Ārstēšana, Citas slimības

Latvijā augstākais HIV jauno gadījumu skaits 2016. gadā ES un EEZ valstīs

Foto - Fotolia

Latvijā 2016. gadā ir augstākais HIV jauno gadījumu skaita pieaugums starp Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas valstīm – uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju konstatēti 18,5 jauni inficēšanās gadījumi, liecina Pasaules veselības organizācijas Eiropas nodaļas un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) ziņojums par HIV / AIDS uzraudzības situāciju Eiropā.

Ziņojums pieejams ECDC mājas lapā.

Vidēji ES un EEZ valstīs 2016. gadā HIV no jauna ir konstatēts 29 444 cilvēkiem, kas ir vidēji 5,9 jauni HIV gadījumi uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Augstākais HIV inficēšanās līmenis konstatēts Latvijā (18,5 gadījumi uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, kopā 365 jauni HIV gadījumi); Igaunijā (17,4 / 229) un Maltā (14,5 / 65). Savukārt zemākais HIV inficēšanās līmenis bijis Slovākijā (1,6 / 87) un Ungārijā (2,3 / 228).

Kā iepriekšējos gadus, arī AIDS slimnieku pieaugums skaits Latvijā joprojām ir augstākais Eiropas Savienības un EEZ valstīs (rādītājs 5,4 uz 100 000 iedzīvotājiem) un tas ievērojami pārsniedz citās valstīs reģistrēto AIDS jauno gadījumu skaitu (vidēji 1,3). Tomēr, salīdzinot ar 2015. gadu (6,2), situācija nedaudz uzlabojusies.

“HIV šobrīd Latvijā izplatās heteroseksuālā ceļā, kas nozīmē – apdraudēts ir ikviens seksuāli aktīvs cilvēks. Pacienta profils pēdējos gados ir ievērojami mainījies. Sabiedrībā un pat mediķu vidū diemžēl joprojām sastopamies ar stereotipiem, ka HIV attiecas tikai uz kādām konkrētām riska grupām, bet mēs, infektologi, ikdienā redzam pavisam citu ainu – tie ir pavisam parasti cilvēki. Jo ātrāk atzīsim faktu, ka HIV var skart jebkuru, jo labāk spēsim ierobežot tā izplatību,” stāsta dr. Inga Ažiņa, RAKUS Latvijas Infektoloģijas centra 2.HIV/AIDS ambulatorās nodaļas vadītāja, sertificēta infektoloģijas un dermatoveneroloģijas ārste.

Pirms ECDC oficiāli publiskotā ziņojuma biedrība ,,Baltijas HIV asociācija” aprēķinus veica Baltijas valstu kontekstā jau šā gada sākumā, sazinoties ar Igaunijas un Lietuvas kompetentajām institūcijām. Šogad, kā liecina Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra dati, jauno HIV gadījumu skaits varētu būt zemāks.

“Nākamgad paredzētās izmaiņas HIV pacientu ārstēšanā varētu iezīmēt pozitīvu pavērsienu – samazinājumu HIV / AIDS dinamikā. Tomēr pats galvenais ir HIV testa veikšana, jo tas ir vienīgais veids, kā noskaidrot savu HIV statusu. Ārstēts HIV pacients infekciju tālāk neizplata, bet tas, kurš zina, ka ir inficēts, savus partnerus inficēs daudz retāk nekā tāds, kurš nezina,” uzsver Inga Upmace, “Baltijas HIV asociācija” valdes priekšsēdētāja.

Pievienot komentāru