Bērni, Veselība

Kā patriekt utis ar zaļiem līdzekļiem

Shutterstock ilustrācija

Skolā un bērnudārzā bērni iegūst zināšanas, draugus un dažkārt arī neaicinātus viesus matos, kuriem patīk baroties ar asinīm no galvas ādas, – utis. Kā atbrīvoties no parazītiem tā, lai tiem negribētos atgriezties, bet nekaitējot mūsu dārgo atvašu veselībai.

Aptiekās var iegādāties dažādus līdzekļus, kas palīdz atbrīvoties no utīm: šampūnus, aerosolus, šķīdumus, ziedes. Ķīmisko līdzekļu sastāvā ir aktīvā viela permetrīns. Kad šis insekticīds iekļūst utīs un to oliņās, tas bojā parazītu nervu sistēmu. “Laika gaitā utīm tomēr ir izveidojusies rezistence – izturība pret permetrīnu. Agrāk šādus līdzekļus lietoja ļoti bieži, un tagad utis pie tiem ir pieradušas,” skaidro “Benu” aptiekas farmaceita asistente Linda Rāve-Plaude. “Tā kā preparāts kļuvis neefektīvs, daudzas kompānijas šķīduma ražošanu uz laiku pārtraukušas.”

Permetrīnu saturošus līdzekļus nedrīkst lietot grūtnieces un mazi bērni, jo tas var izraisīt alerģiskas ādas reakcijas: ādas apdegumus, ekzēmu, izsitumus, apsārtumus pietūkumu. Maziem bērniem alerģija var izpausties kā krampjveida elpošana. Līdzīga alerģiska reakcija var būt arī no ēteriskajām eļļām, piebilst farmaceite.

“Nebūtu jāsatraucas par nopietnām blakusparādībām saistībā ar šīs vielas iekļūšanu organismā, jo tas nemaz nespēj uzsūkt visu aktīvās vielas daudzumu, tikai nelielu daļu. Līdzekļi ar permetrīnu matos jātur 40 minūtes. Ražotāji apgalvo, ka pietiek ar reizi, taču pēc prakses varu teikt, ka tā nav,” apgalvo speciāliste. “Procedūra parasti ir jāatkārto. Tāpēc iesaku preparātu turēt matos vismaz stundu un virsū uzsiet maisiņu, lai utīm papildus apgrūtinātu elpošanu.” Pēc tam mati jāizmazgā ar šampūnu un jāizķemmē. Kukaiņus var dabūt laukā ar ķemmīti, bet gnīdas jālasa ārā ar pirkstiem: utu mātīte ir parūpējusies par to, lai nākamā paaudze nekur nepazustu, pielipinot oliņas pie matiem.

 

utucikls

 

Der zināt!

“Citur pasaulē pārdod iekšķīgi dzeramas tabletes pret utīm. Tām gan blaknes var būt nopietnākas, jo tās var iedarboties ne tikai uz parazītu, bet arī cilvēka nervu sistēmu,” atklāj farmaceite.

 

Šampūnu un spreju sastāvā ir silikoneļļa jeb dimetikons. Šī viela spēj iekļūt parazītu elpošanas sistēmā, bloķēt gaisa piekļuvi, rezultātā utis nosmok. Reizē dimetikons bloķē gnīdu elpceļus, novēršot iespēju rasties jaunām galvas utīm.

Dimetikons tiek izmantots arī kosmētikas un medikamentu ražošanā, bet atšķiras vielas koncentrācija. Pretutu līdzekļos tā ir 92%, bet citos produktos dimetikons ir konservants, nevis aktīvā viela.

Tāpat kā permetrīns, arī dimetikons var izraisīt ādas alerģijas. Ja bērnam ir tendence uz alerģijām vai arī viņš sirgst ar astmu, labāk izvēlēties dimetikonu saturošu pretutu līdzekli.

 

Dabas līdzekļi

“Ja klients dod priekšroku dabiskiem augu izcelsmes preparātiem, var ieteikt čemeriņu ūdeni, ko ārstēšanā izmanto jau sen,” norāda speciāliste. Čemeriņu ūdens sastāv no ēteriskajām eļļām un ir indīgs, ja to lieto iekšķīgi. Tas iedarbojas līdzīgi kā ķīmiskie līdzekļi, bloķējot parazītu elpošanas ceļus. Iedarbības laiks gan ir krietni ilgāks – divas trīs stundas. “Matus iesaku nosegt ar plastmasas maisiņu, lai utis kārtīgi sasmaržojas, apreibst un nosmok,” iesaka speciāliste.

