Bērni, Veselība

Kā lai iekustina vielmaiņu meitai, kura pēc slimošanas pieņēmās svarā?

Foto no pixabay.com

Veselam.lv lasītāja Vineta jautā uztura speciālistei Lindai Federai: “Labdien. Man ir jautājums saistībā ar meitu. Viņai tikko palika 6 gadi. Augums ir 1.26cm un svars 31.8 kg. Viņa ir diezgan kustīga un lokana. Viņai liekais svars sākās pagājušā gada nogalē, kad viņa ilgi slimoja. Tad sākās visu laiku ēšana. Diemžēl noslēpt ēdienu nav iespējams, viņa bieži ēd maizi… Ar kādiem produktiem es varētu aizstāt maizi, lai viņai nenāktu klāt svars? Ēd viņa visu, gan zupas, gan otros ēdienus, gan dārzeņu salātus… Kā lai iekustina vielmaiņu? Paldies un jauku dienu!”

Atbild uztura speciāliste Linda Federa: “Labdien, Vineta. Paldies par jautājumu. Ņemot vērā jūsu meitas auguma garumu, tās ideālajam svaram būtu jābūt robežās no 22-29kg.

Bērnu uzturs un liekais svars diemžēl ir ļoti aktuāla problēma mūsdienās. Šajā procesā ļoti nozīmīgu lomu ieņem pārējā ģimene, jo bērns ēdīs to, ko ēdīs pieaugušie. Lai mainītu bērna ēšanas paradumus, tos būtu jāmaina visai ģimenei.

Nesen kāda lasītāja uzdeva jautājumu par vielmaiņu un tās aktivitāti, tāpēc jums minēšu tos pašus ieteikumus, kas ietver nedaudzas, bet nozīmīgas izmaiņas jūsu uztura un ikdienas paradumos. Tie ir ļoti vienkārši īstenojami un viegli integrējami ikdienas dzīvē.

1. Vielmaiņas stimulēšana ar ūdens palīdzību. Ūdenim būtu jābūt jūsu mīļākajam dzērienam. Pētījumi liecina, ka jūs varat palielināt vielmaiņas aktivitāti par 40%, vienkārši dzerot ūdeni. Pieaugušam cilvēkam dienā būtu nepieciešams uzņemt vismaz 2l tīra ūdens. Bet nepārspīlēt.

2. Biežāka ēšana, mazākas porcijas. Ēdienreižu biežumam būtu jābūt vienmērīgi sadalītam. Ja starp ēdienreizēm tiek ievērotas pārāk lielas pauzes, tad organisms noskaņojas uz tā saucamo “izsalkuma režīmu” un vielmaiņa palēninās, tādā veidā sargājot organismu no izsalkšanas.

3. Priekšroka liesākim olbaltumvielu produktiem. Šādi produkti ir tītara gaļa, zivs, olas, pupiņas un tofu. Tādā veidā organismam nebūs lieki jāpiepūlas šo olbaltumvielu sadalīšanas un izmantošanas procesos.

4. Nevajag baidīties no asākiem ēdieniem. Asie pipari, sarkanie pipari u.c. paātrina vielmaiņas procesus. Protams ir nepieciešams balanss. Nevajag pie brokastu putras pievienot piparus, bet viena no dienas ēdienreizēm drīkst būt asāka kā ierasts.

5. Vismaz 30 minūtas dienā jāsporto. Aerobo treniņu laikā tiek “dedzinātas” kalorijas un vielmaiņa paātrinās (tā paliek palielināta vēl kādu laiku pēc treniņa beigām).

Gribu piebilst, ka vielmaiņa ir atkarīga no daudziem faktoriem un ar vecumu tā kļūst mazāk aktīva. Tāpat tā ir atkarīga no ķermeņa svara, garuma, klimata, kurā dzīvojam un ķermeņa temperatūras (sports, apģērbs, ķermeņa tauku daudzums). Vielmaiņas efektivitāte ir arīdzan atkarīga no vairogdziedzera funkcijas. Vielmaiņas aktivitāte var būt samazināta hipotireozes vai paātrināta hipertireozes gadījumā, tapec lieks ārsta apmeklējums nenāks par ļaunu.

 

Lasiet arī citas uztura speciālistes Linda Federas atbildes! 

 

Pievienot komentāru