Dzīvesveids, Miegs

Lai neiemigtu pie stūres – kas palīdz noturēt acis vaļā

Foto - Shutterstock

Teju katram transporta vadītājam ir gadījies piedzīvot, ka dienas laikā burtiski acis līp ciet. Pēc statistikas datiem, aizmigšana pie stūres ir viens no desmit biežākajiem avāriju iemesliem. Par ko liecina šī miegainība, un kā to novērst?

Ne vienam vien pamošanās no rīta sagādā mocības, šķiet, ka modinātājs ir ienaidnieks un pasaule – sazvērējusies. Savukārt tālbraucējiem šoferīšiem, autobusu vadītājiem miegs mēdz uzmākties vienmuļā ceļa posmā vai pēc sātīgas maltītes. Dažam tad palīdz apstāšanās mežmalā vai degvielas uzpildes stacijā, pastaiga svaigā gaisā, kafijas tase, cigarete, enerģijas dzēriens, jestras mūzikas klausīšanās, saruna ar mutīgu ceļabiedru vai reāls snaudiens uz dažām minūtēm turpat kabīnē, braucamo, protams, novietojot drošā vietā. Kāds profesionāls šoferis vienmēr reisā ņem līdzi termosu ar zaļo tēju: kofeīns, ko tā satur, organismā tiek pārstrādāts lēnāk, un tā uzmundrina ilgāk nekā kafija.

– Kad piezogas miega vilnis, ieregulēju kabīnē zemāku temperatūru nekā parasti – +16…17 grādu, tas vienkārši neļauj manam organismam iemigt. Vēl man palīdz izkustēšanās, pārdesmit pietupienu svaigā gaisā, b – savu metodi atklāj pieredzējušais stūresvīrs Jānis Bērziņš.

Miega slimību speciālisti brīdina, ka miegainība ap pusdienlaiku var liecināt par nopietnu saslimšanu – obstruktīvu miega apnoju.

Nereti noguruma cēlonis ir elementāra neizgulēšanās. Nepietiekams miegam atvēlēto stundu skaits visvairāk ietekmē cilvēka garīgo spēju svarīgākos aspektus: inovatīvu domāšanu, spēju ātri orientēties mainīgā situācijā, paredzēt notikumu attīstību un secību. Ilg­stošs miega deficīts ietekmē arī fizisko veselību, vielmaiņu, sirds-asinsvadu sistēmu.

Vesels cilvēks, kurš ievēro pareizu miega un ēšanas režīmu, parasti vakarā iemieg 15 minūtēs, un pilnvērtīgai atpūtai miegā pietiek no sešām līdz 10 stundām. Tas atkarīgs no iedzimtības, audzināšanas, dienas režīma, rakstura un personīgās pieredzes. Ja nākamajā dienā paredzēts atbildīgs brauciens, vislabāk likties gultā līdz pusnaktij, no pulksten 21. Pusnakts ir visas dabas atpūtas laiks, jo saule atrodas maksimāli zemā aktivitātes stāvoklī. Viena miega stunda līdz pusnaktij atsver divas citā diennakts laikā. Kad nervu sistēma pilnvērtīgi neatpūšas, cilvēku māc apātija, slinkums un miegainība.

Kā zināms, gulēšanas laikā mijas ātrā un lēnā miega fāze, un labs – relaksējošs – miegs sastāv no pieciem sešiem šādiem cikliem. Zinātnieki izskaitļojuši katra cikla ilgumu, kas ļāvis noskaidrot arī organisma spēju viegli pamosties ātrās fāzes laikā. Pamēģiniet šo mazo viltību, lai nākamajā rītā pamostos bez grūtībām un labā noskaņojumā (skatīt tabulu).

tabsgul

 

 

 

Japāņu zinātnieki pētījumos noskaidrojuši, ka pirms saullēkta Zemes atmosfēru caurstrāvo īpaši saules stari, kas cilvēka organismu pārslēdz no nakts uz dienas režīmu. Ja vēl guļam, pārslēgšanās, protams, nenotiek, pēc tam visu dienu esam tādā kā atslābuma režīmā, kas izraisa tieksmi pēc tējas, kafijas un citām uzbudinošām vielām. Ja darba gaitas, pienākumi prasa citu dienas ritmu un atpūtai paredzētās stundas tiek pavadītas caurā miegā, no medikamentiem pret bezmiegu vajadzētu izvairīties. Tie visbiežāk ir trankvilizatori, kuri rada atkarību, bet nerisina pamatproblēmu.

 

 

Pirms mundruma maratona

• Kārtīgi izgulieties iepriekšējā naktī un vēl stundiņu diendusā.

• Cilvēka bioloģiskais pulkstenis reaģē uz vāju gaismu. Lai turētos nomodā, telpai un monitoram jābūt maksimāli apgaismotiem.

• Spēcīgs aromāts, gan patīkams, gan ne visai, uzmundrina ļoti ātri. Citrona, rozmarīna, eikalipta un piparmētras ēteriskā eļļa stimulē nervu sistēmu un ievērojami pazemina noguruma līmeni.

• Lieku reizi iztīriet zobus ar piparmētru saturošu zobu pastu, sūkājiet piparmētru ledenes, lietojiet mentola košļājamo gumiju – tas stimulē sejas muskuļus, veicina asins pieplūdi galvai un palīdz būt aktīvam.

• Apēsts saldējums, pasūkāts ledusgabaliņš atvēsina smadzenes un notur tās tonusā. Periodiski noskalojiet seju ar ledainu ūdeni, novelciet silto apģērbu, atveriet logus, virziet uz sevi ventilatora plūsmu. Daudz lielāka iespēja aizmigt ir, jūtoties komfortabli.

• Punktu masāža jeb akupresūra uzlabo asinsriti un atvieglo atrašanos nomodā. Sākumā ar pirkstiem viegli pamasējiet pakausi un auss ļipiņas, tad pamīciet kakla muguras daļu un plaukstas daļu starp rādāmo pirkstu un īkšķi, visbeidzot kājas locītavu zem ceļgala.

1 komentārs

Pievienot komentāru