Pāris, Psiholoģija

Seksuālas sarunas – sekstings. Bet apzinies riskus, pirms sūti savu kailfoto!

Foto-Shutterstock

Mūsdienās elektroniskās saziņas ierīces kļuvušas par palīgiem, lai iepazītos un veidotu attiecības. Viens no intīmākajiem virtuālās komunikācijas veidiem ir sekstings. Šis jēdziens radies, kopā saliekot vārdus “sekss” un “sarakste” (angliski – sex un texting). Ar sekstingu saprot elektronisku komunikāciju, seksuāla rakstura ziņu un kailfoto sūtīšanu. Jau kādu laiku sekstings ir aktuāls arī Latvijā, galvenokārt jauniešu vidū.

Intimitāte telefonā

Visbiežāk sekstingu saista ar viedtālruņu izmantošanu. Seksuāla rakstura ziņu apmaiņa notiek draugu, bijušo, esošo vai topošo partneru, kā arī savstarpēji nepazīstamu personu vidū. “Ja runā par sekstinga izplatību Latvijā, jādomā, cik sen ekonomiski pieejami un izplatīti jauniešu vidū kļuva viedtālruņi. Tie varētu būt pēdējie trīs gadi. Tagad, ejot pa ielu, ļoti bieži var manīt, ka pretī nākošais pusaudzis lieto viedtālruni,” novērojusi organizācijas Papardes zieds valdes priekšsēdētāja Iveta Ķelle. “Citās valstīs labklājības līmenis ir augstāks, cilvēki jau agrāk masveidā varēja iegādāties modernās ierīces. Kabatā ir telefons, kuram parasti ir pieslēgums, kas jebkurā brīdī ļauj izmantot interneta savienojumu. Ierīci var paņemt rokā, nospiest dažas pogas, un sekundes laikā vēlamā ziņa tiek nogādāta tālāk. Tā ir ērtākā palīgierīce šāda veida materiālu sūtīšanai un apmaiņai,” uzskata Iveta Ķelle.

Personīgā saziņas ierīce gan var radīt mānīgu drošības izjūtu.

“Bērni mūsdienās tik labi apguvuši viedtālruņa funkcijas, ka ziņu apmaiņa notiek ļoti ātri. Nav nekādu problēmu ieskatīties Instagram vai Snapchat aplikācijās. Tehnisko palīgierīci uzskata par rīku, lietu, bet neko personīgu. Mazāka vecuma bērniem ir grūtāk izvērtēt riskus un saprast, kādas var būt sekas, ja šādi dalās ar savu kailfoto.”

Kā zirga mugurā, tikai straujāk

“Pieaugušie ir noraizējušies par jauniešu morālo stāju un tikumiem. Latvijā pat izveidotas tikumības vadlīnijas. Vienlaikus vērojams, ka pieaugušajiem bail stāstīt jauniešiem par seksualitāti,” uzskata speciāliste. “Realitātē bērni un pusaudži apkārt redz seksualizētus, jaunus, daļēji atkailinātus sieviešu tēlus. Izklaides industrijā, reklāmā seksualitāte un ķermeņa kults ietekmē preces vai produkta cenu. Jaunieši to saprot un maina savu attieksmi, savas vērtības. Daudziem pieaugušajiem jau aiz muguras pirmās iepazīšanās, satikšanās, attiecību veidošanas periods. Bet jaunieši atrodas tieši šajā posmā un tehnoloģijas izmanto kā iepazīšanās veidu, turklāt bērni modernās ierīces nereti apguvuši labāk nekā pieaugušie.

Senāk varēja uzlēkt zirga mugurā un aizjāt līdz mīļotajai meitenei vai satikties mežā, kur vecāki neredz. Apkārt gan nebija tik daudz kailuma kā mūsdienās, sievietes valkāja garus brunčus. Mūsdienās zirga vietā ir tālrunis, kurš nogādā mūsu ziņu līdz vēlamajai personai, turklāt daudz ātrāk.

Laiks ir mainījis veidu, kā cilvēki iepazīstas. Agrāk sākotnēji notika telefonsaruna, sekoja tikšanās, tikai pamazām nonākot pie tuvības. Šodien sekstings kalpo gandrīz kā viena no iepazīšanās fāzēm. Internetā iespējams atrast sev šķietami tīkamu personu, iepazīties. Kāds nevar sagaidīt tikšanos klātienē. Tad kailbildes nosūtīšana kalpo kā pamats attiecību turpināšanai vai pārtraukšanai. Citam savukārt reāla tuvība nemaz nav nepieciešama. Jaunieši bieži saka, ka tas nav nekas īpašs – lūgt mīļajam cilvēkam atsūtīt kailfoto,” stāsta Iveta Ķelle.

