Ēšana, Uzturs

Saēdos tomātus, vēders protestē… Vai tiešām pret tomātiem?

Foto - Shutterstock

Rudenī, kad ir tomātu ražas vākšanas laiks, mums rodas gremošanas traucējumi, vēdera burkšķēšana, īpaši no sarkanajiem augļiem. Vai jāatsakās no tomātu ēšanas? LIGITA LIEPĀJĀ

 

– Tā ir alerģiska reakcija, kas izraisa gremošanas traucējumus. Tomāti nepieder pie alerģiskiem produktiem, turklāt tos reti kad ēd kā ābolus. Protams, ja cilvēks pārspīlē, organisms uz to reaģē, – atzīmē LLU Pārtikas tehnoloģijas fakultātes Uztura katedras asociētā profesore, vadošā pētniece Ilze Beitāne. – Jautājums – kā dārzkope tomātus lieto uzturā? Ja gatavo salātos kopā ar skābo krējumu, tad pie vainas šajā gadījumā varētu būt nevis tomāti, bet gan laktozes nepanesība. Krējums ir produkts, kurā ir piesātinātās taukskābes. Tas nenozīmē, ka krējums būtu vispār jāsvītro no ēdienkartes, taču jāsamazina gan.

Vislabāk dārzeņus ēst svaigus – sagriežot šķēlītēs vai liekot salātos. Profesore iesaka skābā krējuma vietā vairāk izmantot olīveļļu. Gatavojot salātus, tos vajag nedaudz papildināt ar olīveļļu, var arī piespiest citronu vai tomātu sulu.

Pasaulē uztura speciālisti iesaka cilvēkam dienā uzņemt piecas porcijas augļu un dārzeņu. Ilze Beitāne Latvijas iedzīvotājiem rekomendē patērēt trīs un vairāk porciju dārzeņu un divas porcijas augļu. Uzsvars jāliek uz dārzeņiem, jo tie vairāk satur dažādus vitamīnus un minerālvielas. Turpretī augļos ir diezgan augsts cukura saturs.

Pārēšanās ne pie kā laba nenoved, nav ieteicama jebkura veselīga produkta patērēšana lielos daudzumos.

Pievienot komentāru