Negribas, Sekss

Zudušo seksuālo iekāri meklējot. Kāpēc tā zūd pat jauniem cilvēkiem

Foto - Fotolia/Domforstock

Autori: psiholoģes Inna Hamitova, Inna Kravčenko

Lai mīlēšanās būtu jauka un aizraujoša, ar fizisko veselību nepietiek. Absolūti nepieciešama ir iekāre, vēlme. Kāpēc iekāre kā eksotisks tauriņš kļūst par “apdraudētu sugu”?

Pēdējā laikā mūs apmeklē daudzi jauni (22-25 gadi), skaisti un pilnīgi veseli cilvēki. Nāk tāpēc, ka teorētiski viņi seksa jomā visu varētu, bet viņiem negribas. “Vienkārši slinkums”. Vai arī “nav interesanti”. Tas nozīmē, ka idioma “vīriešiem vajadzīgs tikai Tas” no realitātes pārvēršas par meiteņu sapņiem. Šķiet, ka mūsdienās pilnīgi veseliem vīriešiem un sievietēm ir nepieciešams vēl kaut kas cits.

Lieciet mani mierā, esmu noguris

Pirmais faktors, kas var iznīcinoši ietekmēt seksuālo vēlmi pat veselīgam jaunam cilvēkam, ir mūsu milzīgais nogurums. Ja tu dzīvo lielā pilsētā, ilgu laiku pavadi ceļā uz un no darba, mēģini veidot karjeru vai savu biznesu, tavs darbalaiks ir nenormēts, no visiem “pamatinstinktiem” paliek tikai viens – “atpūsties, izgulēties”. Dzīves enerģija vienkārši tiek iztērēta citām lietām.

Var dažādi attiekties pret Freidu, bet viņa aprakstīto sublimāciju (seksuālā enerģija tiek tērēta radošā darbā) neviens nav atcēlis. Ja cilvēks ar kaut ko ir ļoti nodarbināts, pat ja tā ir rutīna, smags, nogurdinošs darbs (ja aizraujošs darbs, tad vēl jo vairāk!), tas atņem daudz spēka un garīgās enerģijas.

Nenoturīgais pašnovērtējums

Otrs faktors. “Pamatinstinktus” Freids aprakstīja pirms 130-140 gadiem un tie bija diezgan puritāniski laiki. Ja paskatās to laiku pornogrāfiskās atklātnes, sieviete uz tiem – ārkārtējos gadījumos – bija ar atkailinātām potītēm vai plecu. Aizplīvurotībai, noslēpumam, ne tik lielai seksa pieejamībai tajā laikā bija liela loma iekāres radīšanā. Mūsdienās sekss ir ļoti pieejams. Un attieksme pret to ir mainījusies.

XIX g.s. beigās attieksme pret seksu bija ļoti atšķirīga no mūsdienu sabiedrībā pieņemtās attieksmes. Ginekologs droši vien neteiks sievietei, kura ieradusies uz konsultāciju, ka visas viņas problēmas rodas no neveiksmīgās seksuālās dzīves. Var iztēloties, kā brīva un neatkarīga sieviete, kura dzīvo bez partnera, šādā brīdī justos. Drīzāk pastāv sabiedrības spiediens: “Seksam noteikti jābūt veiksmīga cilvēka dzīvē!”

Vai seriāli pusaudžiem: ir sajūta, ka visiem pusaudžiem kaisle “norauj jumtu” un viņu seksuālā dzīve ir vētraina. Tā var būt. Bet ne vienmēr. Ja kāds pusaudzis nodarbojas ar sportu vai raujas 28 stundas dienā, lai iestātos universitātē, tad enerģija tiek vērsta citā virzienā. Turklāt bailes un bažas arī neveicina seksuālās vēlmes rašanos.
Ko darīt pusaudzim, kurš paskatījies tādu seriālu? Uzskatīt sevi par nepilnvērtīgu? Pašnovērtējums šajā vecumā ir ārkārtīgi nestabils, jaunais cilvēks vēl nesaprot, ko viņš patiešām vēlas. Tā nu rodas šaubas par sevi.

Un vēl – ja sabiedrībā dominējošs ir uzskats, ka sekss ir absolūti nepieciešams un bez tā tu neesi nekas, vienmēr atrodas cilvēki, kas karo pret vispārpieņemto sistēmu. Tagad, piemēram, pastāv aseksuālo cilvēku asociācijas. Tie ir normāli cilvēki, vienkārši viņus “sekss neinteresē”, viņi dzīvo pavisam citādu dzīvi.

Bada elements

Ja apkārt valda pārpilnība, tu šo pārpilnību nemaz tik ļoti nevēlies. Tāpat ir ar seksu. Kad ir vismaz minimāls bada līmenis (tas ir par jebkuru vēlēšanos), rodas vēlme. Mūsdienu patērētāju sabiedrība ir iekārtota tā, ka, ja kaut kas ir nepieciešams, tu nekavējoties saņem plašu preču un pakalpojumu piedāvājumu.

Pat reklāma cenšas izmantot mūsu pamatinstinktu. Apakšveļā tērpušās meitenes reklamē jogurtus, zeķītes vai virtuves kombainus. Kails vai pusapģērbts ķermenis vairs neuzbudina.

