Intīmā veselība, Sekss

Vai orālajam seksam ir veselības riski?

Foto no Shutterstock.com

“Vai orālās intīmās attiecības rada kādu risku veselībai?” 
A. L.

Daudzus gadu desmitus orālais sekss bija tabu, lai gan antīkajā pasaules tas nav bijis nosodāms un arī mūsdienās daudzi seksuāli aktīvi cilvēki to ir iekļāvuši savā intīmajā dzīvē – gan heteroseksuālās, gan homoseksuālās attiecībās.

Dzimumattiecību laikā orālā ceļā patiešām var iegūt infekcijas. Ginekoloģe Liāna Gavare brīdina, ka šādā veidā var pārnest HIV vīrusu, īpaši, ja partnerim ir kāds gļotādas bojājums vai čūlas. Tā pārnešana ir riskantāka, ja sievietei, kura gūst šādu apmierinājumu, ir menstruācijas. Iespējams, HIV vīrusa transmisijā orālais sekss ir mazāk riskants nekā vaginālais un anālais dzimumakts.

Ja par sava partnera veselību nav īstas pārliecības, ir drošāk izmantot aizsardzības līdzekļus: dažādu garšu un krāsu prezervatīvus vai mutes dobuma aizsargplēves.

Tāpat ar orālo seksu ir saistīta seksuāli transmisīvo slimību iegūšana: sifiliss, gonoreja un hlamīdijas. Vairākas bakteriālās infekcijas – cērmes, hepatītu – var pārnest, ja fellācijai seko anāls sekss. Iespējama inficēšanās ar herpes vīrusu gan uz ģenitālijām, gan mutes dobumā un rīklē. Pēdējos gados ir pierādīts, ka orālā seksa laikā inficēšanās ar dažiem cilvēka papilomas vīrusa (HPV) tipiem var izraisīt mutes dobuma un balsenes vēzi.

No inficēšanās un slimībām var izvairīties, ja abi partneri ir absolūti veseli. Samazinot par­tneru un, vēl jo vairāk, gadījuma kontaktu skaitu, var samazināt arī inficēšanās risku. Tāpēc, ja par sava partnera veselību nav īstas pārliecības, ir drošāk izmantot aizsardzības līdzekļus: dažādu garšu un krāsu prezervatīvus vai mutes dobuma aizsargplēves. Nav drošu pierādījumu, ka inficēšanās risku samazina mutes skalošana gan pirms, gan pēc orālā seksa attiecībām.

Ja ir sūdzības vai aizdomas, ka varētu būt notikusi inficēšanās ar kādu no seksuāli transmisīvajām slimībām, ir obligāti jādodas pie ārsta. Mūsdienās daudzos gadījumos efektīva ārstēšanās ir iespējama. Jo laicīgāk slimību atklāj, jo veiksmīgāks ir iznākums.

Pievienot komentāru