Tagad ir pieejami jauni dabas līdzekļi – losjons un šampūns, kuru sastāvā ir ilangilanga, kokosriekstu, nīma, baltā timiāna un eikalipta eļļa. To iedarbības laiks ir vien 10 minūtes.

Var iegādāties arī preparātus, kas paredzēti profilaksei. Ja zināms, ka kādam citam bērnam dārziņā, skolā vai mājās ir utis, bet pašam vēl nav, var lietot želeju vai aerosolu ar eļļām un pantenolu. Pantenolu lieto arī apdegumu un citādu ādas bojājumu gadījumā. Tas izveido plānu slānīti, kas pasargā ādas virskārtu. Arī ap matu pantenols izveido slāni, kuram utu mātīte nespēj pielipināt gnīdas. Līdz ar to nākamā paaudze netiek saražota, un utu dzimta iet bojā.

Jāatceras, ka alerģija var būt arī no augu izcelsmes līdzekļiem. Katrs ražotājs reklamē, ka viņa produkts ir vislabākais, tomēr nav konkrēta preparāta, kas būtu efektīvāks par citiem, teic farmaceite. Daudzi vēlas dabīgos līdzekļus, bet jāņem vērā, ka tad ar netīru, niezošu galvu jāpavada vairākas stundas.

 

Efektivitāte

Pieprasījums pēc pretutu līdzekļiem ir periodisks. Tas paaugstinās pēc ceļojumiem uz siltajām zemēm, īpaši pēc viesošanās Turcijā. Utainības jeb pedikulozes uzliesmojumus novēro, kad bērni atgriežas no vasaras brīvlaika un atsāk skolas vai bērnudārza gaitas, jo tad vairāk uzturas kopā ar citiem, dzīvo telpās, apmainās ar priekšmetiem, apskaujas, samīļojas, kas veicina utu pārceļošanu no galvas uz galvu. Vislielākā riska grupa ir bērni vecumā no trim līdz 10 gadiem. Utis gan var dabūt arī bērnu vasaras nometnēs, piebilst speciāliste.

Šie kukaiņi spēj īslaicīgi izdzīvot arī atklātā vidē, ne vien matos un uz galvas ādas. Tas nozīmē, ka varam iegūt parazītus, vienkārši noliekot galvu uz inficēta cilvēka spilvena vai pielaikojot apģērbu, kas pirms tam bijis mugurā kādam, kam ir utis.

 

! Agrāk utis dzīvoja tikai cilvēku galvā, bet laika gaitā pielāgojās dažādiem apstākļiem. Utis vienmēr ir izsalkušas, tāpēc tās mēdz iemitināties arī mājas žurciņu vai kaķu kažokos, atklāj farmaceite.

 

Klienti mēdz sūdzēties, ka utis neizdodas iznīdēt jau pirmajā reizē. Turklāt problēmas rodas, ja kāda mamma cītīgi tīra bērnam galvu, bet cita par savu utaino atvasi neliekas ne zinis. Cik gan ilgi var censties un atkārtot procedūru?! Turklāt pretutu līdzekļi nav no lētajiem.

Bērni, kas vecāki par diviem gadiem, var lietot tos pašus līdzekļus, ko pieaugušie. Ārstēšanu visiem mājiniekam vēlams sākt vienlaikus, lai utis nepaspēj pārceļot.

Lai līdzeklis turpinātu iedarboties, vēlams līdz nākamajai matu mazgāšanas reizei nogaidīt vismaz divas dienas un nelietot matu balzamus, kas var mazināt līdzekļa iedarbību. Vairākas dienas pēc ārstēšanas procedūras vēlams matus ķemmēt ar speciālu utu ķemmi, kuras smalkie zari palīdz matus atbrīvot no mirušajām utīm, kā arī, iespējams, atrast vēl dzīvās. Ja kukaiņi vēl kustas, tas nozīmē, ka procedūra jāatkārto. To iesaka darīt 7–9 dienas pēc pirmās reizes.

Pēc atutošanas procedūras atkārtoti jāveic rūpīga galvas pārbaude.

