Netradicionāli, Padomi

Ošo paskaidro, kāpēc “pozitīvā domāšana” ir pilnīgs murgs

Osho-smile

Zen” vispār nav tajā!

Vai jums kādreiz ir teikuši, lai jūs “noskaņojaties pozitīvi un visas jūsu problēmas izzudīs”?

Vai arī – “lai sasniegtu savus mērķus, pietiek ar to, ka tos vizualizējam un tiem pievienojam šķipsniņu pozitīva nolūka”?

Šī filosofija ir populāra jau vairākus gadu desmitus. Pārsvarā, pateicoties tādām grāmatām, kā “Kā iegūt draugus un iepatikties cilvēkiem?” vai “Domā un kļūsti bagāts”.

Taču vai tas mums palīdzēs dzīvot apzinātāku un pilnvērtīgāku dzīvi? Diez vai.

Garīgais skolotājs Ošo uzskata, ka šī ir viena no “visdraņķīgākajām filosofijām”.

Lūk, kāpēc pozitīvā domāšana jums nepalīdzēs

Kad Ošo tika jautāts, ko viņš domā par “pozitīvās domāšanas” kustību, Ošo atbildēja, ka tā nes vairāk ļaunuma nekā labuma.

Kāpēc? Tāpēc, ka tas nozīmē, ka mēs noliedzam realitāti un paliekam negodīgi paši pret sevi: “Pozitīvās domāšanas filosofija ir nepatiesa. Tā māca būt negodīgam pret sevi. Tas nozīmē redzēt noteiktas lietas un noliegt, ka tās redzat. Tas nozīmē, ka mānāt sevi un citus.”

“Pozitīvā domāšana ir vienīgā draņķīgā filosofija, kura cilvēku prātos ir ienesta no Amerikas – nekas vairāk. Deils Kārnegijs, Napoleons Hills un kristiešu garīdznieks Vinsents Pīls – visi šie cilvēki piepildījuši amerikāņu prātus ar pilnīgi absurdu pozitīvās filosofijas ideju.

Šī filosofija īpaši pievelk viduvējus prātus.

Deila Kārnegija grāmata “Kā iegūt draugus un iepatikties cilvēkiem?” tirāžas ziņā ir nākamā aiz Bībeles. Neviena cita grāmata nav spējusi iekarot tādu popularitāti. Patiesībā kristiešu Bībele nevar būt konkurents, jo bieži tā tiek dalīta par velti. Taču cilvēki pirka un pērk Deila Kārnegija grāmatas. Neviens tās nedalīja par velti. Un tā izveidojās sava veida ideoloģija, pēc kuras radās daudz citu grāmatu, taču man šis ideoloģijas veids nav pieņemams.

Deils Kārnegijs radīja šo pozitīvās filosofijas, pozitīvās domāšanas skolu – “es neredzu negatīvo, es neredzu tumšo pusi”. Bet kāpēc jūs domājat, ka, neredzot negatīvo, tas izzudīs? Jūs vienkārši sevi muļķojat. Jūs nevarat izmainīt realitāti. Nakts vienalga pienāks. Jūs varat domāt, ka diena ilgst 24 stundas, taču no šīs jūsu domas tajā vietā, kur jūs dzīvojat, saule nesāks spīdēt 24 stundas no vietas.

Viss negatīvais ir tāda pati dzīves daļa kā pozitīvais. Tās līdzsvaro viena otru.

Ir vēl viena populāra grāmata, kas kļuvusi par šīs filosofijas ikonu, – “Domā un kļūsti bagāts”.

Kas attiecas uz Napoleonu Hillu, es atceros…, ka viņš pats bija nabadzīgs. Tas vien ir pietiekami spēcīgs arguments, lai apgāztu visu viņa filosofiju. Viņš kļuva bagāts, pārdodot savu grāmatu “Domā un kļūsti bagāts”. Viņu nepadarīja bagātu pozitīvā domāšana, bet gan visas pasaules muļķi, kas pirka viņa grāmatu. Viņu padarīja bagātu viņa darbs, pūliņi, ieguldījums.

Pirmajās dienās, kad iznāca viņa grāmata, viņš pats stāvēja grāmatu veikalos, dalīja autogrāfus un pārliecināja cilvēkus pirkt savu “brīnumgrāmatu”.

