Dzīvesveids, Padomi

Pēc grūtniecības vēl skaistāka! Kā to panākt, iesaka dermatoloģe un uztura speciāliste, fitnesa trenere

Foto - Shutterstock

Lai gan pēc dzemdībām sievietei ir gana daudz rūpju, viņa pastiprināti domā arī par savu izskatu. Liekais svars, ādas sausums, pigmentācija, strijas ir izteiktākās problēmas. Kā ar tām tikt galā ātri un efektīvi, padomus dod Lāzermedicīnas klīnikas dermatoloģe INETA MAURIŅA un sertificēta augu bāzes uztura speciāliste, fitnesa trenere SINTIJA KATKEVIČA.

Tas patiešām ir mīts, ka pēc dzemdībām sievietes nevar atgūt formu. Var, pat vēl labāku nekā pirms tam!

 

1. Ādas sausums un pigmentācija

“Grūtniecības laikā hormonālo pārmaiņu dēļ sievietes ādas stāvoklis mainās. Nereti jau gaidību sākumā āda kļūst sausāka un prasa papildu kopšanu,” stāsta dermatoloģe Ineta Mauriņa. “Gaidot bērniņu, jādomā par ādas mitrināšanu un aizsardzību no saules staru iedarbības. Kad mazais piedzimis, protams, trūkst laika, māmiņa nepagūst pietiekami labi izgulēties, un tas atspoguļojas sejā, kopējā ādas stāvoklī. Jaunās māmiņas pie kosmetologa vai ārsta parasti ierodas ar sūdzībām par ādas sausumu, blāvumu, pelēcīgumu. Nereti uz sejas, pārsvarā uz vaigu kauliem, pieres vai virslūpas, jau grūtniecības laikā rodas plankumi, ko dēvē par melasmas pigmentāciju. Šo ādas stāvokli ir ļoti grūti novērst, taču var uzlabot ar lāzerterapiju vai balinošiem līdzekļiem, kurus gan drīkst izmantot tikai pēc tam, kad pārtrauc bērnu barot ar krūti. Jāatceras par saules aizsargkrēmiem, kas mazina pigmentācijas risku un ir obligāts priekšnoteikums laba estētiskā rezultāta sasniegšanai, lai kādu ārstēšanas metodi izmantotu.”

 

2. Rūpes par ādu

“Grūtniecība sievietes organismam ir liels slogs, tāpēc ādas stāvoklis pasliktinās. Pirms un pēc dzemdībām ļoti būtiska ir ādas mitrināšana. Neatkarīgi no gadalaika, izejot no mājas, vajadzētu uzklāt saules aizsargkrēmu. Aprīlī saule kļūst spēcīgāka, tāpēc jāsāk lietot aizsargkrēmu ar SPF 30 aizsardzību. Jaunās māmiņas ir aktīvas un pastaigās dodas pat vairākas reizes dienā, un nepietiek saules aizsargkrēmu uzklāt tikai no paša rīta. Tas jāatjauno ik pēc divām trim stundām,” atgādina dermatoloģe.

“Dienas steigā jācenšas atrast laiku sev. Jaunajām māmiņām ādas kopšanai jāizvēlas maigi mazgāšanās līdzekļi, kas nebojā ādas bioloģisko barjeru. Nedrīkst izmantot ziepes un agresīvus antibakteriālus dušas gelus. Mūsdienās ir pieejamas eļļas un putas bez smaržas. Ja sieviete baro bērnu ar krūti, nevajadzētu lietot kopšanas līdzekļus ar izteikti spēcīgu aromātu. Var izmantot tādus pašus krēmus kā bērniņa kopšanai. Veikalos pieejami arī visai ģimenei paredzēti krēmi. Ādu ieteicams mitrināt vismaz reizi dienā.”

Ļoti liela nozīme ir dzīvesveidam, atpūtai, uzturam, kas kopumā iespaido ādas stāvokli. Sievietei bieži mēdz trūkt organismam svarīgu vielu un vitamīnu.