Fatāla kombinācija – pieejamība un sabiedrības uzspiestais viedoklis – padara seksu par “medicīnisku procedūru” – murgu, kas nogalina iekāri, vēlmi. Galu galā, no medicīniskās procedūras prieka, kā zināms, ir mazāk nekā no aizraujoša piedzīvojuma.

Trīs iekāres izraisītāji

Šajā situācijā sava loma ir iekāres papildus provokatoriem.

Pirmais no tiem ir hiperstimulācija. Svarīga ir nevis meitene apakšveļā, bet “meitene, kas atklājusies pilnībā”. Vai dažādi izsmalcināti prieki. Bet ilgi ejot hiperstimulācijas ceļu, kādā brīdī tiek sasniegtas beigas. Uz tādu sižetu balstās daudzas filmas. Piemēram, “Rūgtais mēness”, kurā mīlētāji eksperimentē un eksperimentē un tad ir beigas, nekas.

Otrs veids ir jaunumi. Skaidrs, ka ar jaunu partneri vienmēr ir milzīgs uzbudinājums – vienkārši tāpēc, ka viņš ir jauns. Tas ir “Dona Žuana” ceļš. Nekas īpašs tam nav nepieciešams: jauns ķermenis, jaunas sajūtas, smaržas.

“Novitātes efekts” pazūd, jo tu vērtē nevis pašu cilvēku, bet tikai ķermeni. Kad sekss kļūst tikai par miesas prieku (bez šaubām, tas ir lielisks prieks, nedomājiet, ka moralizējam) – tas nebūs ilgi. Pat jauns ķermenis pēc laiciņa vairs nav jauns.

Visbeidzot, noslēpums. Daudzi partneri, pat pastāvīgi, atzīmē, ka viņus sāk piesaistīt nenoteiktības, noslēpuma elements.

Cilvēkiem ir divas vajadzības: viena – pieķeršanās un stabilitāte, rūpes un drošība, otra – jaunumi un attīstība. No pirmās izaug mīlestība, no otrās – iemīlēšanās. To cilvēku sekss, kuri tikko iemīlējušies atšķiras no to seksa, kuri kopā dzīvojuši ilgu mūžu. Otrais ir daudz dziļāks, apzinātāks. Tas prasa koncentrēšanos un klātbūtni, nav jāgaida spontāna vēlme, kas nāk kā dabas dāvana no debesīm.

Var dzīties pakaļ spilgtiem pārdzīvojumiem un var iet emocionālās saiknes stiprināšanas ceļu. Cilvēki, kuri ilgu laiku dzīvo kopā, zaudē novitātes elementu, un tad viņiem patiešām nākas uzturēt seksa uguni – tas ir īpašs darbs. Bet pats ilgu attiecību fakts nenozīmē, ka seksuālā vēlme apdziest. Ja cilvēkiem ir siltas ilgtermiņa tuvas attiecības, viņi var realizēt jebkuras fantāzijas pilnīgi drošā vidē, viņi jūtas brīvi un atvērušies.

Kas vēl mūs uzbudina?

Bieži vien kaisles ugunskuru iekvēlina attālums. “Visvairāk es viņu gribu tad, kad esam šķirti, es ilgojos un iztēlojos, ka mēs esam kopā.”

Kad skaties uz savu partneri un redzi viņu pārliecinātu par sevi, aizrāvušos ar kaut ko, piemēram, viņš dara ko jaunu, izskatās citādāk. Nav svarīgi – spēlē vijoli vai cep pīrāgus, bet dara to aizrautīgi.

Kad paskaties uz partneri it kā cita cilvēka acīm. Piemēram, kādā pasākumā pamani viņam (vai viņai) pievērstos apbrīnas skatienus. Daži kļūst greizsirdīgi, bet tā jau ir seksuālā vēlme – ķer to ciet!

Kad partneriem kopā ir jautri, viņi var smieties viens par otra jokiem.

Būtībā šo visu var pieskaitīt pie novitātēm. Bet ne jau pie pozu un tehnikas jaunievedumiem. Pie atklājumu jaunumiem. Sevis, partnera un attiecību.

 

Avots: psyh.ru 

2 Komentāri

  1. Man ar sievu ar reti kas notiek, labi ja reizi nedēļā. Galvenokārt jo man slinkums. Nekādas iniciatīvas no viņas puses. Seksā nekādas pašas vēlmes tikai pasīva loma kad stumjama un bīdama. Tāpēc man ar slinkums norukāties lai sagādātu orgasmu viņai un sev. Nejūtos iekārojams. Tāpēc labāk norauju ķepā un spriedze pazūd.

  2. Vīriešu dzimumtieksme ir mazinājusies. Pāragri mazinās arī dzimumspējas. Nezinu,vai tas ir reāli saindēts organisms (ierīces mums apkārt,pārtika)vai brain-washing ar to,ka viss ir pieejams,bet nav nepieciešams. Līdz ar to mazinās arī vīrieša loma sabiedrībā, ğimenē. Leğitatīvā vara sāk izgaist.Vīrietis vairs nav mednieks,bet čuvaks, draugs. Protams,tas neattiecas uz visām valstīm. Esmu bezgala laimīga, ka dzīvoju šeit! Varbūt ne laimīgas esam,bet brīvas!!!

Pievienot komentāru

Brīdinām, ka šīs lapas saturu nedrīksti aplūkot, ja Tev vēl nav 18 gadu!
Vai tev ir vismaz 18 gadu?