Un tā sagadījās, ka Henrijs Fords, izkāpis no savas pēdējā modeļa automašīnas, bija ienācis tieši tajā grāmatu veikalā, lai nopirktu kaut ko lasāmu. Viņš, redzēdams ļaužu pūli un autoru, kurš parakstījās uz grāmatu titullapām, vērsās pie veikala īpašnieka, jautādams, kas ir šis cilvēks. Grāmatnīcas īpašnieks atbildēja, ka tas ir kāds varens rakstnieks, kura grāmatas izķer kā karstu maizi. “Grāmata ir lieliska. Ieraugot nosaukumu vien, Jūs būsit pārsteigts. Padomājiet par tās iegādi – tās nosaukums ir “Domā un kļūsti bagāts”.”

Henrijs Fords bija gudrs – viņš piegāja pie rakstnieka, nopētīja viņu no galvas līdz kājām un otrādāk un pajautāja: “Vai Jūs šurp atbraucāt ar savu auto vai ar sabiedrisko autobusu?” Hills bija sašutis par šādu jautājumu un iebilda, ka viņš šeit atbild uz jautājumiem, kas attiecas uz grāmatu.

Fords pasmaidīja: “Jautājums ir par grāmatu.”

Hills atbildēja, ka šurp atbraucis ar autobusu, uz ko Fords viedi pasmaidīja: “Tas vien pierāda, ka jūsu grāmata ir maldināšana. Jums pat nav savas automašīnas, vai tad jūs nespējat domāt?” Viņš iedeva Hillam savu vizītkarti un teica, ka nopirks viņa grāmatu, ja viņš atbrauks pie viņa ar savu automašīnu, kuru būs nopelnījis, pateicoties domāšanai, nevis kaut kam citam.

Napoleons Hills uz brīdi zaudēja valodu, un tā runā, ka viņš tā arī nespēja sadūšoties un satikties ar Fordu vēlreiz, lai arī Hills bija kļuvis bagātāks, taču ne tik bagāts kā Henrijs Fords. Salīdzinājumā ar Fordu Hills joprojām bija nabadzīgs.

Tā vai citādāk Forda loģika ir skaidra. Nē, es neticu pozitīvās domāšanas filosofijai. Tā ir bīstama puspatiesība.”

Puspatiesība ir bīstama

Ošo apgalvo, ka, liekot sev domāt pozitīvi, jūs noliedzat dzīves realitāti un beigās saņemsit no dzīves sāpīgu sitienu.

“Jūs man jautājat, vai es esmu pret pozitīvo filosofiju? Jā, es esmu pret. Tāpat kā esmu pret noliedzošo filosofiju.

Esmu gan pret vienu, gan otru, jo abas šīs filosofijas atzīst tikai vienu fakta pusi un ignorē otru. Un atcerieties – puspatiesība ir daudz bīstamāka par meliem, jo agri vai vēlu meli tiks atklāti. Cik ilgi tie var palikt nepamanīti? Meli, protams, paliek meli. Tie ir kā kāršu namiņš – uzpūš neliels vējš, un kāršu namiņš sabrūk.

Taču puspatiesība ir bīstama. Jūs nekad nespēsit to atklāt, ja domāsit, ka tā ir patiesība. Tātad – lielākā problēma ir nevis meli, bet puspatiesība, kas izliekas par patiesību. Un tas tieši ir tas, ar ko nodarbojas šie cilvēki.”

Prāta negatīvās idejas ir jāatbrīvo nevis jāapspiež

Prāta negatīvās idejas ir jāatbrīvo nevis jāapspiež. Ošo apgalvo, ka apspiest negatīvas emocijas ir kaitīgi: “Prāta negatīvās idejas ir jāatbrīvo, nevis jāapspiež ar pozitīvām idejām. Jums ir jāveido apziņa, kas nav ne pozitīva, ne negatīva. Tā būs tīra apziņa. Tikai tīrā apziņā jūs dzīvosit īstu un laimīgu dzīvi. Jūs nemīlat kādu cilvēku, jums nepatīk daudzas lietas, jūs nemīlat sevi, jums nepatīk situācija, kurā atrodaties. Visi šie sārņi krājas jūsu zemapziņā, bet virspusē dzīvo liekulis, kurš saka: “Es visus mīlu, mīlestība ir svētlaimības atslēga.” Taču šī cilvēka dzīvē nav svētlaimības. Viņā iekšā ir elle. Viņš var mānīt citus un, ja viņš pietiekami ilgi melo citiem, viņš sāk melot arī pats sev. Taču tas nevedīs pie izmaiņām. Tā vienkārši ir dzīves izšķērdēšana, šo laiku vairs neatgriezt.”

