Ārstniecības augi, Netradicionāli

Arī zinātnieku aprindās pieaug interese par ārstniecības augiem. Kā tas mums var palīdzēt

Foto - Shutterstock

Cilvēks ir neatņemama dabas sastāvdaļa, un viņa dzīve ir nesaraujami saistīta ar dzīvnieku un augu pasauli.

Cilvēka organisma uzbūve ir tāda, ka visas tā šūnas, audi un orgāni ir pakļauti nepārtrauktai, kompleksai, pēc struktūras dažādu, bioloģiski aktīvu dabiskas izcelsmes vielu, ietekmei.

Cilvēka evolucionārās attīstības rezultātā cilvēka organisms ir sasniedzis harmonisku metabolisku savstarpējo saikni ar bioloģiski aktīvajām augu vielām (polifenoli, terpenoīdi, organiskās skābes, proteīni, ogļhidrāti, tauki, vitamīni, makro un mikroelementi), bez kurām nav iespējama normāla dzīvības procesu norise un organisma attīstība kopumā. Šāda pastāvīga kontakta un savstarpējās mijiedarbības rezultātā šie dabiskie savienojumi ir kļuvuši par vitāli svarīgiem faktoriem cilvēka organismam tā visu metabolisko procesu nodrošināšanai.

Un tāpat kā cilvēka organismam praktiski nav neitrālu vielu – augu sastāvdaļas, tā arī dabā neeksistē slimības, pret kurām augu pasaulē nebūtu izveidojušies desmitiem farmakoloģiski aktīvu savienojumu.

Ļoti daudzi no šiem savienojumiem ir augu komponenti. Katrs augs ir sava veida fabrika, kura šūnās nepārtraukti notiek neskaitāmi procesi, kā rezultātā rodas bioloģiski aktīvie savienojumi. Šobrīd ir atklāti vairāk kā 80 tūkstoši šādu bioloģiski aktīvu vielu. Ar to izpēti nodarbojas farmakognozija, pamatā – tās neatņemama sastāvdaļa – fitoķīmija.

Šobrīd vērojama pastāvīgi pieaugoša interese par ārstniecības augiem un to aktīvajām vielām. Galvenokārt ir pieaugusi zinātnieku interese par ikdienas cilvēka uzturā lietojamo augļu un dārzeņu ķīmisko sastāvu un farmakoloģisko aktivitāti (dažāda veida kāposti, burkāni, bietes, ķirbji, āboli, jāņogas, zemenes utt.). Tieši šie dabiskie produkti ir kļuvuši par maigiem, dabiskiem vielmaiņas korektoriem, detoksikantiem, par pirmajiem uzticamajiem palīgiem situācijās, kad cilvēks ir nonācis kontaktā ar toksiskiem vides faktoriem.

Turklāt to pieejamība, lietošanas ērtums un izteiktu blakusparādību neesamība sniedz reālu iespēju plaši izmantot šo produktu ārstnieciskās īpašības ikdienas dzīvē. Jo īpaši, dārzeņu un ogu sulas, augļu dzērieni, želejas kopā ar parastajām zāļu formām (uzlējumi, tinktūras, ekstrakti, tabletes, kapsulas, u.c.), ir perspektīvi izmantošanā pediatrijā, kas ir īpaši svarīgi saistībā ar pēdējos gados vērojamo būtisko imunitātes pazemināšanās tendenci bērnu un pusaudžu vidū.

Pirmkārt, augu un dzīvnieku pasaules komplementaritāte noteikta, pateicoties augu un dzīvnieku šūnu uzbūves vienādajiem likumiem. Augi un dzīvnieki un sēnes pieder pie eikariotiem organismiem, kuru šūnās ir membrāna, kodols un citoplazma, kura norobežo dažādus organoīdus un ieslēgumus.

Augu un dzīvnieku šūnām ir sekojošas kopīgas pazīmes:
Vienādas strukturālās sistēmas – citoplazma un kodols;
Vielmaiņas un enerģijas apmaiņas procesu līdzība;
Vināds pārmantojamības koda princips;
Universāla membrānas uzbūve;
Vienāds ķīmiskais sastāvs;
Līdzīgs šūnu dalīšnās process.

Tuvākās prognozes un tālākās perspektīvas.

Ar katru gadu mēs ar vien vairāk pārliecināmies par to, ka tieši dabā atrodas daudzu problēmu risinājums, kas saistīts ne tikai ar dažādu slimību rašanos, bet arī ar to ārstēšanu.

Augu ārstnieciskās īpašības, kuras jau empīriski noteiktas senos laikos, atrod zinātnisku pamatojumu mūsdienu farmakoloģijā, fitoterapijā un medicīnā. Piemēram, Ukrainā šobrīd tiek izmantoti 150 tūkstoši ārstniecības augu.

Mūsdienās daudzu pasaules farmakognostu un fitoķīmiķu centieni ir vērsti uz augu izpēti ar mērķi radīt arvien jaunus, efektīgākus ārstnieciskos preparātus. Fitoķīmiķu, farmakognostu un farmakologu smagais darbs, kuri pētījumos izmanto vismūsdienīgākās analīzes metodes, ar katru dienu arvien pilnīgāk palīdz atklāt neskaitāmu augu potenciālu pielietošanai ārstniecībā, kurus oficiālā medicīna vēl neatdzīst.

Pateicoties pastāvīgiem, mērķtiecīgiem zinātniskiem pētījumiem, tiek atklātas aizvien jaunas un jaunas augu bioloģiski aktīvas vielas un pat jaunas dabisko savienojumu klases. tiek pētīta to struktūra, farmakoloģiskā iedarbība, izstrādāti ārstnieciskie preparāti.

Šodien medicīnisko preparātu arsenālā 40% sastāda no augiem iegūti preparāti.

Saskaņā ar mūsdienu idejām fitopreparāts ir bioģenētiski izveidots komplekss, kurš ietver aktīvos un sekundāros metabolītus, makro- un mikroelementus.

Šādam kompleksam, kas sākotnēji veidojies dzīvā augu šūnā, ir lielāka afinitāte ar cilvēka ķermeņa šūnām nekā izolēta, ķīmiski tīra aktīvā viela; ir vieglāk asimilēties un ir mazākas blakusparādības.

Skatoties uz fitoķīmiskajiem pētījumiem vēsturiskā griezumā un ņemot vērā mūsdienu zinātniskos pētījumus, var pieņemt, ka nākotnē augi tiks izmantoti bez sākotnējas ķīmiskās apstrādes, proti, saberztu žāvētu izejvielu veidā, kurā bez izmaiņām saglabājas visu dabīgo aktīvo vielu komplekss tā sākotnējā formā, kā arī uzlējumu, novārījumu un tinktūru formā.

Avots: “mirror-venus.ru”

Pievienot komentāru