 

Foto - Shutterstock
Foto – Shutterstock

3. Ko iesākt ar strijām

“Strijas ir ādas problēma, kas ļoti bieži rodas tieši grūtniecības laikā. To veidošanos ietekmē dažādi faktori, arī ģenētika, tāpēc ne vienmēr iespējams izvairīties,” stāsta Ineta Mauriņa. “Striju rašanos iespaido arī hormonālās svārstības un krasas svara pārmaiņas. Pro-blēmu risku var maksimāli samazināt, jau grūtniecības laikā pareizi kopjot ādu. Var veikt kontrastdušas, mitrināt ādu, lietot pretstriju krēmus un gelus, kas paredzēti lietošanai grūtniecības vai bērna barošanas laikā.”

Tomēr neviens krēms neliks pazust jau esošajām strijām. Šos rētaudus nevar vienkārši likvidēt, uzziežot kādu līdzekli. Arī neviena cita metode strijas pilnībā nelikvidē. Nesen radušās strijas var padarīt mazāk redzamas ar dažādām procedūrām. Tāpēc laikus, otrajā vai trešajā mēnesī pēc dzemdībām, jāvēršas pie speciālista. Katrā klīnikā pieejamas konkrētas ierīces šīs problēmas novēršanai. Inetas Mauriņas darbavietā piedāvā veikt radiofrekvences procedūru. Tās laikā ādas vidējā slānī tiek stimulēti fibro-blasti – šūnas, kas atbild par kolagēna un elastīna veidošanos. Ādas šūnas sāk aktīvāk darboties, uzlabojas mikrocirkulācija.

Radiofrekvences procedūra īpaši piemērota arī ādai, kas zaudējusi tvirtumu. Izmantojot to, pēc dzemdībām iespējams padarīt stingrāku vēdera zonu. Tā noteikti jāatkārto vairākas reizes, arī bērna barošanas laikā. Lai panāktu lielāku efektu, nepieciešamas sešas procedūras, ko veic reizi divās nedēļās. Pirmais rezultāts sagaidāms aptuveni pēc mēneša. Fizioloģiski ādas stāvoklis pēc dzemdībām uzlabojas jebkurā gadījumā, bet speciālisti var palīdzēt šo procesu paātrināt un padarīt vēl efektīvāku.

Pieejamas vēl citas procedūras, kā arī produkti, piemēram, masāžas krēmi, kas strijas spēj padarīt vizuāli nemanāmākas.

 

Foto - Shutterstock
Foto – Shutterstock

4. Ir jākustas!

“Izteikta problēma sievietēm pēc grūtniecības ir svara pieaugums, liekie tauciņi uz vēdera un gurniem. Svars var arī īpaši nepieaugt, bet zūd tvirtums,” stāsta trenere Sintija Katkeviča.

“Ja ārsts ļauj, arī grūtniecības laikā noteikti vajadzētu vingrot, kustēties, doties garās pastaigās. To laikā tiek dedzinātas kalorijas, trenēta kāju muskulatūra, uzlabojas asinsrite un vielmaiņa, iespējams elpot svaigu gaisu, justies labi. Ir pieejamas grūtnieču vingrošanas nodarbības, un speciālists zina, ko sieviete drīkst izpildīt tieši šajā dzīves posmā. Fiziskas aktivitātes grūtniecības laikā palīdz mazināt problēmas, kas varētu rasties pēc tam.”

Ja māmiņai nav bijis ķeizargrieziena un ārsts ir atļāvis, fiziskās aktivitātes drīkst atsākt sešas nedēļas pēc dzemdībām. Pirms tam var doties pastaigās ar mazuli,” iesaka trenere.

 

5. Jādomā laikus

Lai nerastos liekais svars, jau grūtniecības laikā jācenšas ēst sabalansēti. Ar palielinātu svaru iznēsāt mazuli noteikti ir grūtāk nekā tad, ja tā nav. Atbrīvoties no liekajiem kilogramiem var ikvienā dzīves posmā, tomēr pēc bērniņa piedzimšanas mammas parasti ir ļoti aizņemtas, nav laika domāt par fiziskajām aktivitātēm un pareizu uzturu. Ir sarežģīti izvairīties no konkrētiem produktiem, pietrūkst laika ēst gatavošanai, biežāk nākas izvēlēties pusfabrikātus vai jau gatavus ēdienus. Stresa ietekmē vairāk gribas apēst kaut ko saldu.

