Ārstēšana, Vēzis

Bezmaksas PET/CT izmeklējumi apstiprināti jau 36 limfomas pacientiem

Foto - Shutterstock

Uzņēmumu holdinga „Repharm” labo mērķu programmas “Dzīvo tālāk!” ietvaros bezmaksas pozitronu emisijas tomogrāfijas jeb PET/CT diagnostikas izmeklējumi veikti jau 25 limfomas pacientiem, kopumā izmeklējumam šogad apstiprināti 36 limfomas pacienti. Kopš programmas “Dzīvo tālāk!” uzsākšanas apgūti nepilni 30 000 eiro no kopumā limfomas pacientu PET/CT diagnostikai ziedotajiem 350 000 eiro, kas plānoti izmeklējumiem turpmāko divu gadu laikā.

Bezmaksas PET/CT diagnostikai limfomas pacienti tiek nozīmēti pēc Latvijas Hematologu asociācijas konsilija slēdziena. Lielākā daļa pacientu ir Ķīmijterapijas un hematoloģijas klīnikas pacienti Latvijas Onkoloģijas centrā, kā arī ir pacienti no P.Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas. Programmas “Dzīvo tālāk!” ietvaros sadarbība veidojas arī ar PKUS, Liepājas un Daugavpils slimnīcas onkologiem, kā arī Latvijas Pediatru onkohematologu asociācijas speciālistiem.

Dins Šmits, „Repharm” ģenerāldirektors: „Savlaicīgai un precīzai diagnostikai onkoloģisko saslimšanu gadījumā var būt izšķiroša nozīme. Slimība nešķiro – no limfomas audzēja katru gadu Latvijā mirst ap 100 cilvēkiem. Šobrīd Latvijā ir pieejamas dažādas ārstniecības metodes limfomas ārstēšanai, taču tikai precīza diagnostika ļauj pielāgot piemērotāko ārstēšanas programmu katram pacientam individuāli. Statistika liecina, ka pēc PET/CT izmeklējuma līdz pat 30% pacientu tiek mainīta ārstniecības metode. Diemžēl ne visi limfomas pacienti var atļauties veikt PET/CT, lai savlaicīgi diagnosticētu audzēju un precīzi noteiktu tā attīstību. Tāpēc „Repharm” atbalsta programma ir jo īpaši nozīmīga, jo ļauj savlaicīgi veikt diagnostiku un nepieciešamības gadījumā mainīt ārstniecības kursu, glābjot cilvēku dzīvības.”

Limfoma jeb limfmezglu vēzis ir ļaundabīgs audzējs – katru gadu Latvijā nomirst vairāk nekā 100 limfomas pacientu. Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) datiem ik gadu Latvijā tiek diagnosticēti ap 50 jaunu Hodžkina limfomas audzēju un pat līdz 200 ne Hodžkina limfomas audzēju. Visbiežāk nāves cēlonis ir novēlota diagnostika un neefektīvas ārstniecības metodes izvēle.

PET/CT izmeklējums ir pozitronu emisijas tomogrāfija, kas atšķirībā no citām vizuālās diagnostikas metodēm spēj noteikt precīzu audzēja lokāciju, metastāzes un funkcionālo dabu, agresivitātes pakāpi un izplatību ķermenī. Tas 30 % gadījumu ir izšķirīgi precīzas ārstniecības metodes izvēlē. Turklāt pēc PET/CT pielietojuma 30–40 % gadījumu tiek mainīta turpmākā pacientu ārstēšanas taktika, kas kopumā ļauj uzlabot pacienta iespējas uz pilnīgu atveseļošanos. Tāpēc šāds izmeklējums ir vitāli svarīgs, taču, neskatoties uz daudzajām PET/CT izmeklējuma priekšrocībām un ekonomisko efektivitāti, netiek apmaksāts no valsts budžeta.

Programmas “Dzīvo tālāk!” īstenošanai „Repharm” izveidojis sadarbību ar pacientu atbalsta fondu “O fonds”, kas nodrošina limfomas pacientu koordinēšanu PET/CT diagnostikas izmeklējumiem, balstoties uz hematologu konsīlija lēmumu un atzinumu par pacientu nosūtīšanu PET/CT diagnostikai, izvērtējot katra pacienta datus un nozīmēto terapiju. Bezmaksas izmeklējumus šobrīd ir iespējams veikt Rīgas Stradiņa universitātes Nukleārās medicīnas centrā.

2016. gadā REPHARM kopā labdarībai ziedoja un īstenoja sabiedriskus projektus par aptuveni 500 000 eiro. Sabiedriskie projekti galvenokārt saistīti ar ieguldījumu farmaceitu tālākizglītībā un kvalifikācijas celšanā, ziedots dažādu NVO un veselības aprūpes veicināšanas organizāciju atbalstam, piemēram, Latvijas Tuberkulozes fondam, Atbalsta grupai inficētajiem ar HIV un AIDS slimniekiem, Latvijas Farmaceitu biedrībai u. c.

Pievienot komentāru