Pozitīvā domāšana ir liekulības filosofija

“Pozitīvā domāšana – tā ir liekulības filosofija. Lūk, tāds būtu tās patiesais apzīmējums.

Kad jums gribas raudāt, tā jums māca dziedāt. Jūs to varat darīt, taču apspiestās asaras kādā brīdī izlīdīs uz āru. Dziesma, kuru jūs tajā brīdī dziedājāt, bija pilnīgi bezjēdzīga. Jūs to nejutāt, tā nenāca no sirds dziļumiem. Jūs to darījāt, jo šī filosofija liek izvēlēties pozitīvo.

Jūs nevarat radīt elektrību ar pozitīvo polu vien, ir vajadzīgs arī negatīvais pols.

Es esmu kateogriski pret pozitīvo domāšanu. Jūs būsit pārsteigti, ja jūs neizvēlēsities starp pozitīvo un negatīvo un paliksit bezizvēles apzinātībā – jūsu dzīve sāks izpausties ārpus pozitīvā un negatīvā, kas ir augstāk par šiem abiem, līdz ar to jūs neko nezaudēsit – nebūs ne negatīvā, ne pozitīvā, bet būs eksistenciālais.”

 

Avots: osho.com

47 Komentāri

  1. BMW ir kvalitātes produkts no VFR(Bavārijas pavalsts), diagnoze ir onka…
   OŠo ir fake tēls krieviski rakstošajā facebook ….
   funciklē tur jau gadu…

 1. Oponēšu. Ja cilvēks nedomās pozitīvi teiksim slimības gadījumā. Viņš sevi grauzīs un bendēs nervus un slimība tieši progresēs. Ar pozitīvu domāšanu ir kā ar placebo slimība atkāpsies. Saprotams uz lietām ir jāskatās reāli un nevar stulbi smaidīt par visu dzīvē. Ar pozitīvo domāšanu ir jādomā par nākotni, bet tagadnē jāpaliek reālistam un jāsaprot ka ir “s…i”. Kā saka dzīve ir kā zebra…. balts, melns, balts, melns… un pakaļa – kura mēs agri vai vēlu visi nonāksim ejot jebkurā virzienā.

   1. Pilnīgi pareizi, Ošo domā greizi.Turklāt bija narkomāns un netiklisTurklāt viņa nekaunībaidās nebija robežu. Ochopats neizprot,kas ir pozitīva domāšana.

    1. tieši tā. nevar. diemžēl. mana draudzene centās, bet…. tas nestrādā tik vienkārši. Ošo saka patiesību. OK, vēl jau ir arī tāda lieta kā LIKTENIS. Mēs nezinām, vai tas bija liktenis vai tā melīgā pozitīvā domāšana. ai, kā viņa gribēja dzīvot…. 🙁

  1. Slimība atnāk nevis lai debīli smaidītu, bet lai apstātos un saprastu, kāpēc tā ir atnākusi. Pozitīvi domājot, varbūt uz mirkli nostrādās placebo, taču enerģijas nezūdamības likums nav atcelts – tā tāpat kaut kad, kaut kur izlīdīs.

  2. Un ko darit mirklos, kad tam slajam cilvekam gribas izkliegt, izraudat un izladeties del netaisnibas? Uztaisit pamulkisa smaidu un caur zobiem un bubinat “viss ir labi, esmu saulesstarins, spidu spozi un esmu pozitivs”!?!

