Ārstēšana, Veselības politika

VIDEO: Zatlers skeptiski par izmaiņām veselības aprūpes sistēmā

Foto - Valts Kleins

“Tās ir kvantitatīvas izmaiņas – vairāk naudas zālēm, pakalpojumiem, algām. Es šeit neredzu naudu attīstībai un pārstrukturēšanai. Jo pretī jau nav to cilvēku, kas varētu šos pakalpojumus sniegt. Es esmu diezgan skeptisks par šo visu. Deklarēt, ka mums būs vairāk naudas – tā jau tika darīts,” bijušais Valsts prezidents Valdis Zatlers apgalvoja RīgaTV 24 raidījumā “TOP5”.

Zatlers raidījumā kritizēja nākamā gada veselības budžeta sadalījumu un norādīja, ka galvenās problēmas, ar kurām saskaras pacienti, netiks risinātas. “Es būtu gribējis redzēt šajā nākošā gada budžetā konkrētu naudas summu, kas ir veltīta iestāžu pārstrukturēšanai. Tā, lai es šo pakalpojumu varētu saņemt, pirmkārt, laicīgi. Šī te pacienta puse vēl joprojām ir ļoti neskaidra,” uzskata Zatlers.

Viņš norādīja, ka nav skaidrs, kā nauda tiks tērēta un vai medicīnas pakalpojumu kvalitāte tiks uzlabota: “Kvantitatīvie rādītāji – jā, naudas ir vairāk. Kā viņa tiks izlietota? Ja tikai zāļu un pakalpojumu apmaksai, mani ļoti biedē tas, ka šie lielie poliklīniku tipa konglomerāti (sevišķi Rīgā) sniedz ļoti zemas kvalitātes pakalpojumus, bet vienalga valsts viņus apmaksā.”

Zatlers apgalvoja, ka kvalitatīvu un strukturālu izmaiņu trūkums ietekmēs arī mediķus, jo ar lielākām algām vien nepietiek. “Es gribu redzēt attīstības plānošanu, jo mediķiem bez naudas interesē vēl kas cits – kvalitāte, iespējas radoši strādāt. Vājākās vietas mēs tagad pieklusināsim,” raidījumā sacīja eksprezidents.

Turklāt līdzīgu stratēģiju esot pielietojis bijušais veselības ministrs Gundars Bērziņš. Tika palielināti līdzekļi, tomēr strukturālu izmaiņu trūkums liedza problēmas risināt ilgtermiņā. “Veselības ministrs Gundars Bērziņš ienesa veselībā daudz vairāk naudas, likās, ka visas problēmas ir atrisinātas, bet nepaprasīja pretī nekādas strukturālas izmaiņas vai veidu, kā tiks organizēta šī palīdzība. Tas beidzās ar to, ka pēc apmēram 4-5 gadiem visas problēmas bija atpakaļ. Nekas nebija atrisināts,” atminējās Zatlers.

1 komentārs

  1. Nīderlandes Veselības,labklājības un sporta ministrija nosaka veselības aprūpes politiku.Trīs valsts inspektorāti monitorē un uzrauga veselības aprūpes kvalitāti un iedzīvotāju labklājības līmeni.Bez tam Nīderlandē pastāv dažādi slimību fondi;Veselības apdrošināšanas valde,kurā ietilpst 9 Veselības,labklājības un sporta ministrijas apstiprināti locekļi,kas konsultē ministriju un uzrauga veselības aprūpes sistēmu;Veselības aprūpes apdrošināšanas pārraudzības valde;Veselības konsīlijs,kas sastāv no 110 locekļiem,kura uzdevums ir konsultēt valdību par medicīnas zinātnisko pusi,veselības jautājumiem,sabiedrības veselības jautājumiem un dabas aizsardzību;Veselības aprūpes un sabiedrības veselības konsīlijs,ko nozīmē karaliene,un kas nodrošina valdību ar stratēģiskiem padomiem veselības aprūpē un labklājības jautājumos;Veselības apdrošināšanas tarifu valde,neatkarīga valdības organizācija,,kas nosaka vadlīnijas veselības tarifos,nosaka maksimālos tarifus,veido pārskatus un uzrauga,vai tiek ievērots Veselības tarifu akts;Medikamentu valde,kas atbild par farmācijas kompāniju regulēšanu;Nīderlandes slimnīcu valde,kura sniedz padomus par slimnīcu darbības plānošanu un infrastruktūras attīstību;Sabiedrības veselības un vides nacionālais institūts,kas apkopo datus par sabiedrības veselību un veselības aprūpi,veic klīniskos testus un strādā ar vakcīnām.
    Bez tam vēl sabiedriskās organizācijas: Karaliskā Holandes medicīnas asociācija,kas pārstāv ārstus;Holandes patērētāju un pacientu federācija (Dutch Federation of patients and consumers);Holandes veselības aprūpes uzlabojumu institūts (Dutch institute for health care improvement),kas sastāv no 4 patērētāju grupām.Tiešām,kas pārbaudīs,kā šī nauda tiks tērēta Latvijā? Pati Čakša personīgi,vai Veselības ministrijas tiešās pakļautības institūcija-Nacionālais veselības dienests?????! Bez tam,arī Čakšas iesākumā piedāvātajā Nīderlandes modelī netika pat pieminēts Nīderlandes slimību fonds personām ar zemiem ienākumiem! Un,vai arī Latvijā veselības apdrošināšanas pamatpakas fiksētā cena tiks pārrēķināta katru gadu kā Nīderlandē?! Un,protams,vēl arī Zatlera pieminētais kvalitatīvu un strukturālu izmaiņu trūkums un konkrēta summa,kas ir veltīta iestāžu pārstrukturēsanai!

Pievienot komentāru