vielmaiņa palēninās, un, protams, visas grūtniecības ir bijušas stress organismam. Tomēr rezultātā pa šiem septiņiem gadiem esmu iedzīvojusies +12 kg (pēc katra bērna +3 kg). Plus pēc trešā bērna man parādījās “saldais zobs”! Priekš manis tas ir kaut kas jauns – apzinīgi 35 gadus biju izteikta sāļā mīle un te pēkšņi – saldumu lēkmes.

Diemžēl nejūtos labi ar šo svaru… vēlos to samazināt! Ir intensīvie treniņi divreiz nedēļā, esmu aktīva, sekoju līdzi ēdienkartei (olbaltumvielas, šķiedrvielas…), skaitu kalorijas utt., bet svars stūrgalvīgi nekrītas. Neēst nevaru atļauties – enerģija ir nepieciešama. Protams, miegs ir traucēts… kārtīgi izgulēties nav sanācis pāris gadus. Esmu kā apburtajā aplī, no kura nevaru atrast izeju…”

 

Atbild uztura speciāliste Linda Federa: “Labdien, Laima. Paldies par jautājumu. Vairākas lasītājas jau ir vērsušās pie manis ar jautājumu par svara samazināšanu, it sevišķi pēc bērniņa piedzimšanas. Nav vienas formulas, kas der visiem, tāpēc ieteiktu nedaudz pašai paeksperimentēt ar sevi, neaizmirstot, protams, par veselīga sabalansēta uztura pamatprincipiem.

Sākotnēji būtu vēlama tā saucamās ēdiena dienasgrāmatas rakstīšana, kur jūs sīki pierakstītu cikos, ko un cik lielu porciju esat ēdusi. Svarīgi ir neizlaist pat mazāko našķi, jo tikai tādā veidā no malas varēsiet objektīvi izvērtēt savu ēdienkarti. Šādā veidā jūs varat pati paanalizēt, cik kalorijas dienā uzņemat, vai neuzņemat par daudz saldumu, vai ēdienreizes ir regulāras utt.

Sāciet ar kaut ko vienu. Ja, analizējot savu ēdienkarti, piemēram, saprotat, ka pārāk bieži ēdat kaut ko ēdienreižu starplaikos, tad piedomājiet, lai izvairītos no šī ieraduma. No prakses varu teikt, ka, ieviešot pēkšņi ļoti daudz izmaiņas uztura un ikdienas paradumos, tas var nenest gaidāmo rezultātu. Tas radīs stresa stāvokli, var likties pārāk sarežģīti un, ja vēlamais rezultāts netiks sasniegts pēc divām dienām, tad tiks atmests kā nederīgs. Sāciet ar mazumiņu. Ideālais svara zudums ir 0,5 kg nedēļā un, lai to objektīvi varētu novērtēt, tad svēršanos ieteicams veikt katru dienu noteiktā laikā (vislabāk no rīta pirms brokastīm).

Ļoti nozīmīga loma svara zaudēšanā ir šķidruma uzņemšanai. Ar šķidrumu es domāju tieši tīru ūdeni. Dzerot sulas vai limonādes, tiek uzņemts ļoti daudz liekā cukura. Dzerot tīru ūdeni, jūs ne tikai neuzņemsiet liekās kalorijas, bet arī paātrināsiet savu vielmaiņu, kas ar gadiem paliek mazāk aktīva. Ieteicami ir aptuveni 2l tīra ūdens dienā.

Ieteiktu arī izlasīt atbildi, kur dalījos ieteikumos par vielmaiņas paātrināšanu. Iespējams, arī tur radīsiet kādu labu padomu, kas būs jums piemērots.

Vienmēr, protams, varat vērsties pie uztura speciālista, lai kopīgi strādātu pie svara samazināšanas un atrastu tieši jums piemēroto.”

 

Lasiet arī citas uztura speciālistes Lindas Federas atbildes!

3 Komentāri

  1. Tavas aprakstítás problémas noráda vairák uz hormonu nelídzsvarotíbu neká uztura problému. Iespéjams traucétu vairogdziedzera darbíbu. Tas, ko tev saka uztura speciáliste šoreiz nedos nekádus rezultátus. Ir jáiet pie ğimenes ársta uz analízém noskaidrot precízi, kur probléma. Ne viss ir atrisináms tikai skaitot kalorijas. Saldais zobs var liecinát par cukura diabéta iespéjamíbu tuvákajá nákotné. Noteikti jápárbauda cukura límenis asinís.

  2. Pareizs uzturs ir neatņemama slaidas figūras un veselības sastāvdaļa, tomēr der atcerēties, ka reizēm liekais svars var liecināt arī par nopietnākām saslimšanām vai veselības traucējumiem, tāpēc ieteicams veikt veselības pārbaudi. Latvijas Jūras medicīnas centrs ir izveidojis īpašu veselības pārbaudes programmu ”Esi vesela!” – tās ietvaros 3-4 stundu laikā speciālists veiks Jūsu veselības pārbaudi, lai iespējami ātri noskaidrotu Jūsu veselības stāvokli. Tiek veiktas asins un urīna analīzes, fēču izmeklēšana uz slēptām asinīm, elektrokardiogrammu, vēdera dobuma orgānu ultrasonogrāfija. Tāpat tiek nodrošināta ginekologa un internista (terapeita) konsultācija. Papildus iespējams veikt analīzes uz onkoloģiskajām saslimšanām.
    Esiet veselas!

  3. Saulainā atvasara šogad kavējas, bet nu jau grib tev uzsmaidīt! Vai Tu aiziesi to satikt jau šodien? Nauda, protams, nevar kalpot kā pilnīgi visu problēmu risinājums. Bet, kā vēsta sena tautas gudrība, labāk sēdēt skaistā un jaudīgā BMW kā trolejbusā https://goo.gl/bwjgTL

Pievienot komentāru