 2. Bet absolūti pareizi viņš saka. Ja cilvēks pats sevi maldina ar ilūzijām, viņš kļūst ar katru dienu arvien vājāks. Tagad ir pieņemts uzskatīt, ka gan jau viss būs labi, ja vairāk smaidīsim. Vēsā mierā ļaujam rasties problēmām, lai pēc tam saņemtu sāpīgu sitienu, kolīdz tavi pseido draugu simti kaut ko nevar izdarīt tavā vietā vai izglābt tevi. Tā rodas šoferu dēli un šoferu meitas, kuri pārtiek no tā, ko citi viņu vietā ir saražojuši, vai cik daudz viņu vecāki ir sazagušies. Es ne vienu reizi vien esmu teikusi: vērtīgākā dzīves pieredze ir tieši sliktā pieredze, kad tu esi spiests viens pats meklēt risinājumu. Tikai tā ir izdzīvošanas skola.

 3. No tik populāra cilvēka nebiju gaidījis tik stulbus skaidrojumus. Laikam viņš zālīti pārpīpējies. Man kauns, ka viņš sevi pieskaita zinošiem ezotēriķiem. Tiešām nonsenss ! Ceru, ka viņa skolnieki ir gudrāki.

  1. Varbūt viņš tomēr spēj saprast vairāk, ārpus pozitīvā un negatīvā. Piekrītu, ka dzīvē ir jābūt līdzsvaram, diena un nakts, prieki un skumjas. Kļūst garlaicīgi dzīvot, ja esi noskaņots visu uztvert tikai pozitīvi.

  2. O! Visgudrais Daugavietis! Viedais un gudrais! Vai kopā pīpēji to zālīti,ja tik skaidri zini? Kauns viņam esot!!! Ko tu neteiksi! Vai pats ar apjēdz sava uzskribelētā apsurdumu??? Kur iemācījies tādu vārdu – nonsenss? Vai atskurbtuvē kāds blakus gulētājs to pa mufgiem lietoja? Un tev likās ,ka tas ir baigi gudrais vārds??

 4. Beidzot kāds ir saņēmies un uzrakstījis patiesību par šo dīvaino “pozitīvisma” filozofiju. Dzīvē tiešām ir viss – gan ļaunais, gan labais, Noliegt vienu no tiem ir diezgan dumja rīcība. Var jau spēlēt pozitīvo teātri, bet – cik ilgi?

  1. bet ar pozitīvu domāšanu ir grūtos brīžus vieglāk pārvarēt, nekā grimt vēl dziļāk. Var bēdāties par kaut ko zaudētu, nesasniedzamu un grimt depresijā līdz ārprātam

 5. Arī šis raksts ir puspatiesība. Lai Ošo izsaka līdz galam. Ne jau negatīvo viņš paceļ, bet domāšanu vispār. Saule nespīdēs 24h dienā, bet arī nakts ir vajadzīga. Pozitīvā domāšana ir pārprasta. Drīzāk tā neiegrimšana depresijā ka nakts ir pienākusi, bet saprašana- ja saule noriet, tātad Zeme griežas.

  1. bet to jau katrs domājošs pats saprot (par to, ka it kā nav pateikts līdz galam…), vismaz man tā šķiet un man tāda neskaidrība neradās. BET puspatiesība ir tajā, ka šī “pozitīvisma tehnika” strādā gan, bet ar noteikumu, ka tu tai TICI! Lūk, šis gan ir noklusēts, bet laikam jau tā ir cita saruna… līdz tam ir jāizaug, tādēļ viņš minēja tos vidējos prātiņus. Tātad, ja tu TICI, tad visu var panākt sev par labu. Ja atceramies, ka Jēzus dziedināja ar ko? Ar ticību. Un ne jau kristietību viņš domāja, bet gan TICĪBU SEV, ka TU TO SPĒJ.

 6. Ošo izskatas smagas paģiras bij kad izsprieda šo bezsakaru , neviens nekad nav teicis kad pozitīvs noskaņojums visu atrisinās , ta Vineta lai sedet bedaties vienkarsi ej un dari un pozitivais tikai palidzes sadniegt merki vai parvaret grutibas .. ošo izgulesies un viss Bus labi 😂

