Psiholoģija, Stress un depresija

30 filmas par depresiju. Gan drūmas, gan piedāvā risinājumus

depresija-filmas-kopa

Depresijas tēma ieņem centrālo vietu daudzās lieliskās filmās. Šajā apskatā ietvertas tās, kurās stāsta par endogēno depresiju jeb depresiju, ko izraisījuši traumatiski notikumi, problemātiskas attiecības, vai mokošs nemiers.

Šajā kolekcijā nav ietverti stāsti par depresiju, ko izraisījušas kaitīgas noslieces vai invaliditāte (tāpēc te neredzēsiet filmas „Mana kreisā kāja” vai “Nimfomāne” u.tml.). Tāpat par depresiju, kas saistīta ar citām garīgām slimībām, piemēram, šizofrēniju, bipolāriem un obsesīvi kompulsīviem traucējumiem, būtu jāveido cits filmu saraksts.

Varēsiet pārliecināties, ka filmas par šo tēmu ne vienmēr ir drūmas un nomācošas. Dažas filmas piedāvā risinājumus psihiskā stāvokļa uzlabošanai. Gadās, ka režisori, nemazinot nopietnu attieksmi pret traucējumiem, pamanās paskatīties no komēdijas rakursa uz tādām tēmām kā pašnāvības un pašsakropļošana. Tomēr lielākā daļa no filmām ir reālistiskas un koncentrējas uz personāžiem, nevis uz dramatiskajiem stāstiem, kas kalpoja par pamatu depresijai.

Stundas

Foto no sky.com
Foto no sky.com

The Hours (2002)

Stīvena Daldrija dramatiskajā filmā tiek parādīta viena dienu trīs depresīvu sieviešu dzīvēs dažādos laikos: rakstniece Virdžīnija Vulfa (par šo lomu Nikola Kidmena ieguva “Oskara” balvu) 1923. gadā, mājsaimniece Lora Brauna (Džuliana Mūra) 1951. gadā un izdevniecības Ņujorkā redaktore Klarisa Vona (Merila Strīpa) 2001. gadā. Visas varones saista Vulfas romāns “Deloveja kundze.” Pārsteidzošais sižets ved visas trīs varones uz gandrīz identisku finālu.

Melanholija

filma-melanholija
Melancholia (2011)

Šī ir otrā režisora un scenārija autora Larsa fon Trīra “depresiju triloģijas” filma (pārējās ir “Antikrists” un “Nimfomāne”). Galvenās lomas tēlo Kirstena Dansta un Šarlote Geinsbūra. Filmas pirmā daļa ir veltīta kāzām vienai no varonēm. Pēc tam filmas noskaņa mainās – fonā pieaug satraukums un nenoteiktība, tad – nolemtībā neizbēgamā priekšā. Zemei tuvojas milzu planēta Melanholija, draudot ar nāvi visam dzīvajam.

Šī brīnišķīgā dzīve

Foto no Bustle.com
Foto no Bustle.com

It’s A Wonderful Life (1946)

Atsaucīgais un kārtīgais Džordžs Beilijs, ikdienas nepatikšanu nomākts, nolemj izdarīt pašnāvību. Lai viņu atrunātu no smagā grēka, no debesīm nolaižas nepieredzējis eņģelis. Viņš nolemj parādīt Džordžam paralēlu pasauli, kurā viņa nav.

Vientuļais vīrs

Foto no npr.org
Foto no npr.org

A Single Man (2009)

Filmas darbība norisinās 1962. gadā. Džordžs Falkoners, Dienvidkalifornijas universitātes profesors, atvēlējis sev pēdējo dienu, lai atrastu dzīves jēgu. Pēdējos astoņus mēnešus pēc mīļotā nāves viņš neizmērojami cieš. Kopā bija nodzīvoti 16 gadi. Žurnāls “Time” uzskata, ka Kolinam Fērtam aktiera karjeras laikā šī ir labākā loma.

