Ārstēšana, Citas slimības

Kā diagnosticē Laimas slimību

Foto - Shutterstock

Manam vīram bija liels sarkans pleķis uz ādas, devās pie ādas ārsta, bet izrādījās, ka tā iemesls ir ērču kaite. Dzirdēts, ka Laimas slimību ir ļoti grūti izārstēt, kāds paziņa ar to esot slimojis pat vairākas reizes! Kā dia
gnosticē Laimas slimību – vai tikai pamanot plankumu uz ādas?

Laimas slimību ierosina borēlijas baktērijas. Tās atrodas inficētu ērču zarnu traktā. Ja ērce piesūcas – tātad rodas ādas bojājums – un tiek saspiesta, ir risks saslimt ar šo kaiti, uzsver infektoloģe, profesore Baiba Rozentāle.

Borēlijām nokļūstot zem cilvēka ādas un izplatoties, rodas zemādas audu iekaisums. Tādēļ arī parādās sarkanais plankums – sākot no santīma lieluma līdz pat tādam kā plauksta, parasti ar neregulārām robežām. Tā ir Laimas slimības agrīna lokālā forma. Inkubācijas periods ir viena līdz divas nedēļas pēc ērces piesūkšanās. Nereti arī nedaudz paaugstinās ķermeņa temperatūra – mazliet virs 37 grādiem.

Diagnozi nosaka pēc šiem simptomiem, nekādas analīzes nav jāveic. Jo specifiskās antivielas pret borēlijām, kas varētu atspoguļoties analīzēs, var parādīties tikai pēc pāris nedēļām. Ja gaidīsim antivielu parādīšanos analīzēs, borēlijas turpinās vairoties.

Ārstēšana jāuzsāk nekavējoties! Jādodas pie ģimenes ārsta, kurš izrakstīs antibiotikas, tās jālieto divas līdz trīs nedēļas. Sarkanais plankums gan izzūd pēc trim četrām dienām, taču antibiotiku lietošanu nedrīkst pārtraukt! Tik īsā laikā nevar iznīcināt visas borēlijas, tās atkal turpina vairoties, un slimības gaita var kļūt daudz bīstamāka veselībai.

Ja slimība nav pareizi ārstēta, iespējams, ka baktērijas atkal savairojas, pārvar limfātisko barjeru, nokļūst asins straumē un ar asinīm tiek aiznestas uz iekšējiem orgāniem. Visjutīgākais ir sirds muskulis – var rasties tā iekaisums. Iespējams meningīts. Ja borēlijas nonāk locītavu somiņā – veidojas artrīts. Ārstēšana šādos gadījumos ir nopietna un ilga.

Ja cilvēks ir pārslimojis Laimas slimību – izārstējies vai arī ierosinātājs organismā ir bijis, taču minētās klīniskās pazīmes nav parādījušās –, izveidojas imunitāte. Tātad vairākas reizes saslimt ar šo kaiti nav iespējams!

Ja cilvēks nav ārstējies, sarkanais plankums var parādīties atkārtoti mēneša vai divu laikā, tomēr tā nav jauna saslimšana – tā pati. Ja raksturīgais plankums radies atkārtoti, jāveic asinsanalīze, lai konstatētu, vai ir specifiskās antivielas pret borēlijām. Taču plankums uz ādas neradīsies, piemēram, pēc pusgada vai pat ilgāka laika pēc ērces piesūkšanās.

Vakcinēties pret Laimas slimību nav iespējams. Sevis pasargāšanai var lietot repelentu – speciālu aerosolu vai ziedi, kas atbaida kukaiņus.

Jāatceras, ka ērci nedrīkst ņemt ar kailām rokām, jāsargās kukaini saspiest. Ādas bojājuma vieta pēc ērces noņemšanas noteikti jādezinficē ar spirtu vai degvīnu.

Pievienot komentāru