 7. Ošo es lasīju jau 18 gadus atpakaļ. Kopumā arī viņš savu bagātību guvis rakstot grāmatas un pulcinot cilvēkus. Intuitīvi Ošo uztveru kā čūsku. Ir viedokļi, kuri man patika. Pārējie tā viedokļi apgāž jebkuru kārtību domās. Lielā mērā tā mācība ir tāda, kura izsmērē , sajauc vienā massā jebkuras zināšanas un domas, kopumā tās padarīdams par pelēkām ar ideju, ka viss ir nekas un nekas ir viss un nav balta un nav melna piedāvājot iespēju, ka kautkas pelēks esot. Velnišķīgas idejas. Ir labais un ir ļaunais, allaž ir arī patiesība un tā ir viena. Mums katram pašam nonākot kādā situācijā ir jāsaprot, kāda/kāds es no tās iziešu. Un lai vai kas notiktu, ir iespēja sākt visu no jauna labākā kārtībā. Jāņem no Ošo , no Kārnegi u.t.t. viss tas, kas ir saskaņā ar paša būtību. Un jā, ja Tevi sit, tad apsver un laidies vai sit pretī. Ja sit sieviete, tad aplej to ar aukstu ūdeni, kā traku kaķi un sauc palīgus, lai ietērpj baltā kreklā.

 8. Protams, ka Ōšo katrs pats lai lasa un saprot ko no tā var gūt un ko atlikt tālu prom. Pozitīvisms arī ir nosacīts līdz brīdim, kad sākas karš. Domāt, ka viss būs labi, vajag! Kautkā jau jādara pasaule labāka.

  1. jā, piekrītu. man arī , lasot Ošo darbus, gadus 12 atpakaļ…. ir lietas, kur es viņam piekrītu un lietas, kur absolūti – ne. bet tas lasot izkristalizējas un automātiski jau katrs pats kaut ko sev derīgu paņem, bet šķietami greizo atmet. jā, es padomāju par to greizo, bet, paldies… tas nav man.

 9. -pspiest negatīvas emocijas ir kaitīgi: “Prāta negatīvās idejas ir jāatbrīvo, nevis jāapspiež ar pozitīvām idejām. Jums ir jāveido apziņa, kas nav ne pozitīva, ne negatīva. Tā būs tīra apziņa. Tikai tīrā apziņā jūs dzīvosit īstu un laimīgu dzīvi-

 10. Lasot komentārus rodas iespaids, ka daudzi *pozitīvisti* neko no raksta nav sapratuši, pat nezina autoru, nerunājot par darbu lasīšanu.
  Nu ko, smaidiet, kad izmet no dzīvokļa par īres nemaksāšanu, gaidiet, kad *visa pasaule sadosies rokās* un jūsu vietā nomaksās…

 11. Neesmu liela Osho fane, bet te nu vinjsh aktualu tematu pacelis. Man jau kadu laiku izbrina, ka tik daudzi cilveki ir parpratushi pozitivisma filozofiju (lieto vieta un nevieta?).

  Mus fizisko un garigo pashsajutu visvairak ietekme nevis skumiga, dusmiga vai citadi negativa pashsajuta, bet gan tas, ko esam apspiedushi sevi. Tik daudzas reizes esmu pamanijusi, ka berni spitejas, kad esmu apspiedusi savus pardzivojumus un ari preteji – ljauju sev paskumt vai justies dusmigai (nav jau uzreiz jablauj uz citiem :D) un tieshi taja diena berni uzvedas ka engelishi :))

  Turklat, kad laujam sev just negativas emocijas, tad ari spejam pilniba izjust pozitivas emocijas 🙂

  Ja uznak skumjas, tad javaica sev, kapec tas uznakushas, nevis jasaka sev ka viss bus labi. Bus un pec tam atkal bus slikta diena. Tad atkal bus labi. Nekad nebus ta ka viss bus labi. Kad parliecinam sevi, ka viss bus labi, tad rodas vilshanas, kapec atkal pienacis grutaks posms. Turklat negativas emocijas iespejams signalize, ka kkas dzive jamaina. Gudrak ir atklati vaicat, kapec ta jutos, nevis parliecinat, ka viss bus labi

 12. Dalījums labajā un sliktajā ir nosacīts un relatīvs, viss atkarīgs no skatu punkta. Visumā nav ideālu, visam ir gan pozitīva, gan negatīva iezīme. Visam, kas ar mani notiek, ir tā vērtība, ko no tā esmu mācījies. Jo smagāka pieredze, jo vērtīgāka.

