Ārstēšana, Veselības politika

Samazinās slimnīcu darba apjomu. Vairs nevarēs dienas stacionāros palikt pa nakti

Foto - Evija Trifanova/LETA

Veselības ministrija izstrādājusi grozījumus Ministru kabineta noteikumos par veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtību, kuros paredzētas būtiskas izmaiņas 1. līmeņa dienas stacionāros Bauskas, Ludzas, Saldus, Tukuma, Aizkraukles un citās nelielajās slimnīcās un medicīnas centros.

Līdz šim pacienti pēc operācijām dienas stacionāros uzturējās arī pa nakti, bet plānots, ka no 2018. gada tur drīkstēs atrasties līdz pulksten 22. Ja pacientam medicīnisku iemeslu dēļ būs nepieciešama ārstniecības personu uzraudzība, tad viņu pārvedīs uz stacionāro ārstniecības iestādi. Līdz ar to būtiski samazināsies dienas stacionāros veikto operāciju skaits, ko apmaksā no valsts naudas maka. Veselības ministrijā izveidotā darba grupa nonākusi pie secinājuma, ka pacientu drošības vārdā dienas stacionārā drīkst veikt nelielas operācijas vietējā anestēzijā, nevis operācijas, kas varot radīt sarežģījumus, apdraudēt pacientu dzīvību un pēc kurām ir nepieciešama ilga aprūpe.

Ja noteikumi stāsies spēkā, tad no nākamā gada 1. līmeņa dienas stacionāros vairs neveiks, piemēram, laparoskopiskās ginekoloģiskās operācijas, kas ir ļoti pieprasītas, pēdas vai plaukstas pirkstu locītavu artrotomiju, plecu locītavu un ceļa locītavu operācijas, būtiski samazināsies arī varikozo vēnu un citu operāciju apjoms.

Lai mudinātu ārstus rūpīgāk izvērtēt, vai pacientam ķirurģisko manipulāciju ir droši veikt dienas stacionārā, noteikumos ir norādīti pacientu atlases kritēriji.

Ja, piemēram, Aizkraukles medicīnas centra dienas stacionārā vairs neveiks daļu no ierastajām operācijām, pacientiem būs jādodas uz Jēkabpils reģionālo slimnīcu, kur nav speciālistu, lai sniegtu šo pakalpojumu. Savukārt Bauskas slimnīcas pacientiem būs jābrauc uz Jelgavas reģionālo slimnīcu, kur slikto ceļu dēļ nav vienkārši nokļūt. Tāpēc, visticamāk, kā noskaidroju pie slimnīcas vadības, pacienti būs spiesti dosies uz Rīgu.

Ārsti uzskata, ka reģionālajās slimnīcās un lielajās klīnikās pieaugs rindas uz plānveida medicīnisko palīdzību, pasliktināsies pieejamība, iedzīvotājiem palielināsies attālums līdz pakalpojuma sniegšanas vietai, radīsies problēmas nokļūt mājās pēc ārstēšanās dienas stacionārā, jo tur pa nakti vairs nevarēs uzturēties.

Nelielo slimnīcu vadītāji sacīja – ja ķirurgam un traumatologam vairs nebūs atļauts veikt ierastās operācijas dienas stacionārā, viņi dosies projām uz lielajām slimnīcām vai arī, kā sacīja daži šo specialitāšu ārsti, brauks strādāt uz ārzemēm, un līdz ar to radīšoties problēmas ar speciālistiem, kas pacientus pieņem ambulatori, kā arī dežurē neatliekamās medicīniskās palīdzības punktos. Kā zināms, nelielajās slimnīcās ārsts šos pienākumus apvieno.

Veselības ministrija ar komunikācijas nodaļas vadītāja Oskara Šneidera starpniecību informēja, ka ministrija ir precizējusi dienas stacionāros veicamo medicīnisko pakalpojumu klāstu, jo dienas stacionārā nav jāveic tas, ko var izdarīt ambulatori procedūru kabinetā, kā arī tas, kas jāveic diennakts speciālista uzraudzībā intensīvās terapijas nodaļā. Analizējot pašreizējo situāciju, ministrija secinājusi, ka dienas stacionāros tiek veiktas medicīniskās manipulācijas, pēc kurām pacienti spiesti uzturēties ilgāk par diennakti.

26 Komentāri

 1. Nelieši! Atkal uz cilvēku veselības un dzīvības rēķina taupa naudu!
  Viņi laikam domā, ka cilvēki dzīvo tikai Bauskā, Aizkrauklē, Saldū, Tukumā un Ludzā, nevis 20- 40km no no mazpilsētām? Kā gan no Bauskas rajona viņa gala lai operēts cilvēks nonāk Jelgavā un atpakaļ? Vai Bārbalē un Vecumniekos ir sabiedriskais transports uz Jelgavu??? Ko lai dara Ludzas rajona iedzīvotāji, kam līdz Rīgas slimnīcām pusdienu jābrauc? Izoperēja un vakarā izmetīs uz ielas???
  Drīz laukos vairs nebūs, kas ministriju ierēdņiem nodokļus un algas maksā! Laucinieki vai nu nomirs vai aizbrauks uz ārzemēm, kur pilsoņus un nodokļu maksātājus ciena.