Nofotografē dibenu

Virtuālā komunikācija un klātbūtnes trūkums, iespējams, ļauj pārdroši izsūtīt savu foto bieži vien pat nepazīstamām personām. Mūsdienās arī mainījusies izpratne par kailumu. “Tomēr jaunieši jāmudina aizdomāties, kādas darbības interneta vidē var viņiem kaitēt. Gribētos, lai nevēlamās darbības, tajā skaitā sekstings, mazinās, tomēr ziņas no skolām, vecākiem un pašiem jauniešiem liecina par pretējo,” apgalvo speciāliste. “Arvien mazāki bērni lieto absolūti nepiemērotus, sev nesaprotamus, necenzētus vārdus, nofotografē savu dibenu un izsūta to visai klasei viedtālruņa aplikācijā WhatsApp. Tas notiek ļoti agrīnā vecumā – otrajā, trešajā klasē. Tas saistās arī ar bērna attīstību un spēju saprast un novilkt robežas. Šāda veida gadījumi vairs nav izņēmumi, par tiem nākas dzirdēt aizvien biežāk. Tas, manuprāt, ir satraucoši.”
Kā liecina WhatsApp dati, dienā šajā aplikācijā cilvēki apmainās ar 1,6 miljardiem attēlu.

Novērtē mani!

Kāpēc vispār fotografējamies? “Kam mēs gribam sevi parādīt? Cilvēki vēlas pārliecināties par savu vērtību, apliecināt to citu acīs, tikt pamanīti. Varbūt ar nodomu iepatikties otram, veidot attiecības. Tomēr puiši mazāk sūta šādus foto. Apkārtējā vide lielāku spiedienu izdara tieši uz sievietēm – liek domāt par savu ķermeni, ādas stāvokli, apmatojumu, frizūru. Arī vīriešu vidē sāk ielauzties skaistumkopšanas industrija, tomēr žurnālos lielākā daļa skaistuma padomu vēl joprojām paredzēti daiļajam dzimumam.

Parasti puisis ir tas, kurš lūdz meitenei atsūtīt savu kailfoto. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc statistikas dati rāda – atkailinātus foto biežāk sūta sievietes. Motīvi ir dažādi – cer, ka novērtēs, saņems komplimentus. Ir gadījumi, kurus nevar nepieminēt, – cilvēku piespiež atsūtīt kailbildi. Sarakstē ar svešinieku kādā brīdī var atklāties, ka šī persona izliekas. Izmanto šantāžu, lai saņemtu fotogrāfiju.”

Ķermeņa kults

Ja sarunu biedrs lūdz atsūtīt kādu nerātnu ziņu vai bildi, sieviete var izjust spiedienu. Šādā situācijā jārunā arī par sievietes vai meitenes pašapziņu.
“Vīrietis var teikt: atsūti savu kailfoto, tad attiecības turpināsim. Sieviete aizsūta foto. Pēc laika seko komentārs: zini, mīļā, bet tavas krūtis ir vienu izmēru par mazu. Sieviete veic operāciju, palielina krūtis, bet tad seko aizrādījums – tomēr dibens tev ir drusku nošļucis, to vajadzētu uzpolsterēt!

Ja attiecībās tik lielu lomu piešķir ķermenim, tā var nebeidzami apmierināt izvirzītās prasības, bet nekad otra acīs nebūt pietiekami labs.

Eksistē skaistu, slaidu un jaunu cilvēku kults – filmās lielākoties ir skaistas sievietes ar tādām figūrām, par ko var vien sapņot. Realitātē visas sievietes nekad neatbildīs šiem iedomātajiem standartiem. Ja bērnu, jaunu cilvēku apziņā ķermenis kļūst par būtiskāko tirgus preci, tad meitenes tā arī domā: nofotografēšos labākajā leņķī, aizsūtīšu foto, gan jau mani mīlēs. Tomēr tas nav ceļš uz patiesu sevis izzināšu, pašvērtības, kā arī pozitīvu savstarpēju attiecību veidošanu,” pārliecināta Iveta Ķelle.

“Vai tiešām, aizsūtot atkailinātu fotogrāfiju, izdosies izveidot pozitīvas, ilglaicīgas, skaistas attiecības? Gan jau ir kāds gadījums, kur cilvēki šādā veidā veiksmīgi iepazinušies, bet kopumā uzskatu, ka tas nevar būt funkcionālu attiecību pamatā. Tikpat labi foto var aiziet apritē, un jaunā sieviete nožēlos, ka atļāvusies to vispār nosūtīt.