 13. Visi komentāros tā raksta “lai osho labāk šitā dara”, “nē, labāk lai padomă ko runā” utt. Ko viñš var izdarīt citādi, ja jau 27 gadus ir miris? Jūs, fani, to zinājāt?

 14. Sen jau visiem ir skaidrs, ka strādājot 8-17 algotu darbu, vai tas būtu Latvijā, vai starptautiskā uzņēmumā, neko nenopelnīsi, knapi sanāks dzīvošanai – samaksāsi par īri, nopirksi pārtiku un atkal gaidi algu, varbūt starplaikā atļaujoties kādu mazu prieciņu. Ne katrs var atļauties, maksājot uzreiz, nopirkt salonā jaunu telefonu, datoru, auto, uzturēt sev krāšņu sievieti. **

 15. vecais Panks Ošo, pilnigi pareizi pateica, ka ar MĀKSLĪGU pozitīvismu nekas nerullē! Pu piesmej pats sevi! Tāpat ka baznīckungs saka, ka gaidi, Dievs tev dos un dos visu! Tikai GAIDI! Fakuci tev kāds dos un ar pozitīvismu neko nenopelnīsi, ne iegūsi! Loģiski, ka jābūt REĀLAM, kā jau daži te minēja, reālisms un nekrišana panikā visu sakārto, noliek pa vietām un izglābj! Arī laiks, daudz ko sakārto…
  Galvenais necepties, arī par rakstu šo!

 16. Izskatās, ka tagad ir modē kļūt slavenam vai izcelties, apgāžot kādu sabiedrībā un vispār ilgi pastāvošo populāru apgalvojumu, tēmu, ideju vai pārliecību. Un Ošo to izmanto. Pozitīva domāšana NEVAR BŪT slikta kā tāda!

  Kas attiecas uz Hillu un Fordu – šo stāstu esmu dzirdējusi dzīvē vismaz 3 x un katru reizi ar citiem varoņiem. Jau apnicis stāsts, kā rezultātā uzticēšanās stāstītājam mazinās vēl vairāk :)).

 17. Ošo ir vienīgais,kurš atbild uz jebkuru jautājumu.Meli,ka viņš ir sapelnījis bagātību rakstot grāmatas.Nav uzrakstījis nevienu.Piepelnās viņa skolnieciņi ,kuri pierakstīja viņa lekcijas,arī izdevēji Latvijā,izdodot no lekcijām izņemtus fragmentus.Tā rodas maldinošas puspatiesības,jo patiesība ir bīstama tiem,kuri manipulē ar sabiedrību.

 18. Ir tada lieta , ka vizualizacija. Ja jus konfliktejat un jusu galvenais vizualais merkis bus sakaut pretinieku, tad jus to ari darisiet. Ja jus konfliktejat un jusu vizualais merkis bus, ka konflikts vienkarshi izbeigsies un jus jutisieties atkal labi, aizmirsis shis problemas, tad jus iesiet uz to. Ja jums riebj kads, tad jus ar savam domam burtiski nogalinat vinu, un nodarat sev pari, ka varat pat saslimt. Bet ja jums kads nepatik un jus meginat saprast tads nu tas cilveks ir un jus neko nevarat darit, distancejaties un nodarbinat pratu ar ko citu, jus paglabjat sevi un liekat miera to mulki, lai vegete laimigs. Ta apmeram es saprotu pozitivo domashanu. Domaju, ka Osho skatas uz to loti vienpuseji.

 19. Pilnībā piekrītu šim rakstam, ko izbaudīju savā dzīvē, kad kāds galēji pozitīvs pārņemts cilvēks iedrošināja citu pieņemt svarīgu lēmumu lietā, kuru nevar nekādi mainīt ar pozitīvo domāšanu. Joprojām saindētais nezin, ka ir saindēts un neko citu nezin, kā pilnīgu realitātes izslēgšanu, bet tas ir tikai uz laiku, jo sāpīgais sitiens vēl tikai būs. Ošo runā par galējību pozitīvā domāšanā, jeb mākslīgo masku. Patiesi pozitīvi cilvēki ir pozitīvi, bet viņi arī redz realitāti un visu pārējo.

Pievienot komentāru