Jaunavu pašnāvības

Foto no fangirlsarewe.com
Foto no fangirlsarewe.com

The Virgin Suicides (1999)

Sofijas Kopolas debijas filma pēc Džefrija Jūdžinidesa tāda paša nosaukuma romāna motīviem. Sižeta centrā piecas jaunas Lisbonu māsas, kuras dzīvoja 1970-tajos gados. Stāstījumu vada cilvēks, kurš bērnībā ar draugiem mēģināja izskaidrot ar māsām saistītos noslēpumaino notikumus pēc vienas no viņu, 13 gadus vecās Sesīlijas, pašnāvības.

Vienkāršie cilvēki

Foto no derekwinnert.com
Foto no derekwinnert.com

Ordinary People (1980)

Roberta Redforda režisora debija ieguva 4 “Oskara” balvas un 5 “Zelta Globusa” balvas. Filma stāsta par to, kā pēc kāda cienījama jurista dēla nāves dziļa depresija piemeklē jaunāko dēlu. Viņš cenšas sevi nogalināt un sāk apmeklēt psihiatru. Nelaime ģimeni nesaliedē. Tai ir postoša ietekme uz visiem ģimenes locekļiem, un neviens nezina, kā tas beigsies.

Varenā Tenenbaumu ģimene

Foto no Bustle.com
Foto no Bustle.com

The Royal Tenenbaums (2001)

Vesa Andersona depresīvā dramatiskā komēdija ar leģendāru aktieru sastāvu par Tenenbaumu ģimeni. Trīs pieaugušie bērni ierodas vecāku ligzdā, lai kādu laiku pavadītu ar it kā no neizārstējamas slimības mirstošo tēvu. Bērnībā viņi bija pazīstami kā brīnumbērni un guva panākumus, bet tagad katrs savā veidā cieš no neizdevušās dzīves.

Dzīvoklis

Little Miss SunshineLittle Miss SunshineThe Apartment (1960)

Melnbalta filma mīlas traģikomēdijas žanrā par vientuļu biroja darbinieku, kura vienīgais veids, kā kāpt pa karjeras kāpnēm – aizdot dzīvokļa atslēgas vairākiem menedžeriem, lai tur tie varētu satikties slepenas mīlas sakariem. Kādu dienu, atgriežoties mājās, viņš sastop bosa mīļāko. Viņa ir pārdozējusi miegazāles. Viņš atceras, ka reiz centies šo meiteni aplidot.

Filma saņēma 5 “Oskarus”.

Mis Saulstariņš

Foto no hero.wikia.com
Foto no hero.wikia.com

Little Miss Sunshine (2006)

Stāsta centrā ir meitene Oliva, kura sapņo uzvarēt konkursā “Mis Saulstariņš”. Bet kas viņai palīdzēs sagatavoties? Māte ir pārslogota ar darbu un cieš no neirozes. Tēvs ar meiteni gandrīz nekomunicē. Izglītotais tēvocis Frenks ir gejs un mēģinājis izdarīt pašnāvību neveiksmīga mīlas romāna dēļ. Brālis Dveins ir Nīčes sekotājs un devis klusēšanas zvērestu. Olivai patiešām palīdz tikai vectēvs narkomāns. Vectēva lomu nospēlēja Alans Arkins un saņēma par to “Oskaru”.

Blakusefekts

Foto no nicksfilmjottings.blogspot.com
Foto no nicksfilmjottings.blogspot.com

Side Effects (2013)

Stīvens Soderbergs veidoja šo filmu kā savu pēdējo režisora darbu pirms aiziešanas pensijā. Šis psiholoģiskais trilleris veidots pēc labākajiem žanra kanoniem. Izcilā aktieru plejāde spēlē drāmu, kas iznīcina jebkādu loģiku un realitāti. Galvenās lomas izcili nospēlē Džūda Lovs (psihiatrs) un Rūnija Mara (paciente).

Pievienot komentāru