Pētījumi liecina, ka pieaugušie mēdz publicēt partnera kailfoto, lai sāpinātu to, kurš no viņa aizgājis un veido jaunas attiecības. Protams, ja domā par seksualitāti, pieaugušo dzīvē, attiecību veidošanā un uzturēšanā ir sava vieta erotiska rakstura sarakstēm, attēliem, žurnāliem, pat pornogrāfijai, bet nedomāju, ka tas ir būtiskākais, kā veidot un uzturēt seksuālas attiecības.”

Apzinies riskus, pirms sūti savu kailfoto!

 • Foto bez ziņas var parādīt vai nosūtīt kādam citam.
 • Foto bez ziņas var ievietot kādā interneta adresē, kur tas būs pieejams neierobežotai auditorijai.
 • Foto var nonākt vecāku, skolotāju, topošā darba devēja redzeslokā.
 • Iespējams saņemt aizvainojošus, pazemojošus komentārus.
 • Iespējams, ka cilvēks, kam nosūtīts foto, to izmantos šantāžai.
 • Iespējams pazaudēt jebkādu kontroli par fotogrāfijas tālāko izplatīšanu.

Drošāka interneta centrs Net-Safe Latvia 2014. gadā aptaujājis 1000 portāla www.draugiem.lv lietotāju vecumā no 10 līdz 18 gadiem.

 • Katrs desmitais nepilngadīgais jaunietis kādam ir nosūtījis savu kailfoto.
 • Meitenes to darījušas ievērojami biežāk, 73%, bet zēni 27% gadījumu.
 • 16% jauniešu atzinuši, ka viņu foto ticis pārsūtīts tālāk.
 • Trešā daļa jauniešu apstiprinājuši, ka ir saņēmuši no kāda bildi, kur otrs ir atkailinājies. 15% no viņiem atzinušies, ka šo bildi pārsūtījuši tālāk vai parādījuši vēl kādam.
 • 22% atbildējuši apstiprinoši uz jautājumu – vai kāds tev ir pārsūtījis vai parādījis cita drauga vai paziņas kailfoto?

Par to nerunā

“Procenti gan realitātē noteikti ir lielāki. Kad jauniešiem jautā par šo tematu, viņi ne vienmēr ir atklāti,” uzskata Iveta Ķelle. “Par gadījumiem, kas notikuši skolās, nevēlas runāt un tos apspriest publiski. Tādā situācijā bērns, kura bilde izplatīta, visticamāk, maina skolu. Latvijā nav zināmi gadījumi, kad jaunieši spiediena rezultātā pēc izsūtīta kailfoto būtu atņēmuši sev dzīvību. Taču tas nenozīmē, ka šādu gadījumu nav.

Ja meitene ir nosūtījusi savu kailfoto un kāds uzsācis šantāžu, viņa, visticamāk, nemeklēs palīdzību, jo māks kauns. Pēc gadiem meitene pabeigs skolu ar lieliskām sekmēm, lielām ambīcijām, pretendēs uz augstu amatu auditoru firmā. Vadītājs izpētīs internetā pieejamo informāciju par jauno sievieti, ieraudzīs kailfoto, un tas radīs negatīvu priekšstatu,” šādu situāciju pieļauj Iveta Ķelle. “Tad vairs nelīdzēs atrunas un attaisnojumi par to, kā foto nonācis internetā.”

Ar jauniešiem sākotnēji būtu jārunā ģimenei. Ja atklājas, ka bērns sūtījis savas fotogrāfijas, nevajadzētu viņu vēl vairāk pazemot, kaunināt un nosodīt, bet gan sniegt atbalstu un meklēt risinājumu. Jāizrāda interese par atvases aktivitātēm, jāveido abpusēja saikne. Jāuzsāk saruna par sekstingu, paskaidrojot, kāpēc ar to nevajadzētu aizrauties. Iespējams, jānosaka ierobežots ierīču lietošanas laiks. Ilgstoša viedtālruņa lietošana ikdienā var veicināt nevēlamu darbību sākšanu. Varbūt jaunietim ir pārāk daudz brīvā laika un nepieciešama kāda aktīvāka nodarbe. “Arī sabiedrībai kopumā jādiskutē par to, vai kails ķermenis ir kaut kas, kas būtu jāpublisko. Kur vispār novelkama robeža starp publisko un privāto? Arī vecāki internetā liek savu bērnu kailfoto. Vai tas būtu jārāda plašākai sabiedrībai? Kā šos foto kāds pēc tam var izmantot pret mums? Tie ir jautājumi, uz kuriem nav vienas atbildes,” uzskata speciāliste.

Zināšanai!

Kriminālatbildība par bērnu un pusaudžu pornogrāfijas izplatīšanu iestājas jau no 14 gadu vecuma. Pat ja pusaudzis ir izplatījis savu foto, tā var tikt vērtēta kā bērnu pornogrāfijas izplatīšana.

logo-36

Pievienot komentāru