Veselam
Ārstēšana

Samazinās slimnīcu darba apjomu. Vairs nevarēs dienas stacionāros palikt pa nakti 16


Ja Bauskas slimnīcā (attēlā) vairs neveiks daļu no ierastajām operācijām, pacientiem būs jābrauc uz Jelgavu.
Ja Bauskas slimnīcā (attēlā) vairs neveiks daļu no ierastajām operācijām, pacientiem būs jābrauc uz Jelgavu.
Foto – Evija Trifanova/LETA

Veselības ministrija izstrādājusi grozījumus Ministru kabineta noteikumos par veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtību, kuros paredzētas būtiskas izmaiņas 1. līmeņa dienas stacionāros Bauskas, Ludzas, Saldus, Tukuma, Aizkraukles un citās nelielajās slimnīcās un medicīnas centros.

Līdz šim pacienti pēc operācijām dienas stacionāros uzturējās arī pa nakti, bet plānots, ka no 2018. gada tur drīkstēs atrasties līdz pulksten 22. Ja pacientam medicīnisku iemeslu dēļ būs nepieciešama ārstniecības personu uzraudzība, tad viņu pārvedīs uz stacionāro ārstniecības iestādi. Līdz ar to būtiski samazināsies dienas stacionāros veikto operāciju skaits, ko apmaksā no valsts naudas maka. Veselības ministrijā izveidotā darba grupa nonākusi pie secinājuma, ka pacientu drošības vārdā dienas stacionārā drīkst veikt nelielas operācijas vietējā anestēzijā, nevis operācijas, kas varot radīt sarežģījumus, apdraudēt pacientu dzīvību un pēc kurām ir nepieciešama ilga aprūpe.

Ja noteikumi stāsies spēkā, tad no nākamā gada 1. līmeņa dienas stacionāros vairs neveiks, piemēram, laparoskopiskās ginekoloģiskās operācijas, kas ir ļoti pieprasītas, pēdas vai plaukstas pirkstu locītavu artrotomiju, plecu locītavu un ceļa locītavu operācijas, būtiski samazināsies arī varikozo vēnu un citu operāciju apjoms.

Lai mudinātu ārstus rūpīgāk izvērtēt, vai pacientam ķirurģisko manipulāciju ir droši veikt dienas stacionārā, noteikumos ir norādīti pacientu atlases kritēriji.

Ja, piemēram, Aizkraukles medicīnas centra dienas stacionārā vairs neveiks daļu no ierastajām operācijām, pacientiem būs jādodas uz Jēkabpils reģionālo slimnīcu, kur nav speciālistu, lai sniegtu šo pakalpojumu. Savukārt Bauskas slimnīcas pacientiem būs jābrauc uz Jelgavas reģionālo slimnīcu, kur slikto ceļu dēļ nav vienkārši nokļūt. Tāpēc, visticamāk, kā noskaidroju pie slimnīcas vadības, pacienti būs spiesti dosies uz Rīgu.

Ārsti uzskata, ka reģionālajās slimnīcās un lielajās klīnikās pieaugs rindas uz plānveida medicīnisko palīdzību, pasliktināsies pieejamība, iedzīvotājiem palielināsies attālums līdz pakalpojuma sniegšanas vietai, radīsies problēmas nokļūt mājās pēc ārstēšanās dienas stacionārā, jo tur pa nakti vairs nevarēs uzturēties.

Nelielo slimnīcu vadītāji sacīja – ja ķirurgam un traumatologam vairs nebūs atļauts veikt ierastās operācijas dienas stacionārā, viņi dosies projām uz lielajām slimnīcām vai arī, kā sacīja daži šo specialitāšu ārsti, brauks strādāt uz ārzemēm, un līdz ar to radīšoties problēmas ar speciālistiem, kas pacientus pieņem ambulatori, kā arī dežurē neatliekamās medicīniskās palīdzības punktos. Kā zināms, nelielajās slimnīcās ārsts šos pienākumus apvieno.

Veselības ministrija ar komunikācijas nodaļas vadītāja Oskara Šneidera starpniecību informēja, ka ministrija ir precizējusi dienas stacionāros veicamo medicīnisko pakalpojumu klāstu, jo dienas stacionārā nav jāveic tas, ko var izdarīt ambulatori procedūru kabinetā, kā arī tas, kas jāveic diennakts speciālista uzraudzībā intensīvās terapijas nodaļā. Analizējot pašreizējo situāciju, ministrija secinājusi, ka dienas stacionāros tiek veiktas medicīniskās manipulācijas, pēc kurām pacienti spiesti uzturēties ilgāk par diennakti.

LA.lv