Ārstēšana, Citas slimības

Gripas sezona jau tuvojas. Kā sevi pasargāt?

Foto - Shutterstock

Pagājusī gripas epidēmija nebija pārāk barga, tomēr slimnīcā nonāca 2021 gripas slimnieks, bet vēl 397 stacionārā ārstēja šīs slimības komplikāciju – pneimoniju.

Diemžēl septiņdesmit sešiem, lielākoties hroniski slimiem cilvēkiem, tikšanās ar vīrusu beidzās letāli. Vismaz 14 no viņiem ar gripu bija inficējušies, ārstējoties slimnīcā. Lai gan pretgripas vakcīna daudzus no viņiem spētu pasargāt, šo aizsardzības veidu tradicionāli izvēlas vien daži procenti Latvijas iedzīvotāju.

Vakcīnu šobrīd netrūkst

Jaunajai gripas sezonai tuvojoties, Latvijā pieejamas trīskomponentu un četrkomponentu gripas vakcīnas. Kā pastāstīja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra “Latvijas Infektoloģijas centrs” virsārste Velga Ķūse, lielākā atšķirība ir tā, ka viena pasargā no trīs izplatītākajiem gripas vīrusa paveidiem, bet otra – no četriem. Četrkomponentu vakcīna ir dārgāka, bet sniedz lielāku drošību. Latvijas Infektoloģijas centrā šo vakcīnu cenas ir attiecīgi 7 un 12 eiro. “Pacienti, kuri ir vakcinējušies, parasti nesaslimst ar gripu, bet retajos gadījumos, kad tomēr saslimst, viņiem gripa norit vieglā formā un neattīstās smagas, dzīvībai bīstamas komplikācijas,” saka infektoloģe.

Citās medicīnas iestādēs pretgripas potes var saņemt par līdzīgām cenām, piemēram, “Veselības centra 4” Vakcinācijas dienestā vakcināciju pret gripu ar “Vaxigrip tetra” vakcīnu bērniem un pieaugušajiem piedāvā par 13,50 eiro, bet Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā pieaugušie var izpotēties par 10,70, bet bērni – par 9,30 eiro.

Pērnajā gripas sezonā iedzīvotāji sūdzējās par pretgripas vakcīnu deficītu, bet nu Zāļu valsts aģentūras Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Egita Diure apliecināja, ka saskaņā ar aģentūras rīcībā esošo informāciju vakcīnu netrūkst ne vakcinācijas kabinetos, ne aptiekās. “Nav ziņojumu par kaut kādām pieejamības problēmām vai piegāžu pārtraukumiem,” viņa saka.

Viens slimnieks inficē divus

Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs stāsta, ka parasti gripas slimnieks inficē ne vairāk par diviem cilvēkiem, kuri nav imūni pret šo vīrusu. Tomēr infekcija izplatās ļoti strauji, jo slimības inkubācijas periods ir ļoti īss un saslimušais aplipina citus, vēl pirms parādās pirmie slimības simptomi. Uzliesmo epidēmija, jo daudziem slimības gaita ir viegla, gripai netipiska, arī imunitāte pret gripas vīrusiem un vakcīnām laika gaitā samazinās, tādēļ katru sezonu liela iedzīvotāju daļa ir uzņēmīga pret gripu.

Lai gan vakcinācija pret gripu ik gadus ieteicama ikvienam, tā īpaši nepieciešama hroniski slimiem un gados veciem cilvēkiem, kuriem saslimšana ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām norit smagā formā un ir augsts gripas komplikāciju risks. Iepriecina, ka pērn iespēju saņemt valsts daļēji apmaksātu pretgripas vakcīnu izmantoja 16 609 seniori, kas vecāki par 65 gadiem (salīdzinājumam: 2015. – 2016. gada sezonā 9920). Taču citās valstīs sirmgalvji daudz vairāk rūpējas par savas veselības aizsardzību. Piemēram, Nīderlandē ik gadu pret gripu vakcinējas aptuveni 80%, Lielbritānijā – 70%, Itālijā – 65%, Vācijā – 55%, bet mūsu kaimiņvalstī Lietuvā – ap 15% senioru.

Valsts kompensācijas

Valsts 50% apmērā kompensē vakcināciju pret gripu:

* cilvēkiem vecumā no 65 gadiem;

* hroniski slimiem pieaugušajiem, kuriem ir hroniskas plaušu, kardiovaskulārās, vielmaiņas vai nieru slimības, imūndeficīts, tiem, kas saņem imūnsupresīvu terapiju;

* grūtniecēm.

Valsts 100% apmērā kompensē vakcināciju pret gripu:

* bērniem vecumā no 6 līdz 24 mēnešiem;

* hroniski slimiem bērniem vecumā no 24 mēnešiem līdz 18 gadiem, kuri pieder pie tām pašām veselības riska grupām kā pieaugušie, kā arī bērniem, kuri ilgstoši saņem terapiju ar acetilsalicilskābi.

Pievienot komentāru