 2. Veselības iestādes domātas bagātajiem , bet uz ceļiem noliktajiem kapi . Tad nav ko laist bagātos kapos ,lai turpina gozēties saulītē .

 3. Ministrijās ierēdņu skaits un budžets pieaug straujos tempos . Tik pat raiti samazinās skolu un slimnīcu skaits . Ceļi zem katras kritikas Slimniekus un bērnus vazā pa pusvalsti .Notiek reformas un reformu reformas ,bet naudas kā nav tā nav ….

 4. Es atbalstu, jo to summu rēķinā, kas ir par nakšņošanu, neapmaksā ne VIDs (neatgriež IIN), ne apdrošinātāji. Mani operēja dienas stacionārā, pirmo nakti vispār pavadīju intensīvajā terapijā un pēc tam vēl 5 dienas dienas stacionārā. Gaiļezera ginekoloģijas dienas stacionārā tiešām operē ļoti smagus gadījumus un sievietes tik ilgi uzturas it kā dienas stacionārā, bet patiesībā slimnīcā. Toties rēķini lieli kā par viesnīcu. Operēt vajag slimnīcās. Toties, kad ārstēju cita veida kaiti, pa nakti braukāju uz mājām, tiesa ar visu ievietoto katetru un tā nedēļu. Tāpēc es kā pacients neatbalstu nopietnu ārstēšanu dienas stacionārā. Cita lieta, ka to naudu, kas tika iedalīta tādām operācijām, jāpārvirza uz slimnīcām.

  1. Vēl jau pie tā rēķina jāpieskaita ceļa izdevumi, kā arī tie izdevumi, ko tērē tuvinieki apmeklējot slimniekus slimnīcās, jo bez viņu palīdzības, kaut arī slimnīcā, nav iespējams iztikt, turklāt tajā dienas stacionārā ēdināšana vispār nav paredzēta, tas arī notiek par savu naudiņu, kur nu vēl izmeklējumi un analīzes???

 5. Кто придумал этот замечательный план, потом премию дадут, пару тыщ.. ТЫЩ!! ТЫЩ!!! Ah nu ja, jūs krievu valodu nepārziniet, google partulkosiet.
  Galvenais ka esam brīva valsts – zogu cik gribu

 6. Un mani draugi vēl brīnās, kāpēc pie ārstiem neeju. Ko es tur meklēšu? Vēl kādu lieku bacili, kā stradiņos? Nomirt var dajebkur, nav nepieciešams vēl piedzīvot liekus pazemojumus slimnīcā.

 7. Nav brīnums, ka cilvēki aizbrauc, ka tie, kas paliek, negrib maksāt nodokļus, jo neredz tam jēgu – valsts var apsolīt vienu, bet tad jebkurā brīdī ne tikai nesodīti nepildīt solījumu, bet pat izmainīt spēles noteikumus. Ja gribi dzīvot, nevis eksistēt no valsts atmestajiem grašiem, neskatoties uz nodokļu regulāru iekasēšanu pilnā apmērā, nāc un nopelni priekš sevis jau pirms ziemas atnākšanas ar jauno statistiskajā prognozēšanā balstīto stratēģiju: https://goo.gl/bwjgTL

 8. …nu re,cik veikli izkaus Latvijas iedzīvotājus-nu ne jau burtiski,bet “kaulainā”nāks palīgā ( ar Veselības Ministrijas svētību)…Var redzēt,ka mūsu valdībai Latvijas cilvēku veselība un dzīvība nav ne ko vērta…
  Slimnīcas ,skolas optimizē īsāk sakot -padzen cilvēkus no laukiem ,kā arī no vasts!?
  Latvijas tautu(iedzīvotājus) neiznīcināja- ne zviedri,ne vācieši pat ne krievi,bet še tev paši LATVIEŠI savējos izkauj ar reformām…
  Tauta, vai nav laiks ņemt rokās darba rīkos ,ar kuriem reiz tīrijām labi paēdušu lopu kūtis !!!!!?????….

 9. Beidzot sākas skaidrība . Gudra Andas rīcība ,lēmām finansiāli novājinās tās mazās slimnicas . Uz viņām nenāks jaunienie ,tie kuri vēl darba vecumā sāks laicīgi meklēt citur darbu . Paliks pensionāri kuri tur operēs lidz tā saucamā slimnīca sabruks .

Pievienot komentāru