 

Procedūra jāatkārto

Kad uts ir nupat izšķīlusies, tā pēc 15 dienām var sākt dēt jaunas oliņas. Uts dzīves ilgums ir mēnesis. Kukaiņa attīstības ciklam ir trīs posmi: ola, kāpurs, nobriedis kukainis (imago). Pēc astoņām dienām parādās kāpuri un, izejot cauri trim pārtapšanām, pēc 2–3 nedēļām utis sasniedz dzimumbriedumu. Ik pēc divām stundām uts sūc asinis, vienā reizē izdzerot aptuveni vienu mililitru. Neēdušas tās var eksistēt vien pāris dienu.

“Galvas tīrīšanu iesaku veikt atkārtoti, jo nav zināms, cik vecas ir oliņas. Tās var izšķilties, un parazīti no jauna iedzīvojas galvas ādā,” paskaidro speciāliste. Jāvēro, vai gnīdas ir spīdīgas vai blāvas. Blāvums nozīmē, ka oliņa ir mirusi. No spīdīgas gnīdas var izšķilties jauna uts.

Pēc izņemšanas gnīdas jāietin salvetē. Ja ir krāsns, tās jāsadedzina, citos gadījumos jānoskalo klozetpodā, lai utis neiemitinātos mājdzīvniekos vai no gultasveļas vai rotaļlietām atkal nepārceļotu uz cilvēku.

 

Foto - Shutterstock
Foto – Shutterstock

Profilakses pasākumi

Utis mitinās tikai tur, kur ir galvas matainā daļa, asinis un siltums. Bez asinīm tās nespēj dzīvot ilgāk par dienu vai divām un tad nobeidzas badā.

Profilakses nolūkos īsi pirms atutošanas pasākumiem jāiztīra viss iespējamais, ko varētu būt skārušas utis: jāizmazgā spilvendrānas, palagi, pārvalki, segas, dvieļi un drēbes, ko cilvēks izmantojis pēdējās divas dienas. Jāizmazgā arī bērnu rotaļlietas vismaz 60 grādu karstā ūdenī. Vēlama dezinfekcija ar karstu gaisu. Gultasveļu un apģērbus vēlams izgludināt.

Jāatceras, ka galvu ikdienā skar arī dažādi aksesuāri un ierīces: cepures, lentes, stereoierīces, ķiveres. Šos priekšmetus var ievietot noslēgtā maisiņā un drošības labad atstāt divas nedēļas.

Ikdienā lietotās ķemmes būtu jāizmērcē verdošā ūdenī vai spirtu saturošā šķīdumā.

Cilvēkiem katru dienu izkrīt padaudz matu, tāpēc rūpīgi jāiztīra mēbeles, grīda un paklāji. Ja ir automašīna, ar putekļsūcēju jāiztīra salons vai jāveic ķīmiskā tīrīšana.

 

! Bērnam būtu jāizskaidro, kāpēc nevajadzētu ar citiem bērniem mainīties ķemmēm un citiem priekšmetiem.

 

Svarīgi tikt vaļā no utīm. Parazīti barojas ar mūsu asinīm, izraisa kairinājumu. Sakairināto ādu gribas kasīt, bet bērniem ne vienmēr ir tīras rokas. Tā ir viegli gūt iekaisumu vai pat bakteriālas infekcijas, kas var izpausties kā palielināti kakla limfmezgli. Retos gadījumos var pievienoties asinssaindēšanās, un tad jau neiztikt bez antibiotikām. Ja nelīdz pretutu līdzekļi un vērojamas iekaisuma pazīmes, jāvēršas pie dermatologa.

Agrāk utis pārnēsāja nopietnas slimības, piemēram, tīfu. Latvijā mūsdienās tā vairs nav, tomēr citur pasaulē, kur sanitārā situācija nav spoža, utis vēl aizvien pārnēsā slimības.

 

Vai man ir utis?

Par to, ka galvā iemitinājušās utis, liecina galvas ādas nieze, kairinājums. Tādā gadījumā šķiet, ka matos kaut kas kustas. Koduma vietā utis izdala savas siekalas, kas kavē asins sarecēšanu, tādēļ uz ādas var just niezošus izsitumus. Utis ir veiklas un izvairās no gaismas, tādēļ tās ir grūti pamanīt. Ja ir aizdomas, ka matos dzīvojas utis, tos vēlams samitrināt, ieziest ar balzamu, kas apgrūtinās kukaiņu pārvietošanos. Visbiežāk tās var manīt rajonā ap ausīm, deniņos, kā arī pakauša daļā. Visvieglāk var pamanīt oliņas, ko utis piestiprina pie mata stiebra aptuveni viena centimetra attālumā no galvas ādas.

 

logo-36

2 Komentāri

Pievienot komentāru