Ārstēšana, Vēzis

Krāsos “zebras”, lai pievērstu uzmanību neiroendokrīnajiem audzējiem

Foto Reuters/Scanpix/LETA

SVisā pasaulē 10. novembrī tiek atzīmēta Starptautiskā Neiroendokrīno audzēju diena*. Latvijā par NET runā salīdzinoši nesen, taču tā ir ļaundabīga audzēju forma, tādējādi arī mirstība no šiem audzējiem ir salīdzinoši augsta, jo tie tiek nepareizi diagnosticēti un ārstēti. Ir daudz vēl nezināma un nepieredzēta, tiek uzdots daudz jautājumu – gan ārstiem, jo īpaši speciālistiem un ģimenes ārstiem, no kuriem ir atkarīga savlaicīga, pareiza diagnostika un pieejama, veiksmīga ārstēšana. Protams, daudz šaubu un neskaidrību ir arī pacientiem un sabiedrībai kopumā.

Tieši tāpēc 10. novembrī, no plkst. 12.30 līdz 14.00 pie lielākās gājēju pārejas Latvijā jeb “zebras”, Kaļķu ielā 17 pirmo reizi Latvijā tiks atzīmēta Starptautiskā NET diena.

Pasākuma mērķis – pievērst sabiedrības uzmanību šīs diagnozes atpazīstamībai un atbilstošajai ārstēšanas lomai un nozīmei. Pasākuma ietvaros Latvijas vadošie ārsti un speciālisti kopā ar mākslinieci Elitu Patmalnieci kopīgiem spēkiem izkrāsos vairākas zebras. Aktivitātes laikā ikviens garāmgājējs tiks aicināts uz brīdi apstāties, uzzināt vairāk par šo slimību, tās veidiem, un saņemt atbildes uz interesējošajiem jautājumiem par NET no Latvijā zināmajiem ārstiem:

  • Prof. Haralds Plaudis – ķirurgs, RAKUS multidisciplinārā vienība, NET reģistrs RAKUS
  • Dr. Eva Vecvagare, RAKUS Latvijas Onkoloģijas centrs, onkologs- ķīmijterapeits ambulatorās ķīmijterapijas nodaļā
  • Dr. Elīna Liepiņa, RAKUS Latvijas Onkoloģijas centrs, onkologs- ķīmijterapeits ambulatorās ķīmijterapijas nodaļā
  • Dr. Aija Geriņa- Bērziņa, P. Stradiņa KUS Onkoloģijas klīnikas ārste, onkologs- ķīmijterapeits

Izkrāsotās zebras šogad tiks izveidotas Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātē, savukārt turpmāk tiks veidots arvien lielāks “zebru ganāmpulks”, izvietojot tās arī P. Stradiņa KUS, RAKUS u.c. slimnīcās Latvijā. Mērķis – veicināt zebru asociāciju ar NET, lai gan jaunie un jau esošie ārsti – speciālisti biežāk sarežģītu onkoloģisko slimību gadījumā iedomātos par šo slimības veidu, kā varbūtēju diagnozi.

“Neiroendokrīni audzēji ir ļoti reti, tomēr to sastopamība pēdējos gados ir ievērojami pieaugusi. Šie audzēji ir “īpaši” ar savu daudzveidību un neprognozējamību. Diagnoze ļaundabīgs audzējs kā pacientam tā ārstam nozīmē smagu un neatlaidīgu cīņu, tā prasa lielu savstarpēju uzticēšanos, izturību un zināšanas. Informēts cilvēks ir spēcīgs cilvēks, tas ir cilvēks ar skaidru skatu uz rītdienu un konkrētu rīcības plānu. Varu droši teikt, ka dažādu specialitāšu ārstu sadarbība un medicīniskie sasniegumi ļauj pacientiem un mums ārstiem ar cerību raudzīties nākotnē un kopīgi uzveikt šo reto slimību,” uzsver asoc. prof. Haralds Plaudis, RAKUS Ķirurģijas galvenais speciālists.

“NET diena ir Starptautiskās neiroendokrīno audzēju alianses (INCA) koordinēts pasākums vairākās pasaules valstīs, kuras ietvaros pacienti, slimnieku aprūpētāji, medmāsas, neatliekamās medicīniskās palīdzības darbinieki, ārsti u.c. tiekas, lai veicinātu izpratni un informētu par neiroendokrīnajiem audzējiem (NET), to izplatību, kā arī jaunākajām diagnostikas un ārstēšanas metodēm.

Pasākumu organizē Latvijas vadošie dažādu nozaru speciālisti, RAKUS “NET vienība”, sadarbībā ar Latvijas ķirurgu asociāciju, Latvijas endokrinologu asociāciju. Pasākumu atbalsta un zebru krāsošanu nodrošina krāsu zīmols “Vivacolor”, Zebru klubs Latvijā, Rīgas Stradiņa universitāte, Latvijas Universitāte, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultātes Studentu pašpārvalde, Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca un IPSEN.

Pievienot komentāru