Ārstēšana, Sāpes

Kāpēc sāp mēnešreižu laikā

Foto - Shutterstock

Menstruācijas ir fizioloģisks process, kas daiļā dzimuma pārstāves pavada gandrīz visas dzīves garumā. Lai gan lielākajai daļai sieviešu šis ikmēneša periods nesagādā izteiktu diskomfortu, tomēr daudzas sāpju dēļ pat nespēj izkāpt no gultas. Lūdzām ginekoloģi SIGITU BUKOLOVSKU dalīties padomos, kā justies labi arī menstruāciju laikā un par spīti sāpēm.

“Menstruācijas ir fizioloģisks process – līdzīgi kā zobu augšana bērnam un grūtniecība pieaugušai sievietei. Tas var būt saistīts ar dažādām neērtībām – no vieglām diskomforta sajūtām vēdera lejasdaļā vai krustos līdz pat stiprām sāpēm, kuras nevar objektīvi izmērīt, vien raksturot tās pēc traucējuma izteiktības pakāpes, proti, vai sāpes ietekmē dzīves kvalitāti: ikdienas gaitas, darbu, mācības, atpūtu. Vai ir jālieto medikamenti vai jāveic citas darbības, lai atvieglotu šīs sajūtas,” stāsta ginekoloģe Sigita Bukolovska. Visbiežāk sāpes vēdera lejasdaļā rodas, sākoties menstruācijām vai īsi pirms tam. Diskomforts parasti turpinās divas trīs dienas. Sāpes var būt pulsējošas, krampjveida, stipras vai izpausties kā asi dūrieni. Dažas sievietes sāpes jūt kā nelielu kairinājumu, bet citām menstruācijas noris tik smagi, ka nav iespējams veikt ikdienas darbības.

Menstruālās sāpes ir izplatītākais iemesls, kādēļ meitenes un sievietes vecumā līdz 30 gadiem kavē skolu, darbu un citas aktivitātes. Diskomfortu menstruāciju laikā izjūt puse sieviešu, bet mazākums izjūt tādus simptomus, kas neļauj pilnvērtīgi darboties. Visspēcīgākās menstruālās sāpes ir sievietēm 23–27 gadu vecumā.

Ne tikai sāp!

Papildus sāpēm vēderā sieviete var izjust sāpes muguras lejasdaļā, sāpes, kas izstarojas lejup uz kājām, var būt arī slikta dūša. Dažkārt simptomus papildina vemšana, caureja, galvassāpes, uzbudināmība, nespēks un pat ģībonis.

Pie vainas kontrakcijas

“Sāpes menstruāciju laikā saistās ar dzemdes muskuļu savilkšanos, lai caur dzemdes kaklu izdalītu no dzemdes atdalījušās gļotādas (endometriju) un asinis. To, vai šis process rada sāpes, nosaka sievietes dzemdes anatomiskās īpatnības un lielākoties arī ķīmisku vielu prostaglandīnu daudzums, kas izdalās šajā laikā. Būtisks faktors ir sievietes jutība pret šīm vielām, kas ir ļoti individuāla, līdzīgi kā ādas vai matu tonis,” salīdzina ginekoloģe.

Katru mēnesi, gatavojoties iespējamai grūtniecībai, sievietes dzemdes dobumā veidojas gļotāda jeb endometrijs. Ja olšūna netiek apaugļota, izveidotā gļotāda vairs nav nepieciešama. Pēc ovulācijas samazinās hormonu – estrogēnu un progesteronu – līmenis, dzemdes gļotāda pietūkst, līdz tiek izvadīta menstruāciju laikā. Šajā procesā izdalās ķīmiskas vielas – prostaglandīni. Tie veicina dzemdes muskuļu kontrakcijas, kas nepieciešamas, lai izvadītu endometrija audus. Lielāks šo ķīmisko vielu daudzums veicina izteiktākas kontrakcijas, līdz ar to arī lielāku diskomfortu. Pārāk stipras kontrakcijas var nospiest blakusesošos asinsvadus, kas apgrūtina skābekļa apgādi dzemdē un izraisa sāpes.

Dismenorejas gadījumā sāpes parasti liek par sevi manīt dažas stundas pirms asiņošanas un turpinās 48–72 stundas.

Patoloģijas un saslimšanas

“Dismenoreja ir diagnoze, kas norāda, ka sievietei ir sāpīgas menstruācijas. Ja paciente sūdzas par sāpēm jau dažus mēnešus pēc pirmās menstruācijas pusaudzes vecumā, to sauc par primāru dismenoreju. Ja sieviete reproduktīvajā periodā iepriekš menstruāciju sāpes nav jutusi, bet ginekoloģisku slimību rezultātā notikušas izmaiņas iegurņa orgānos un menstruācijas kļuvušas sāpīgas, tad tā ir sekundāra dismenoreja,” izskaidro ginekoloģe.

Sekundārās dismenorejas gadījumā sāpju cēlonis ir kāda saslimšana vai ginekoloģiska patoloģija, piemēram, endometrioze – dzemdes gļotādas daļiņas, kas ir ārpus dzemdes, fibroīdi, adenomioze – dzemdes endometrioze, reproduktīvo orgānu infekcijas, olnīcu cistas, miomas, polipi, audzēji. Sāpes var izraisīt virsnieru slimības, urīnceļu infekcijas, vēderplēves un mazā iegurņa orgānu iekaisums, kairinātu zarnu sindroms, iekaisīgas zarnu slimības. Viens no sāpju cēloņiem var būt neparasti šaurs dzemdes kakls, kā arī dzemdes guļa, kas izvirzīta uz mugurpusi vai kādu no iegurņa pusēm. Tas apgrūtina asiņu izplūšanu, radot spiedienu.

Faktori, kas var ietekmēt menstruāciju sāpes:
• pirmā menstruācija sākusies agrāk par 11 gadiem
• menstruācijas laikā izdalās liels asiņu daudzums
• sievietei ir liekais svars
• sieviete smēķē vai lieto alkoholu
• ilgstošs stress, steiga, attiecību problēmas, eksāmeni, dusmas, neapmierinātība ar sevi
• liela fiziska vai garīga slodze
• nesabalansēts uzturs, sāļi, saldi, asi ēdieni, kofeīnu saturoši dzērieni (kafija, melnā un zaļā tēja, kola)
• iedzimtība; ja sāpīgas menstruācijas bijušas mammai, iespējams, būs arī meitai
• sievietei nav bijušas dzemdības; pēc dzemdībām dismenoreja var mazināties vai izzust, un tas saistāms ar dzemdību rezultātā notikušajām izmaiņām dzemdes kaklā. Ja mēnešreižu sāpes pēc dzemdībām pastiprinās, tas būtu iemesls, lai apmeklētu ginekologu.

“Gribētu vērst uzmanību uz divām līdzīgām ar menstruālo ciklu saistītām situācijām, kurām ir līdzīgi simptomi, piemēram, sāpes un slikta dūša, bet kuru cēloņi ir atšķirīgi. Tās ir dismenoreja un premenstruālais sindroms jeb PMS. Atšķirībā no dismenorejas PMS simptomi sākas vienu divas nedēļas pirms menstruācijas. PMS simptomi, to skaitā sāpes vēderā, var pastiprināties, pieaugot sievietes vecumam,” atklāj ārste.

 

Visu rakstu ar ieteikumiem menstruālo sāpju mazināšanai lasiet žurnāla “36,6°C” tematiskajā pielikumā “Pretsāpju Ceļvedis”!

logo-36

Pievienot komentāru