“Liekie tauki pēc dzemdībām ir normāla parādība. Ja māmiņa baro ar krūti, vēl aizvien nepieciešams uzņemt vairāk kaloriju. Uzskatu, ka par liekajiem taukiem uz vēdera var sākt domāt tad, kad bērniņš ir paaudzies, sākas piebarošana, aizvien retāk baro ar mātes pienu.

Jāsaprot, ka vēders nesaruks, izpildot tikai vēderpreses vingrojumus. Noteikti jāpievieno arī kardioslodze. Tas nozīmē, ka garās pastaigas pakāpeniski jāsāk aizvietot ar lēniem skrējieniem. Varbūt ir iespēja iegādāties, piemēram, eliptisko kardiotrenažieri un intensīvi vingrot mājās. Jātrenē un jāstiprina ķermeņa dziļā muskulatūra, arī muguras dziļā muskulatūra,” atgādina trenere.

“Man pašai grūtniecības laikā svars pieauga tikai nedaudz, un pēc dzemdībām tas diezgan ātri atgriezās normā. Es piedomāju, ko un cik daudz ēdu, apmeklēju grūtnieču vingrošanu. Tieši pēc dzemdībām ieguvu vislabāko formu savā dzīvē – vairāk pievērsos fiziskām aktivitātēm, kļuvu par fitnesa treneri un profesionālu sportisti. Tas patiešām ir mīts, ka pēc dzemdībām sievietes nevar atgūt formu. Var, pat vēl labāku nekā pirms tam!”

 

Foto - Shutterstock
Foto – Shutterstock

6. Laika plānošana

“Manā praksē ir bijušas māmiņas, kuras uz trenažieru zāli nāk kopā ar mazuļiem. Bērniņš pacietīgi guļ, kamēr māmiņa vingro. Taču ir arī ļoti aktīvi bērni, tāpēc ne visiem der šis variants. Ja ir iespēja, ieteicams sadalīt darbus. Māmiņa var doties uz sporta zāli, izvēdināt galvu un šajā laikā pievērsties tikai sev. Tikmēr mazuli var uzticēt tētim, vecākiem vai auklītei. Ja šādas iespējas nav, pāris vingrojumu var veikt, kamēr mazais guļ. Sākumā bērns ļoti daudz laika pavada miegā, tāpēc kādu brīvu brīdi noteikti var atrast. Kad atvase paaugsies, viņu sāks interesēt, kas notiek apkārt. Varbūt šajā posmā var uzsākt vingrošanu kopā ar bērnu,” stāsta fitnesa trenere.

 

7. Kā ar celulītu?

Visi zinām, ka ar cukuru aizrauties nav ieteicams – tas kaitē zobiem, veicina liekā svara veidošanos. Bet ko iesākt, ja našķus kārojas dienu un nakti? Kā uzveikt tieksmi mieloties ar saldumiem vēl un vēl? “Ja celulīts bijis pirms grūtniecības, tas nekur nepazudīs arī pēc dzemdībām. Savukārt, ja tas parādījies pēc dzemdībām, nevajadzētu uztraukties – tiklīdz māmiņa beigs barot ar krūti, celulīts mazināsies. Iespējams, tas ir saistīts ar ūdens aizturi organismā un to, ka sieviete šajā laikā dzer vairāk šķidruma nekā parasti,” uzskata Sintija Katkeviča.

“Taču celulīts var arī nepazust, lai gan svars krītas. Tādā gadījumā jāievieš pārmaiņas uzturā. Vēl ieteicamas masāžas, bet tas nenozīmē, ka jāapmeklē speciāli pretcelulīta kursi. Masāžu sieviete var veikt pati mājas apstākļos ar speciālu ierīci, piemēram, kad mazgājas un neviens viņu netraucē. Tas neprasa daudz laika – katru vakaru piecas minūtes katru kāju.”

 

logo-36

 

Pievienot komentāru